Głównym celem jest pokazanie rolnikom, jak świadomie powinni dobierać odmiany roślin, tym bardziej teraz, kiedy pogoda stale się zmienia. - Oglądamy poletka doświadczalne na polu, z naciskiem na rośliny bobowate. Mamy poletka demonstracyjne, na których przedstawiamy gatunki rodzime roślin białkowych i soję, która jest rośliną oleistą, ale z roślin motylkowatych - powiedział Przemysław Majchrowski, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie. - Zwróćmy uwagę na to, jak dynamicznie zmienia się pogoda. Marzec był niesamowicie suchy, czerwiec upalny, w związku z czym rośliny zaczęły podsychać. My natomiast chcemy pokazać rolnikom, że właściwy płodozmian pozwala na to, by zatrzymać wodę w glebie. Na naszych polach nie widać tej suszy. Mogę wszystkich uspokoić. Głód nam nie grozi. Są nowe odmiany, które sobie w takich warunkach radzą. Nie ma może jeszcze tej idealnej, ale właśnie my od tego jesteśmy, aby rośliny testować i podpowiadać rolnikom - dodaje.
Na Dni Pola tradycyjnie przyjechali rolnicy z całego województwa łódzkiego. - Muszę przyznać, że rolnicy z naszego regionu mają niesamowite szczęście, że tak blisko nas jest Stacja Doświadczalna Oceny Odmian. Mamy bezpośredni dostęp do poletek czy do listy odmian zalecanych. Dzięki temu nie ponosimy już kosztów tych wszystkich doświadczeń. Dni Pola to doskonała okazja, by zapoznać się z nowymi odmianami. Jestem tutaj co roku - powiedział rolnik Mariusz Stobiecki.
Głównym punktem spotkania była prezentacja pól doświadczalnych, następnie odbyła się sesja wykładowa, swoje wystąpienie mieli m.in. dr inż. Jacek Michalak z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Łodzi czy Janusz Ciesielski, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Piotrkowie czy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
- Priorytetem naszego województwa jest rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy. Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Sulejowie ma się czym pochwalić, potencjał jest bardzo duży, a rolnicy powinni tylko z tego korzystać. Dzięki temu rolnicy wiedzą, jakie uprawy dobierać - powiedział Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.