Długotrwały blackout stanowi poważne zagrożenie, prowadzące do wielu negatywnych konsekwencji, zarówno w mikro, jak i makroskali. Czy można sobie wyobrazić całkowitą dezorganizację życia codziennego? Totalny paraliż komunikacji miejskiej, instytucji i obiektów publicznych m.in. sklepów, szkół, urzędów, lotnisk, szpitali, brak dostępu do wody, ogrzewania, problemy z przechowywaniem żywności, brak internetu? Brzmi to trochę jak futurystyczny film science-fiction, niestety całkiem realny, biorąc pod uwagę dzisiejszy kryzys cywilizacyjny.
Jak przetrwać blackout i zabezpieczyć swoje urządzenia?
Jak zatem sensownie przygotować się na niespodziewaną awarię prądu? Jakie są dostępne możliwości techniczne i urządzenia? Czy na przykład instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID jest w stanie zabezpieczyć nasze urządzenia, takie jak telefony czy laptopy?
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID?
W przypadku długotrwałej przerwy w dostawie energii posiadacze systemów fotowoltaicznych ON-GRID pozostaną bez prądu ze względu na stałe podłączenie do centralnej sieci energetycznej, do której wysyłają/odbierają nadwyżki energetyczne na zasadzie współpracy prokonsumenckiej. Rozwiązaniem jest instalacja OFF-GRID, czyli system produkcji energii elektrycznej przy użyciu paneli fotowoltaicznych, który nie jest podłączony do ogólnego systemu i z niego nie korzysta. Dzięki czemu tworzy samowystarczalną i niezależną energetycznie małą elektrownię domową. Przy wyborze instalacji OFF-GRID należy uwzględnić czynniki takie jak m.in. lokalizacja, indywidualne zapotrzebowanie energetyczne, czy warunki klimatyczne gdzie mieszkamy.
Podstawowe elementy standardowej instalacji fotowoltaicznej OFF-GRID obejmują:
1. Panele słoneczne (PV): moduły solarne, które zamieniają energię słoneczną na prąd elektryczny za pomocą efektu fotowoltaicznego.
2. Akumulatory: magazynują energię elektryczną i umożliwiają użytkownikom korzystanie z prądu elektrycznego w czasie gdy nie ma dostępu do słońca lub właśnie w momencie awarii prądu.
3. Inwerter: przetwarza prąd stały (DC) generowany przez panele solarne i zgromadzony w akumulatorach na prąd zmienny (AC), który jest używany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych.
4. Regulator ład
owania: kontroluje ładowanie akumulatorów z paneli słonecznych. Chroni też akumulatory przed przegrzewaniem i przeładowaniem.
Źródło: https://voltpolska.pl/fotowoltaika/sinus-pro-1000-s-12-230v-700-1000w-40a-mppt-inwerter-solarny.html
Jakie urządzenia zasili instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID?
Instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID ma zdolność do zasilania różnorodnych urządzeń elektrycznych, zależnie od mocy zainstalowanych paneli słonecznych, pojemności akumulatorów oraz zapotrzebowania energetycznego w danym miejscu. Do urządzeń, które można zasilać za pomocą takiej instalacji, należą między innymi:
-
Oświetlenie: żarówki, lampy LED, latarnie ogrodowe.
-
Urządzenia AGD: lodówki, zamrażarki, kuchenki elektryczne, tostery, blendery, czajniki elektryczne.
-
Elektronika: ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tablety, radia, telewizory.
-
Urządzenia biurowe: drukarki, skanery.
-
Narzędzia elektryczne: wiertarki, pilarki, szlifierki, odkurzacze.
-
Systemy grzewcze: grzałki elektryczne, pompy ciepła.
-
Systemy wentylacyjne: wentylatory, klimatyzatory.
-
Systemy bezpieczeństwa: kamery monitoringu, systemy alarmowe, oświetlenie zewnętrzne.