ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Internet mobilny czy stacjonarny?

Wtorek, 26 marca 2019
Polskie Badania Internetu w raporcie ze stycznia 2019 roku wskazują, że z internetu w tym miesiącu korzystało 28,6 mln Polaków, w tym 14,2 mln kobiet oraz 14,4 mln mężczyzn. Korzystali oni z internetu stacjonarnego i mobilnego. Za pośrednictwem komputerów osobistych i laptopów z internetem w styczniu 2019 roku łączyło się 23,3 mln internautów, a 24,1 mln wykorzystywało do tego celu urządzenia mobilne – tablety i smartfony. Zatem jaki internet warto wybrać dla siebie – mobilny czy stacjonarny?
Internet mobilny czy stacjonarny?

Rośnie popularność mobilnego internetu


Wolność, jaką dają nam urządzenia mobilne i internet mobilny, nieograniczony żadnymi kablami, sprawiają, że coraz więcej Polaków się na niego decyduje. Raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej ze stycznia 2019 roku pokazuje, że w Polsce z telefonii komórkowej korzysta 93,1 proc. użytkowników prywatnych i 97,4 proc. firm. Dostęp do internetu deklaruje zaś 72,7 proc. Polaków. Połączenia z siecią uzyskiwane są za pośrednictwem:

 

  • internetu mobilnego w komórce – 90,7 proc. wskazań,
  • internetu stacjonarnego – 66,7 proc. wskazań,
  • internetu mobilnego bez smartfona – 22,7 proc. wskazań.

Nieco inaczej dane te wyglądają, gdy spojrzymy na wyniki badania UKE odnośnie do firm. Spośród wszystkich przedsiębiorców 62,7 proc. korzysta z sieci w telefonie, 53,3 proc. używa internetu stacjonarnego, a 31,4 proc. korzysta z sieci mobilnej bez udziału smartfona.

 

Dominacja internetu mobilnego

 

Pod pojęciem internetu mobilnego należy rozumieć usługę, jaką oferują operatorzy komórkowi i nie tylko, a która pozwala korzystać z bezprzewodowego dostępu do sieci za pomocą transferu danych. Do tego celu wykorzystywane są telefony i modemy. Według UKE ponad 90 proc. Polaków deklaruje korzystanie z mobilnego dostępu do internetu. Mniej powszechny jest dostęp mobilny na innych urządzeniach przenośnych, takich jak chociażby tablety.

 

To znamienne zwłaszcza w odniesieniu do danych zgromadzonych przez UKE w 2017 roku. Wówczas urząd informował, że nieco ponad 70 proc. Polaków pod koniec 2017 roku miało dostęp do internetu stacjonarnego, a zaledwie 25,5 proc. do internetu mobilnego. Około połowy respondentów deklarowało, że posiada internet mobilny w swoim telefonie i z niego korzysta.

 

Zalety internetu stacjonarnego i mobilnego

 

Zarówno internet stacjonarny, jak i internet mobilny mają bezdyskusyjne zalety. Stacjonarna sieć jest stabilna i wykazuje niską awaryjność. W Polsce można już skorzystać z internetu światłowodowego w UPC - https://www.upc.pl/internet/kup-internet/ -  o prędkości nawet 1 GB/s. Poza tym w ofercie internetu w UPC znajduje się Modem Connect Box, który umożliwia stworzenie w domu sieci Wi-Fi i zdalne podłączanie do niej różnych urządzeń, m.in. smartfonów czy tabletów.

 

Z kolei internet mobilny pozwala korzystać z sieci we wszystkich tych miejscach, które objęte są zasięgiem operatora telefonii komórkowych. Decydując się na zakup oferty mobilnego internetu, musimy wiedzieć o ograniczeniach w transferze pakietu danych, czego nie ma w internecie stacjonarnym. Kiedy transfer zostanie przekroczony, operator zgodnie z umową albo zablokuje połączenie, albo znacznie spowolni działanie internetu. Aby uniknąć takiej sytuacji, można ustawić np. w smartfonie alert, który poinformuje o zbliżaniu się do górnej granicy pakietu, albo po jego przekroczeniu dokupić dodatkowe MB danych, co jednak może być kosztowne.

 

Uwaga na braki limitu!

 

Zdarza się, że nawet w nielimitowanych ofertach internetu mobilnego są jednak ograniczenia. Po wykorzystaniu określonej liczby danych usługa staje się powolniejsza, a internet nie działa już tak jak wcześniej. Przy internecie stacjonarnym nie trzeba się tym przejmować. Zwolni on tylko wtedy, gdy podłączymy do sieci w tym samym czasie wiele urządzeń i wszystkie będą pobierać duże ilości danych. Jednak przy prędkości do dyspozycji rzędu 1 GB nawet wielu użytkowników nie odczuje spowolnienia.

 

Mobilny czy stacjonarny?


Trudno ocenić, która z form dostępu do sieci jest lepsza. Jedna i druga ma swoje plusy i minusy. Z pewnością w przypadku zdecydowanej większości osób optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie w domu z internetu stacjonarnego, a poza domem – z mobilnego.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat