artykuł sponsorowany

Jak wzmocnić kości i stawy?

Poniedziałek, 28 lutego 2022
Złamania, bóle stawów, pęknięcia – urazy kości należą do jednych z najczęstszych dolegliwości, z którymi przychodzi nam się niekiedy zmagać. Niektórym osobom takie sytuacje przydarzają się szczególnie często. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym można wzmocnić kości i uniknąć poważnych urazów. Ja to zrobić? Podpowiadamy.
Jak wzmocnić kości i stawy?

1. Suplementy diety


Kości składają się z wielu różnych substancji. Jeśli zabraknie, którejś z nich, struktura szkieletu może zostać znacznie osłabiona. Osoby z tendencją do urazów powinny sięgnąć po preparaty zawierające wapń, witaminę D, fosfor, witaminę K czy witaminę C. Odpowiednie suplementy mogą okazać się przydatne także, jeśli dotychczas brakowało w Twojej diecie prozdrowotnych produktów zawierających niezbędne substancje odżywcze. W sklepie: https://www.biosuplementacja.pl/ znajdziesz witaminy w kroplach, tabletkach czy kapsułkach, a także preparaty z kolagenem, kwasem hialuronowym i kwasami omega. Warto zadbać również o dzieci, które są przecież w okresie intensywnego rozwoju. Suplementy i witaminy dla dzieci na mocne kości kupisz pod postacią lizaków, cukierków czy żelków, więc nie będzie problemu z przekonaniem dziecka do suplementacji.

 

2. Dieta na mocne kości

 
Suplementy diety są ważne, ale same nie rozwiążą sprawy. Trzeba jeszcze zmienić dietę. Duże znaczenie mają warzywa i owoce, ale oprócz nich należy spożywać także ryby oraz nabiał, najlepiej jogurty i kefiry. Dobrym pomysłem jest również częste spożywanie zupy z kurzych łapek. Taki wywar zawiera mnóstwo kolagenu, który dobrze wpływa na stan skóry i kości. Zamiast słodyczy wybieraj zdrowe przekąski: orzechy, suszone owoce czy gorzką czekoladę.

 

3. Aktywność fizyczna


Regularna aktywność fizyczna ma szereg zalet, a jedną z nich jest wzmocnienie kości. Chęć osiągnięcia takiego efektu nie oznacza, że musisz wykonywać codziennie szereg specjalistycznych ćwiczeń. Każda aktywność dostosowana do Twoich możliwości przyniesie organizmowi mnóstwo korzyści. Oczywiście osoby szczególnie narażone na urazy powinny zrezygnować z bardziej ryzykownych sportów. Trucht, długi spacer czy przejażdżka rowerowa będą wystarczające.

 

 

4. Przebywanie na dworze


Witamina D ma kluczowe znaczenie dla budowy układu kostnego. Tymczasem zazwyczaj brakuje jej w naszym organizmie. Winna jest temu geografia. W naszej części świta mamy po prostu za mało słońca, zwłaszcza zimą. Tymczasem synteza witaminy D dokonuje się w skórze pod wpływem promieniowania UVB. Warto więc w słoneczne dni spędzać ok. 30 minut na świeżym powietrzu, żeby synteza mogła zostać przeprowadzona, a w miesiącach zimowych zaleca się stosowanie suplementów.

 

5. Prawidłowe BMI

 
Nasz układ kostny codziennie dźwiga dziesiątki kilogramów. Każdy nadmiarowy kilogram jest dodatkowym obciążeniem dla kości i przyczynia się do ich osłabienia. Należy więc obliczyć swoje BMI i w razie potrzeby rozpocząć proces spalania nadmiarowej tkanki tłuszczowej. To kolejny powód, dla którego warto wdrożyć w życie zasady zdrowego żywienia, a ponadto rozpocząć treningi.

 

6. Kolagen

 
Kolagen jest jednym z ważniejszych budulców skóry, a także ścięgien, stawów i kości. Z każdym kolejnym rokiem życia ilość kolagenu w organizmie się zmniejsza, a wraz z nim zdolność do regeneracji. Należy więc zadbać o uzupełnianie ubytków kolagenu. Jednym ze sposobów jest suplementacja. Preparaty z kolagenem dostępne są w różnych postaciach: w proszku, w tabletkach czy w płynie. Źródłem kolagenu jest także odpowiednia dieta, w której nie brakuje ryb, produktów pełnoziarnistych i galaretek.

 

7. Naturalne środki

 
Zwolennicy naturalnych środków mogą spróbować metod opisanych przez św. Hildegardę z Bingen. Na choroby reumatyczne pomocne mają okazać się: krem z piołunu, mieszanka z wszewłogą, nalewka z galgantem i mieszanka ze złotem. Z kolei na artretyzm odpowiednie będą: krem choinkowy, mieszanka z nasionami selera i pigwa w tabletkach.

 


Każdy powinien zadbać o zdrowe i mocne kości. Kiedy układ kostny zacznie szwankować, możemy być skazani na silne bóle i utrudnienia w poruszaniu się. Trzeba więc pamiętać o suplementacji, odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej oraz o prozdrowotnych ziołach i przyprawach. W końcu nie bez przyczyny mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

 

 

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat