Zanim przejdziemy do spraw stricte technicznych, warto wspomnieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Zimą przez większość doby panuje mrok, warunki bywają trudne dla kierowcy, jak i dla auta, co stwarza większe zagrożenie na drodze. Dodatkowo w tym czasie mamy święta, czyli ruch na drogach jest wzmożony. Warto więc pomyśleć o dodatkowych ubezpieczeniach (autocasco w pakiecie z OC, assistance), o których więcej dowiesz się na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/!
Opony zimowe
Zanim spadnie pierwszy śnieg, drogowcy zostaną zaskoczeni jego intensywnością, miasta staną w korkach, a przez drogi powiatowe łatwiej będzie przejechać saniami niż samochodem, powinniśmy przygotować się i zmienić opony na te zimowe. Oczywiście w zimowym ogumieniu nie chodzi tylko o opady śniegu, ale przede wszystkim o niskie temperatury!
Zaleca się, by zmienić opony letnie na zimowe, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Dlaczego jest to takie ważne? Ogumienie zimowe zrobione jest ze specjalnej mieszanki, która jest bardziej miękka – przy niskich temperaturach zachowuje większą elastyczność i lepsze parametry. Opona letnia na mrozie robi się twarda, co zwiększa szanse na wpadnięcie w poślizg.
Jednocześnie od razu możemy zauważyć, że opona zimowa ma inny bieżnik. Powinien mieć on przynajmniej 3 mm głębokości, by zapobiegać ślizganiu się na ośnieżonej lub zanieczyszczonej błotem pośniegowym nawierzchni drogi. A co w takim razie z oponami całorocznymi?
Opony całoroczne są dobrym rozwiązaniem dla kierowców, którzy poruszają się na niewielkie odległości po mieście, gdzie zazwyczaj ulice są odśnieżone i posypane solą. Rzecz jasna, wyjazd w zasypane śniegiem góry na takich oponach nie ma sensu i jest ryzykowny. Pamiętajmy także, że w taką podróż (w niektórych krajach to obowiązek) warto zabrać łańcuchy – więcej informacji na ten temat znajdzie w poradniku https://mubi.pl/poradniki/jazda-na-lancuchach-sniegowych/.
Płyn do spryskiwaczy, żarówki i klima
Przygotowanie samochodu do zimy, to nie tylko zadbanie o odpowiednie opony. Powinniśmy także zwrócić uwagę na elementy wyposażenia auta, a przede wszystkim na płyn do spryskiwaczy.
Gdy temperatury spadną poniżej zera, to letni płyn zamarznie, co rzecz jasna bardzo utrudnia jazdę. Jesienią i zimą często pada i przednia szyba po chwili jazdy staje się brudna. Bez możliwości jej oczyszczenia stwarzamy zagrożenie na drodze, a dodatkowo narażamy się na mandat. Zimowy płyn do spryskiwaczy warto wlać wcześniej, nawet kosztem nieekonomicznego zużycia tego letniego.
Oczywiście zimowy płyn nic nie pomoże, jeśli wycieraczki w samochodzie będą w fatalnym stanie. Warto więc sprawdzić ich pióra i ewentualnie kupić nowe przed sezonem zimowym, gdy będą one pracować często i ciężko.
Dzień zimą jest krótki, a przez większość doby jest ciemno. Podstawą bezpieczeństwa jest także dobre oświetlenie – sprawdźmy więc wszystkie żarówki w samochodzie. Zawsze może się zdarzyć, że któraś się przepaliła i trzeba ją wymienić.
Jesienią i zimą panuje większa wilgotność, co sprzyja parowaniu szyb. Jedną ze skutecznych metod pozbycia się nadmiaru pary wodnej z wnętrza auta jest użycie klimatyzacji. Warto raz na jakiś czas sprawdzić jej stan, czyli wymienić filtry, przeczyścić układ i uzupełnić czynnik chłodzący.
Wazelina i odmrażacze do szyb i zamka
Ostatnia zima była bardziej mroźna niż poprzednie. Wprawdzie nie wiemy, jaka będzie ta nadchodząca, ale warto zaopatrzyć się w kilka środków, które wspomogą nas w przypadku silnych mrozów. Pierwszym będzie wazelina, drobny wydatek, którą możemy nasmarować uszczelek w drzwiach, by łatwiej było je otworzyć po mroźnej nocy.
Również zamki i szyby mogą zamarznąć. Dlatego warto kupić odmrażacz do zamka, a także taki do szyb. Wystarczy popsikać zamarznięte miejsce i poczekać na zadziałanie środka. Co ciekawe producenci oferują także elektryczne odmrażacze do zamków, których zadaniem jest rozgrzanie mechanizmu.
Ubezpieczenie assistance
To dodatkowe ubezpieczenie polecane jest szczególnie osobom, które dużo podróżują samochodem – na przykład dojeżdżają do pracy. Jakie warto o nim pomyśleć i jaką ochronę ono zapewnia?
Assistance zapewnia wsparcie ubezpieczyciela, gdy dojdzie do awarii samochodu, wypadku lub kradzieży pojazdu. Zależnie od wybranego wariantu, ubezpieczony może liczyć na holowanie, naprawę na miejscu, transport, samochód zastępczy, a także na pomoc w przypadku rozładowania akumulatora czy przy wymianie koła – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.
Jest to więc dobre rozwiązanie, zwłaszcza zimą, kiedy częściej jeździmy samochodami, a do tego warunki bywają wyjątkowo niesprzyjające.