artykuł zewnętrzny

Jesteś młodym kierowcą? Jak nie przepłacać za OC?

Piątek, 29 marca 2024
Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest droższe niż dla tych, którzy posiadają już historię ubezpieczeniową. Czy można obniżyć koszt OC? Rozwiązań jest kilka, m.in.: wybór odpowiedniego samochodu, płatność za polisę w całości, dopisanie do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcy, rozpoczęcie zbierania zniżek wcześniej i porównywanie ofert różnych towarzystw. Pamiętaj o tym, że bezpieczna jazda i brak szkód to najlepszy sposób na zdobycie zniżek i obniżenie składek w przyszłości.
Jesteś młodym kierowcą? Jak nie przepłacać za OC?

Dlaczego młodzi kierowcy płacą za OC więcej?

 

Kiedy jako młody kierowca odbierasz swoje pierwsze prawo jazdy, musisz być przygotowany na wysokie koszty ubezpieczenia OC. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim towarzystwa ubezpieczeniowe uznają młodych kierowców za bardziej ryzykownych. Brak doświadczenia za kierownicą i większa skłonność do nieodpowiedzialnych zachowań na drodze sprawiają, że ubezpieczyciele uważają ich za grupę zwiększonego ryzyka. Statystyki potwierdzają, że młodzi kierowcy częściej są winni wypadków drogowych. Dlatego też ubezpieczyciele ustalają wyższe składki dla tej grupy. Ponadto młodzi kierowcy nie posiadają jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, które są przyznawane po kilku latach spędzonych na drodze, więc nie mogą skorzystać z opcji zakupu najtańszego OC, jeśli nie spełnią kilku warunków.

 

O ile więcej zapłacisz za ubezpieczenie OC dla młodych kierowców?

 

Koszt ubezpieczenia OC dla młodych (to osoby między 18 a 25 rokiem życia) kierowców może znacznie odbiegać od standardowych stawek. Udział procentowy zwyżki może wynosić od 30 do nawet 200%, co oznacza znaczne podwyżki w porównaniu do innych grup wiekowych. Warto jednak porównać oferty różnych ubezpieczycieli, ponieważ różnice w cenach mogą być znaczne.

 

Sposoby na uniknięcie zwyżki za wiek

 

Chociaż ubezpieczenie OC dla młodych kierowców może być drogie, istnieje kilka sposobów, aby uniknąć przepłacania. 

  • Wybór odpowiedniego samochodu może mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o wysokość składki ubezpieczeniowej. Młodzi kierowcy często marzą o sportowych autach z dużą pojemnością silnika, ale tego typu pojazdy są droższe w ubezpieczeniu. Zamiast tego, warto rozważyć zakup ekonomicznego samochodu z mniejszą pojemnością silnika.
  • Rozkładanie kosztu ubezpieczenia na raty może być wygodne, ale zawsze prowadzi do dodatkowych kosztów. W przypadku OC dla młodych kierowców różnica między płatnością jednorazową a płatnościami miesięcznymi może być duża. Dlatego warto zrezygnować z rat i zapłacić za polisę w całości, aby zaoszczędzić pieniądze.
  • Jeśli masz taką możliwość, warto przenieść własność samochodu na osobę ze zniżkami. To pozwoli Ci skorzystać z niższych stawek, ale pamiętaj, że nie będziesz zbierać wówczas własnych zniżek. Musisz również pamiętać o odpowiedzialności za pojazd i konsekwencjach, gdyby coś się stało.
  • Najpopularniejszym sposobem na uniknięcie zwyżki za wiek współwłasność samochodu z innym doświadczonym kierowcą, np. rodzicem. Jednak przed podjęciem tej decyzji należy dokładnie przemyśleć konsekwencje i skonsultować się z ubezpieczycielem.
  • Jeśli masz taką możliwość, zarejestruj na siebie przyczepkę samochodową lub skuter jako nastolatek. Dzięki temu będziesz zbierać zniżki OC, które pomogą zmniejszyć koszty ubezpieczenia w przyszłości.

Przed zakupem ubezpieczenia OC koniecznie porównaj oferty różnych towarzystw. Różnice w cenach mogą być znaczne, dlatego warto spędzić trochę czasu na poszukiwaniu najlepszej oferty, korzystając np. z kalkulatora OC.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat