Ilu nas jest?

ePiotrkow Czwartek, 08 sierpnia 201938508
Według optymistycznych prognoz wszystkich osób o „polskiej tożsamości" jest nawet sześćdziesiąt milionów. To chce udowodnić nowa kampania społeczna, o której mówiono w radiowym Maglu. W tej samej audycji Strefy FM sprawdzano też, ilu mieszkańców liczy Piotrków Trybunalski.
fot. pixabay

Kampania „Jest nas 60 milionów" skupia się na poszerzaniu wiedzy o Polonii i Polakach za granicą oraz wiedzy o Polsce w środowiskach polonijnych poprzez przedstawianie historycznych, ekonomicznych i kulturowych uwarunkowań emigracji. W ramach kampanii prezentowane  są  także zasługi Polonii dla lokalnych społeczeństw. Najliczniejsze skupisko Polaków na obczyźnie znajduje się w Stanach Zjednoczonych, potem w Wielkiej Brytanii, Niemczech i - to może być dla niektórych pewna niespodzianka – Brazylii (rejon Kurytyby).


Jak przekonywała w Maglu Zenona Bańkowska ze „Wspólnoty Polskiej" (organizator kampanii), wielu z tych ludzi do dziś mówi po polsku: - Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile osób na świecie posługuje się naszym językiem. Chcemy do nich dotrzeć, zachęcić do odwiedzenia kraju przodków, może nawet pozostania w nim.


Założenia chwalebne, a na efekty przyjdzie poczekać.


W Maglu, niejako przy okazji, sprawdzono też, ilu mieszkańców liczy Piotrków Trybunalski. - Na piąty dzień sierpnia tego roku zameldowanych było 72 068  osób – przekazał Krzysztof Rudzki z piotrkowskiego magistratu. – Zameldowanych, bo tylko takie dane możemy przekazać. To o dwa tysiące mniej niż w roku 2017 i o sześć tysięcy mniej niż dziesięć lat temu.


Tendencja jest więc widoczna: w Piotrkowie mieszkańców systematycznie ubywa. Gdyby nie Ukraińcy, z których przecież wielu musi się zameldować, moglibyśmy nawet nie przekroczyć siedemdziesięciu tysięcy.


Zainteresował temat?

2

4


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)08.08.2019 15:02

Za mało młodych...

01


brezniew ~brezniew (Gość)08.08.2019 12:54

ludzie uciekaja z miasta bo nie maja tu przyszłosci nie ma sie co dziwic kiedys było latwiej o mieszkania a to jest podstawa w załozeniu rodziny

11


Uczciwiej byłoby... ~Uczciwiej byłoby... (Gość)08.08.2019 12:11

... podać liczbę płacących za wywóz śmieci. Ci na pewno zamieszkują w Piotrkowie.

00


Amanda ~Amanda (Gość)08.08.2019 10:16

Zameldowanych a zamieszkałych to różnica. Na pewno nie ma 70 tysięcy. Chyba że z Ukraińcami.Niedługo ich będzie więcej bo teraz już nie płaca podatków.

02


michaś ~michaś (Gość)08.08.2019 10:04

pamiętacie prognozy z przed 15 lat że Piotrków w 2020 przekroczy liczbę 100 tysięcy mieszkańców xD
Jednego tylko nie wzięli pod uwagę - K.Chojniaka - i wszystko jasne.

32


gość ~gość (Gość)08.08.2019 09:04

A ile osób żyje bez meldunku? Znam takich od grona. I jak ich policzyć? Ich się poprostu nie liczy stąd 72tys

20


gość ~gość (Gość)08.08.2019 08:27

A co ma trzymac młodych ludzi w miescie w ktorym nic kompletnie sie nie dzieje? Inne miasta zyja A u nas po 18 tylko cienie budynków widac

12


obs. ~obs. (Gość)08.08.2019 07:28

Ale wraz ze spadkiem ludności miasta wzrasta "religijność" Piotrkowian. Ile to już razy władze miasta zwracały się do "wyższego szczebla" o to żeby jednak o Piotrkowie nie zapomniała...i cóż pamięta bo mamy jeszcze 72 tysiące z hakiem mieszkańców a przecież mogłoby by być cyt "...nawet nie przekroczyć siedemdziesięciu tysięcy."

34


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat