Rośnie popularność mobilnego internetu
Wolność, jaką dają nam urządzenia mobilne i internet mobilny, nieograniczony żadnymi kablami, sprawiają, że coraz więcej Polaków się na niego decyduje. Raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej ze stycznia 2019 roku pokazuje, że w Polsce z telefonii komórkowej korzysta 93,1 proc. użytkowników prywatnych i 97,4 proc. firm. Dostęp do internetu deklaruje zaś 72,7 proc. Polaków. Połączenia z siecią uzyskiwane są za pośrednictwem:
- internetu mobilnego w komórce – 90,7 proc. wskazań,
- internetu stacjonarnego – 66,7 proc. wskazań,
- internetu mobilnego bez smartfona – 22,7 proc. wskazań.
Nieco inaczej dane te wyglądają, gdy spojrzymy na wyniki badania UKE odnośnie do firm. Spośród wszystkich przedsiębiorców 62,7 proc. korzysta z sieci w telefonie, 53,3 proc. używa internetu stacjonarnego, a 31,4 proc. korzysta z sieci mobilnej bez udziału smartfona.
Dominacja internetu mobilnego
Pod pojęciem internetu mobilnego należy rozumieć usługę, jaką oferują operatorzy komórkowi i nie tylko, a która pozwala korzystać z bezprzewodowego dostępu do sieci za pomocą transferu danych. Do tego celu wykorzystywane są telefony i modemy. Według UKE ponad 90 proc. Polaków deklaruje korzystanie z mobilnego dostępu do internetu. Mniej powszechny jest dostęp mobilny na innych urządzeniach przenośnych, takich jak chociażby tablety.
To znamienne zwłaszcza w odniesieniu do danych zgromadzonych przez UKE w 2017 roku. Wówczas urząd informował, że nieco ponad 70 proc. Polaków pod koniec 2017 roku miało dostęp do internetu stacjonarnego, a zaledwie 25,5 proc. do internetu mobilnego. Około połowy respondentów deklarowało, że posiada internet mobilny w swoim telefonie i z niego korzysta.
Zalety internetu stacjonarnego i mobilnego
Zarówno internet stacjonarny, jak i internet mobilny mają bezdyskusyjne zalety. Stacjonarna sieć jest stabilna i wykazuje niską awaryjność. W Polsce można już skorzystać z internetu światłowodowego w UPC - https://www.upc.pl/internet/kup-internet/ - o prędkości nawet 1 GB/s. Poza tym w ofercie internetu w UPC znajduje się Modem Connect Box, który umożliwia stworzenie w domu sieci Wi-Fi i zdalne podłączanie do niej różnych urządzeń, m.in. smartfonów czy tabletów.
Z kolei internet mobilny pozwala korzystać z sieci we wszystkich tych miejscach, które objęte są zasięgiem operatora telefonii komórkowych. Decydując się na zakup oferty mobilnego internetu, musimy wiedzieć o ograniczeniach w transferze pakietu danych, czego nie ma w internecie stacjonarnym. Kiedy transfer zostanie przekroczony, operator zgodnie z umową albo zablokuje połączenie, albo znacznie spowolni działanie internetu. Aby uniknąć takiej sytuacji, można ustawić np. w smartfonie alert, który poinformuje o zbliżaniu się do górnej granicy pakietu, albo po jego przekroczeniu dokupić dodatkowe MB danych, co jednak może być kosztowne.
Uwaga na braki limitu!
Zdarza się, że nawet w nielimitowanych ofertach internetu mobilnego są jednak ograniczenia. Po wykorzystaniu określonej liczby danych usługa staje się powolniejsza, a internet nie działa już tak jak wcześniej. Przy internecie stacjonarnym nie trzeba się tym przejmować. Zwolni on tylko wtedy, gdy podłączymy do sieci w tym samym czasie wiele urządzeń i wszystkie będą pobierać duże ilości danych. Jednak przy prędkości do dyspozycji rzędu 1 GB nawet wielu użytkowników nie odczuje spowolnienia.
Mobilny czy stacjonarny?
Trudno ocenić, która z form dostępu do sieci jest lepsza. Jedna i druga ma swoje plusy i minusy. Z pewnością w przypadku zdecydowanej większości osób optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie w domu z internetu stacjonarnego, a poza domem – z mobilnego.