Advertisement

IP 22: Niedasizm i słabiutka opozycja

Strefa FM Wtorek, 16 sierpnia 2022340175
Opozycja jest słabiutka. Nie ma presji wywieranej na władze – mówili na antenie Strefy FM Jacek Sokalski i Paweł Ciszewski z ugrupowania Inicjatywa Piotrkowska 22. Chcą podpowiadać i dać szansę młodym. O swoich motywacjach, "niedasizmie" i pomysłach rozmawiali z Marcinem Cecotką w programie „O tym się mówi” (16.08.2022 r.).
IP 22: Niedasizm i słabiutka opozycja

Powracają do polityki. Chcą dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Co ich zmotywowało?


- W tym roku mija 20 lat pracy w urzędzie Krzysztofa Chojniaka i chcemy podsumować ten okres – tak mówił o powodach pojawienia się nowego stowarzyszenia Jacek Sokalski. - Ale to nie jest też tak, że prezydent Chojniak spędza nam sen z powiek. W pewnym momencie dochodzi się do wniosku, że chce się coś zrobić dla lokalnej społeczności – zapewniał Paweł Ciszewski, drugi z założycieli IP 22.

 

Nie będą się skupiać tylko na krytyce. Chcą być jednym z głosów w debacie publicznej.

- Będziemy proponować i pokazywać, jak robią to inne samorządy. To nie jest tak, że będziemy się chwalić, mądrzyć i mówić, że mamy monopol na wiedzę – zaznacza Sokalski.

 
Nie są nowi na scenie politycznej. Pierwsze komentarze na ich temat są podzielone. Jedni się cieszą, drudzy widzą w nich ukrytą Platformę, a jeszcze inni narzekają na brak tzw. świeżej krwi. Nowe „ciało”, starzy działacze można przeczytać w internecie. Czy racje mają ci, którzy piszą, że fajnie widzieć coś nowego na piotrkowskiej scenie politycznej, szkoda, że to coś nowego tworzą ludzie nienowi? - pytał Marcin Cecotka.

 
- Oczywiście, że mają rację. Zapraszamy jak najbardziej nowych członków, bo oni mogą coś świeżego wnieść, ale jak do tej pory, to wydaje się, że oprócz pisania komentarzy nic nowego nie wnoszą – śmieje się Ciszewski. - I to jest właśnie jedna z okoliczności, dla której przystąpiłem do tej inicjatywy. To, że mam wrażenie, że to miasto nie tylko zatrzymało się w rozwoju i traci w stosunku do pobliskich miast, ale nie ma społeczeństwa obywatelskiego. (…) Nie ma presji wywieranej na władze w celu podniesienia jakości życia.


Zdaniem Jacka Sokalskiego obecna opozycja w Radzie Miasta jest słabiutka. Trochę łagodniejszy w ocenie jest natomiast Paweł Ciszewski, który  przyznaje, że relacje prezydent – opozycja przypominają mu kłótnie małżeńskie. Rola opozycji - jego zdaniem lekko upolitycznionej w samorządzie - jest też trochę inna. - Ona (opozycja przyp. red.) nie może wykorzystać wszystkich narzędzi oddziaływania, chociażby dlatego, że każda jej inicjatywa jest postrzegana jako chęć objęcia władzy.


O chęć przejęcia władzy w mieście podejrzewa się też członków nowego stowarzyszenia. Jacek Sokalski zapytany o to, czy utworzenie Inicjatywy Piotrkowskiej 22 ma związek z przyszłorocznymi wyborami samorządowymi nie wykluczył wystawienia własnej listy i kandydata na prezydenta Piotrkowa.

 

- Nasze stowarzyszenie powstało 2 sierpnia i jest jeszcze za wcześnie, aby rozmawiać na te tematy. Ja mówię jednak bardzo otwartym tekstem, że tego nie wykluczam. Chcemy dać szansę młodym ludziom. Zachęcamy ich do przystąpienia do nas.

 
Jak podkreślają członkowie – założyciele szeregi stowarzyszenia rosną. - Było nas kilka osób, a teraz jest już kilkanaście. Jeżeli będzie kilkadziesiąt osób i pojawi się presja, to wystawimy listy – mówi Ciszewski, który dodaje, że ich inicjatywa to prezent dla obecnej władzy. - Tworzenie stowarzyszenia rok przed wyborami, które wskazuje, jakie widzi niedociągnięcia, to na dobrą sprawę, jeżeli obecna władza nie miałaby pomysłu co zrobić, to musiałaby nas wymyślić. Rok przed wyborami dostanie mapę i rozminowane pole minowe.

 
Czy nie boją się, że ich formacja podzieli losy np. Piotrkowskiej Inicjatywy Obywatelskiej, która zorganizowała – jak się okazało przegrane - referendum w sprawie odwołania prezydenta Krzysztofa Chojniaka? Zarówno Sokalski, jak i Ciszewski zapewniają, że formuła ich stowarzyszenia ma być inna.

 

- Siłą rzeczy będziemy podpowiadać władzom miasta. Infrastruktura ciepłownicza to bardzo ciężki temat. Tylko 51 metrów infrastruktury ciepłowniczej zostało zmodernizowanych w tamtym roku. Ona zaczyna się sypać. Ma ponad 40 lat. Temat ciepłownictwa był często i długo podejmowany, ale zastanawiam się czemu idziemy w gaz. Inne samorządy mają inne rozwiązania – opowiada Sokalski, który nie ukrywa, że kilka rzeczy w mieście go boli (np. budynek po dawnej Europie). A co jest dla nich najważniejsze? Głównymi tematami tej publicznej debaty mają być infrastruktura, ciepłownictwo i brak pozyskiwania środków zewnętrznych.


Jeszcze nie wystosowali zaproszenia, ale członkowie stowarzyszenia chcą spotkać się z prezydentem lub z jego przedstawicielami. Nie ukrywają jednak sceptycznego podejścia do sposobu komunikacji władzy z np. radnymi. - Mam nadzieję, że nie będzie to ten sam przedstawiciel, który odpowiadał radnym na temat ciepłownictwa, który mnie bardzo zmobilizował. Był to piękny przykład „niedasizmu” -  podsumował Ciszewski.

 

Całość rozmowy znajdziecie na stronie radia Strefa FM:

 

https://strefa.fm/programy/O-tym-sie-mowi,play,2648

 


Zainteresował temat?

4

9


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (75)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kapitan P. ~Kapitan P. (Gość)16.08.2022 16:34

Kibicuje Wam chłopaki, ale z tym, ze opozycja słaba, się nie zgadzam. Musicie przyznać, że kilku radnych opozycyjnych stara się punktować obecną władze i proponuję dobre rozwiązania wielu problemów.

95


Hahaqha ~Hahaqha (Gość)18.08.2022 09:49

Opozycja ?? Jaka opozycja .. Przykład Kowalczyka z Rozprzy wielki opozycjonista do wyborów.. jak już go wybrali to odrazu stał się nibezpartyjny .. pierwszy d...o właz Zięby taka mamy opozycję. . Ale Rozprza go teraz wybierze bo badyle od czasu do czasu za darmo da .. grata dla straży załatwił.. toż to bohater narodowy razem z Jola

10


Setka ~Setka (Gość)18.08.2022 12:50

Czy jak się Państwo dostaną do rady miasta to zrzekną się diety na rzecz budżetu miasta lub na cele charytatywne czy tylko po to robicie ten populistyczne projekt żeby sobie podwyżki zatwierdzić jak obecni radni.

41


eko ~eko (Gość)18.08.2022 08:46

Oldboje ruszyli na suchary. Pytam: po co im to?

23


filozof ~filozof (Gość)18.08.2022 12:33

Bez względu na to jak to się skończy już ich lubię. Jest nadzieja

32


dzidi ~dzidi (Gość)18.08.2022 10:10

nic z tego nie będzie

21


97-300 97-300ranga17.08.2022 20:46

Ależ on ma parcie na władzę , na dyrektorskie stołki ..............

21


Jolka ~Jolka (Gość)16.08.2022 14:14

Ktoś to łyka? Stary POwski układzik do koryta lgnie wmawiajac że to nowi ludzie. To se Ne wrati

1010


Tak ~Tak (Gość)17.08.2022 15:11

Bez względu jak to się rozwinie to gratuluję Panom i Pani odwagi i zaangażowania.. Póki co to tylko Wy stawiacie czoła Chojnikowi a inni tylko dyskutują anonimowo by nie dostać w łep. Jak słyszałem w Radio, że formuła jest otwarta jeżeli ktoś chce to się może dołączyć. Ja mam taki zamiar jak wrócę do Polski w listopadzie.

42


Dudurur ~Dudurur (Gość)16.08.2022 13:49

Mam pytanie do Panów - skąd brać oszczędności? Tylko nie dofinansowania, kredyty i subwencje. Miasto niech żyje z własnych podatków. Jakie kroki w celu oszczędzania przez miasto i samych urzędników Państwo proponuje się? Jeśli nie macie żadnych pomysłów to niestety liga ta sama co każdy inny przed Wami.

85


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat