Kiedy przycinać i jak?
Zanim przystąpimy do jakiegokolwiek działania, powinniśmy zaopatrzyć się w zestaw odpowiednich narzędzi. Jeśli na poważnie myślimy o uprawie drzew i krzewów ozdobnych, powinniśmy postawić na dobrej jakości sprzęt, np. taki, jaki oferuje znana fińska marka Fiskars.
-
Nóż ogrodniczy – jest to podstawowe narzędzie do cięcia. Sprawdzi się przede wszystkim do przycinania cienkich pędów.
-
Nożyce ogrodnicze – przydadzą się do cięcia żywopłotu, strzyżenia bardzo wysokiej trawy, a także ozdobnego strzyżenia roślin. W przypadku roślin o cienkich pędach lub traw wystarczające będą nożyce jednoręczne. Do cięcia grubszych gałęzi powinniśmy zaopatrzyć się w nożyce dwuręczne.
-
Sekator tradycyjny – jest to bardzo wszechstronne narzędzie. Możemy nim ciąć niezdrewniałe pędy roślin, ale również ze zdrewniałe, które osiągają grubość do 1 cm. Odpowiedni sekator – jako urządzenie, które trzymamy w jednej ręce – powinien mieć wygodny uchwyt. Tak projektowane są między innymi sekatory Fiskars.
-
Sekator tyczkowy – jak wskazuje sama nazwa: swoim wyglądem przypomina tyczkę. Sekator tego typu posiada teleskopowy wysięgnik, którego długość możemy regulować. Ostrzami poruszamy dzięki lince, która biegnie wzdłuż jego długości.
-
Piła ogrodnicza – sprawdzi się przede wszystkim w przypadku twardych i bardzo grubych gałęzi.
Niezwykle ważne jest, aby dbać o ostrza naszych narzędzi bez względu na to, które z nich wybierzemy do pracy. Dbanie o czyste i naostrzone ostrze ma wpływ nie tylko na naszą pracę, ale również same rośliny, które gdy są przycinane tępymi narzędziami, mogą długo się goić i zwyczajnie niszczeć. Przycinanie ich brudnymi akcesoriami grozi natomiast przenoszeniem się infekcji z chorych drzew na zdrowe.
Kalendarz przycinania
Przygotowując się do przycinania roślin, powinniśmy postępować zgodnie z kalendarzem przycinania krzewów i drzew ozdobnych. Każda roślina ma pod tym względem swoje specyficzne wymagania. Powinniśmy jednak pamiętać, że wszystkie prace zaczynamy wtedy, kiedy sprzyja temu pogoda, a my mamy pewność, że większe mrozy odeszły już w niepamięć. Przycinanie gałęzi, kiedy temperatura jest niższa niż 0 stopni Celsjusza, jest bardzo złym i szkodliwym dla roślin pomysłem. Na takie zabiegi wybierać należy słoneczne, a nade wszystko suche dni. Wiosną należy unikać przycinania drzew i krzewów, które wydzielają dużo soku. Przycinać możemy na pewno następujące rośliny, przy czym uprzedzamy ponownie, że dokładny czas przycinania każdej z nich zawsze należy sprawdzać w aktualnym kalendarzu:
-
budleja
-
bukszpan
-
cis
-
hortensja bukietowa i drzewiasta
-
ligustr pospolity
-
pięciornik krzewiasty
-
tawuła japońska
-
tuja
-
wierzba
-
żylistek
Jak przycinać krzewy ozdobne?
Jeśli chodzi o odpowiedź na to pytanie, to wiele zależy od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt. Należy jednak pamiętać o tym, że wszelkie prace związane z przycinaniem powinny być dokonywane jeszcze zanim na gałęziach pojawią się liście. Zasada jest taka, że jednorazowo nie powinniśmy przyciąć więcej niż 15% masy krzewu. Musimy też zwracać uwagę, by przycinając martwe i suche gałęzie, nie uszkodzić żywego pędu. Rosnące pionowe pędy tkniemy pod skosem, a skośne – pionowo do pędu. Twarde pędy przycinamy ok. 0,5 cm od pąka. Po usunięciu martwych części możemy uformować krzew. Warto pamiętać, że raz na kilka lat dobrze jest przeprowadzić bardziej drastyczne cięcie polegające na tym, że wycinamy stare i mocno zagęszczające roślinę pędy, a pozostałe gałęzie skracamy o 1/3-1/2 ich długości.
Jak ciąć żywopłoty i pędy?
Wiosną formujemy również żywopłot. Nasze zabiegi pielęgnacyjne powinny być uzależnione od tego, jakie rośliny wybraliśmy. Zazwyczaj jednak rośliny wiosną tniemy na wysokość 20-30 cm. Dlaczego? Powoduje to silne zagęszczenie krzewu, a o to właśnie przecież chodzi. Należy pamiętać o regularności – jeśli nie będziemy w przyszłości przycinać żywopłotu cyklicznie, gałęzie będą się nie tylko chaotycznie rozrastać, ale też twardnieć, utrudniając formowanie krzewu i jego kwitnienie. Po cięciu koniecznie powinniśmy pamiętać o nawozie – najlepiej wieloskładnikowym, a także odpowiednim nawodnieniu, które przyspieszy rozwój rośliny.
Jak przycinać drzewa ozdobne?
W przypadku drzew ozdobnych pamiętajmy o tym, by przez pierwszych kilka lat od posadzenia drzewka cyklicznie przycinać jego gałęzie, formując kształt roślinny, by w przyszłości nie doszło do niechcianych deformacji. Oczywiście niezwykle ważne jest również to, by usuwać pędy twarde, chore i suche. Sanitarne cięcie jest równie istotne jak formujące. Zwróćmy jednak uwagę na to, że są też rośliny, które za przycinaniem nie przepadają. Wśród nich wymienić można: klony palmowe, azalie, magnolie, kasztanowce. Planując wygląd naszego ogrodu i dobierając rośliny, zapoznajmy się dokładnie z ich wymaganiami i specyfiką!