Jak działa deskorolka elektryczna?
Elektryczna deskorolka napędzana jest silnikiem akumulatorowym. Sterowanie urządzeniem wymaga wprawy i odbywa się, dzięki odpowiedniemu balansowaniu ciałem. Przechylenie się do przodu pozwala ruszyć z miejsca, z kolei przechylenie do tyłu powoduje jazdę do tyłu. Jeśli chcemy skręcić musimy nacisnąć stopą na podest.
Popularne modele deskorolek elektrycznych pozwalają na sterowanie urządzeniem również przy pomocy pilota, jest to jednak mniej wygodne niż sterowanie oparte na balansowaniu. Niektóre modele deskorolek pozwalają na sterowanie również przy pomocy aplikacji na smartfon.
Jaką deskorolkę wybrać?
Deskorolka elektryczna z rączką to tzw. segway, dwukołowe urządzenie, sterowane komputerowo, składające się z podstawy oraz specjalnego drążka. Wyglądem przypomina hulajnogę. Jest większa od tradycyjnej deskorolki i zdecydowanie mniej poręczna. Do jej zalet można zaliczyć to, że łatwo się na niej jeździ. Pojazdy na wzór tego modelu wykorzystywane są między innymi przez ochronę w galeriach handlowych.
Deskorolka elektryczna terenowa polecana jest dla zaawansowanych miłośników tego typu jazdy. Ten model pojazdu wyróżnia się wyższym zawieszeniem oraz kołami z agresywnym bieżnikiem. Sprawdza się w jeździe po kamienistych drogach, ścieżkach, lasach i nierównym terenie.
Deskorolka elektryczna z siedzeniem to pojazd wyposażony w wygodne siedzisko, znajdujące się na podstawie deskorolki. Podstawa połączona jest dwoma kołami, z przodu znajduje się drążek z dodatkowym kółkiem.
Deskorolka elektryczna dla dziecka to pojazd, który nie rozwija zbyt dużych prędkości, przez co jest bezpieczny w użytkowaniu przez osoby w młodym wieku.
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie deskorolki elektrycznej?
- Zasięg to parametr, który informuje nas, jaki dystans będziemy w stanie pokonać na deskorolce przy jednym naładowaniu.
- Pojemność akumulatora od której zależy jak długo potrwa przejażdżka.
- Moc im wyższa, tym większy potencjał deskorolki. Tanie modele o słabszym silniku poruszają się z prędkością maksymalnie kilkunastu kilometrów na godzinę. Lepszym rozwiązaniem okażą się droższe deskorolki, które oferują prędkość maksymalną na poziomie do 50 kilometrów na godzinę.
- Czas ładowania - im szybciej ładuje się akumulator, tym szybciej deskorolka jest gotowa do użytku.
- Jakość wykonania - pojazd powinien być wykonany z materiałów solidnej jakości, gwarantując stabilność i wytrzymałość konstrukcji podczas jazdy. Nowoczesne modele wyposażone są w mocne koła, moduł Bluetooth, wyświetlacz informujący o stanie naładowania baterii.
- Rozmiar i rodzaj kół ma przełożenie na komfort jazdy po zróżnicowanym terenie.
- Cena - Ceny deskorolek są rozbieżne. Najtańsze modele kupimy za kilkaset złotych, droższe za kilka tysięcy.
- Maksymalna prędkość - w popularnych, tanich modelach to kilkanaście kilometrów na godzinę. Nowoczesne deskorolki elektryczne proponują prędkość do 50 lub nawet 60 kilometrów na godzinę.
- Maksymalne obciążenie, które jest ważne w zależności, gdy kupujemy urządzenie dla osoby dorosłej czy dziecka.
- Dodatkowe funkcje
Deskorolka elektryczna – dodatkowe wyposażenie
Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz nowszych dodatków do deskorolek elektrycznych. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:
- Blutetooth – umożliwia połączenie z telefonem oraz innymi urządzeniami.
- Czujniki, moduły przyspieszenia, które obliczają środek ciężkości osoby, która jeździ deskorolką. Dzięki temu urządzenie jest bardziej zwrotne i dobrze reaguje na zmiany w balansowaniu ciałem.
- Powłoka antypoślizgowa zwiększająca bezpieczeństwo jazdy na deskorolce, gwarantując lepszą kontrolę nad urządzeniem.
- Diody led
- Głośniki
- Kask
- Ochraniacze na ręce i kolana