artykuł sponsorowany

Jak chronić swoje urządzenia przed blackoutami?

Poniedziałek, 04 grudnia 2023
W związku z coraz bardziej ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi wywołanymi przez galopujące zmiany klimatyczne, czy nadmiernym obciążeniem sieci energetycznej, jesteśmy coraz częściej narażeni na zjawisko tzw. blackoutu. Blackout to inaczej niespodziewana i nagła przerwa w dostawie prądu na dużym obszarze, powstała w wyniku utraty napięcia w sieci, która może potrwać od kilku minut do nawet kilku dni.
Jak chronić swoje urządzenia przed blackoutami?

Długotrwały blackout stanowi poważne zagrożenie, prowadzące do wielu negatywnych konsekwencji, zarówno w mikro, jak i makroskali. Czy można sobie wyobrazić całkowitą dezorganizację życia codziennego? Totalny paraliż komunikacji miejskiej, instytucji i obiektów publicznych m.in. sklepów, szkół, urzędów, lotnisk, szpitali, brak dostępu do wody, ogrzewania, problemy z przechowywaniem żywności, brak internetu? Brzmi to trochę jak futurystyczny film science-fiction, niestety całkiem realny, biorąc pod uwagę dzisiejszy kryzys cywilizacyjny.

 

Jak przetrwać blackout i zabezpieczyć swoje urządzenia?

 

Jak zatem sensownie przygotować się na niespodziewaną awarię prądu? Jakie są dostępne możliwości techniczne i urządzenia? Czy na przykład instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID jest w stanie zabezpieczyć nasze urządzenia, takie jak telefony czy laptopy?

 

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID?

 

W przypadku długotrwałej przerwy w dostawie energii posiadacze systemów fotowoltaicznych ON-GRID pozostaną bez prądu ze względu na stałe podłączenie do centralnej sieci energetycznej, do której wysyłają/odbierają nadwyżki energetyczne na zasadzie współpracy prokonsumenckiej. Rozwiązaniem jest instalacja OFF-GRID, czyli system produkcji energii elektrycznej przy użyciu paneli fotowoltaicznych, który nie jest podłączony do ogólnego systemu i z niego nie korzysta. Dzięki czemu tworzy samowystarczalną i niezależną energetycznie małą elektrownię domową. Przy wyborze instalacji OFF-GRID należy uwzględnić czynniki takie jak m.in. lokalizacja, indywidualne zapotrzebowanie energetyczne, czy warunki klimatyczne gdzie mieszkamy.

 

Podstawowe elementy standardowej instalacji fotowoltaicznej OFF-GRID obejmują:

1. Panele słoneczne (PV): moduły solarne, które zamieniają energię słoneczną na prąd elektryczny za pomocą efektu fotowoltaicznego.

2. Akumulatory: magazynują energię elektryczną i umożliwiają użytkownikom korzystanie z prądu elektrycznego w czasie gdy nie ma dostępu do słońca lub właśnie w momencie awarii prądu.

3. Inwerter: przetwarza prąd stały (DC) generowany przez panele solarne i zgromadzony w akumulatorach na prąd zmienny (AC), który jest używany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych.

4. Regulator ład

owania: kontroluje ładowanie akumulatorów z paneli słonecznych. Chroni też akumulatory przed przegrzewaniem i przeładowaniem.

Źródło: https://voltpolska.pl/fotowoltaika/sinus-pro-1000-s-12-230v-700-1000w-40a-mppt-inwerter-solarny.html

 

Jakie urządzenia zasili instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID?

 

Instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID ma zdolność do zasilania różnorodnych urządzeń elektrycznych, zależnie od mocy zainstalowanych paneli słonecznych, pojemności akumulatorów oraz zapotrzebowania energetycznego w danym miejscu. Do urządzeń, które można zasilać za pomocą takiej instalacji, należą między innymi:

  1. Oświetlenie: żarówki, lampy LED, latarnie ogrodowe.

  2. Urządzenia AGD: lodówki, zamrażarki, kuchenki elektryczne, tostery, blendery, czajniki elektryczne.

  3. Elektronika: ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tablety, radia, telewizory.

  4. Urządzenia biurowe: drukarki, skanery.

  5. Narzędzia elektryczne: wiertarki, pilarki, szlifierki, odkurzacze.

  6. Systemy grzewcze: grzałki elektryczne, pompy ciepła.

  7. Systemy wentylacyjne: wentylatory, klimatyzatory.

  8. Systemy bezpieczeństwa: kamery monitoringu, systemy alarmowe, oświetlenie zewnętrzne.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat