Czym właściwie jest kod kreskowy?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że kod kreskowy to symbol, który składa się z jasnych oraz ciemnych elementów. Ważne jest jednak to, że ich wygląd nie może być przypadkowy. Niezwykle istotne są między innymi wielkości danych elementów. Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt, że dzięki prawidłowemu odczytowi kodu kreskowego, możemy uzyskać konkretne informacje na temat jakiegoś produktu, czyli na przykład jego cenę. Jednak należałoby pamiętać o tym, że poznanie tych danych jest możliwe tylko przy użyciu specjalnego czytnika elektronicznego. Kody kreskowe nie są wykorzystywane jedynie w handlu, ale przede wszystkim w logistyce. Jednak bardziej szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: logopakeast.pl.
Rodzaje kodów kreskowych
Bardzo ważne jest to, by zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie istnieje bardzo wiele podziałów kodów kreskowych. Przede wszystkim stało się tak dlatego, że występuje ponad 250 różnych rozwiązań w dziedzinie, jaką są kody kreskowe. Warto jednak zapoznać się, chociaż z podstawowym podziałem. Zgodnie z nim można wyróżnić kody linearne, dwuwymiarowe, a także hybrydowe.
Linearne kody kreskowe
Zazwyczaj można spotkać się właśnie z linearnymi kodami kreskowymi. Wyróżniają się tym, że składają się z jasnych oraz ciemnych pionowych pasków. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mają różną szerokość. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją także podziały kodów linearnych, na przykład ze względu na ilość pasków, jaka jest zastosowana w danym kodzie kreskowym. W tym przypadku należałoby przede wszystkim wymienić 2W, czyli kod, który składa się tylko z dwóch pasków. Jednak bardzo ważne jest to, że mają różną szerokość. Kolejnym przykładem może być 2 z 5 Industrial, który charakteryzuje się tym, że posiada pięć pasków, a dwa są szersze od pozostałych.
Dwuwymiarowe kody kreskowe
Warto zauważyć, że dwuwymiarowe kody kreskowe dzielą się na dwie grupy. Do jednych z nich należą symboliki macierzowe, które swoim wyglądem przypominają macierze punktowe. Przykładem może być stosowany w różnego rodzaju akcjach promocyjnych kod Aztec. Drugą grupę stanowią wielowierszowe kody kreskowe, które składają się z krótkich pasków ułożonych jeden na drugim.
Hybrydowe kody kreskowe
Ostatni podział kodów kreskowych dotyczy symboli, które są połączeniem kodów linearnych oraz dwuwymiarowych. Jednym z przykładów może być kod Aztec Mesas, który jest zmodyfikowaną wersją symbolu Aztec. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym przypadku można zakodować mała, a także duże ilości jakichś danych.
/Artykuł powstał we współpracy z firmą logopakeast.pl