Jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem?

Kraj Czwartek, 24 października 20191
Niedobory elektrolitów przytrafiają się dość często. Wynikają z osłabienia organizmu, spożywania alkoholu, chorób czy nieprawidłowej diety. Objawy bywają różne, dlatego często możemy mieć problemy z jednoznacznym ich zdiagnozowaniem. Sprawdź, jak poznać, że możesz mieć zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i przede wszystkim – jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem!
Jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem?

Elektrolity – czym są?

 

Elektrolity to nic innego, jak jony soli: sodu, potasu, wapnia i magnezu. Dostarczamy je do organizmu wraz z płynami oraz z pożywieniem. Sód znajduje się przede wszystkim w soli; potas w pomidorach, awokado, figach, bananach; wapń w nabiale, roślinach strączkowych, pieczywie pełnoziarnistym, z kolei magnez w kakao, czekoladzie, orzechach czy kaszy gryczanej. Utrzymanie ich na prawidłowym poziomie wpływa na gospodarkę wodną organizmu, odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych i prawidłową pracę mięśni (w tym serca). Warto bowiem pamiętać, że w związku z tym, iż elektrolity mają zdolność przewodzenia prądu elektrycznego, odgrywają bardzo ważną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych i prawidłowej pracy mózgu.

 

Objawy niedoboru elektrolitów

 

Niedobory elektrolitów objawiają się na wiele sposobów. Wśród najczęściej spotykanych przypadków znajdują się: nieregularne bicie serca, wahania ciśnienia krwi, drżenie ciała, drętwienie kończyn, skurcze mimowolne mięśni, silne zmęczenie, uczucie osłabienia, zaburzenia ze strony układu nerwowego. Niemniej te przypadki mogą także świadczyć o różnych innych chorobach, dlatego zalecane jest zdiagnozowanie poprzez wykonanie badania krwi. Warto wykonać diagnostykę sodu, potasu, magnezu, chlorków i żelaza w surowicy.

 

Domowe sposoby na uzupełnienie elektrolitów

 

W związku z tym, że elektrolity są obecne w płynach i pokarmach, bez trudu można je uzupełnić domowymi sposobami. Do polecanych działań należą:

 

  • Picie wody wysokozmineralizowanej – najlepiej, aby miała w swoim składzie minimum 50 mg/l magnezu, 150 mg/l wapnia oraz do 1500 mg/l sodu i chlorków;
  • Picie soków owocowych i warzywnych – szczególnie polecane są sok pomidorowy, sok z buraka, koktajle mleczno – bananowe itp.;
  • Spożywanie produktów obfitujących w magnez, potas i wapń – np. suszone morele, pestki dyni, kakao, migdały, mięso, ryby, strączki, zielone warzywa, marchew, orzechy, kiszonki;
  • Picie napojów izotonicznych – możesz wybrać zarówno te ze sklepowej półki (wybieraj czysty skład, najlepiej bez cukru) bądź też przyrządzić izotonika samodzielnie. Jednym z najprostszych przepisów jest połączenie wody, miodu, soku z cytryny i szczypty soli. Innym pomysłem jest dodanie do wody tabletki musującej z elektrolitami oraz dorzucenie ulubionych owoców.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak uzupełniać elektrolity.

 

Podsumowując, przede wszystkim staraj się nie doprowadzać do niedoborów elektrolitów. Spożywaj pokarmy obfitujące w magnez, potas i wapń, pij dużo wody, a w razie potrzeby zdecyduj się na suplementację. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem i bez trudu sobie poradzisz. Powodzenia!


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Monia245 ~Monia245 (Gość)28.10.2019 10:54

Elektrolity najczęściej uzupełniam dodając do cisowianki tabletkę musującą z elektrolitami. Taki sposób najbardziej mi odpowiada :)

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat