Tradycja wysyłania kartki z życzeniami na Boże Narodzenie sięga drugiej połowy XIX wieku. Pierwszą kartkę z życzeniami w formie odkrytego papierowego kartonika wysłał w 1842 roku w Londynie szesnastoletni malarz artysta Willam Maw Egley do pierwszego dyrektora brytyjskiego Muzeum Wiktorii i Alberta. Sir Henry Cole zainspirowany pomysłem młodego artysty, kazał wydrukować tysiąc egzemplarzy kartki świątecznej, zapewniając sobie zapas na następne lata. Rysunek, przedstawiający rodzinę wznoszącą toast wykonał londyński malarz John Calcott Horsley.
W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX wieku.
Zwyczaj wysyłania sobie życzeń na pocztowych kartonikach rozpowszechnił się na całym świecie dopiero w latach dwudziestych XX wieku.
Na wystawie w piotrkowskiej bibliotece będzie można zobaczyć jak zmieniała się ilustracja kartki bożonarodzeniowej, od typowo chrześcijańskich motywów przedstawiających: szopkę, Świętą Rodzinę, Trzech Króli, kolędników czy Wigilię, poprzez motywy patriotyczne umieszczane szczególnie na polskich kartkach z początku XX wieku, do typowo świeckich, na których przeważają zimowe krajobrazy, ozdoby choinkowe czy przedstawiające aktualną sytuację polityczną.
Na wystawie zaprezentowano również tradycję wysyłania kartek bożonarodzeniowych przez prezydentów Stanów Zjednoczonych do obywateli. Zapoczątkowana przez Dwighta D. Eisenhowera jest kontynuowana również współcześnie przez prezydenta Baracka Obamę.
W dobie wszechobecnej poczty elektronicznej i telefonii komórkowej, kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi nadal są popularną formą przesyłania życzeń najbliższym. W związku z tym, co roku Poczta Polska w okresie przedświątecznym zawsze ma do dostarczenia olbrzymie ilości kartek bożonarodzeniowych.
Wystawę można oglądać do końca stycznia 2011 roku w holu przed czytelnią dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej.