Historia skryta w kamieniu – piękne nagrobki „piotrkowskich Powązek” [GALERIA]

Sobota, 30 października 20219
Piękne i tajemnicze, choć często dotknięte zębem czasu to nadające temu miejscu wyjątkowy klimat – najpiękniejsze nagrobki „piotrkowskich Powązek”. Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych, zapraszamy na niezwykłą podróż po zabytkach Starego Cmentarza.

Ładuję galerię...

Piotrkowski Stary Cmentarz powstał na początku XIX stulecia. Pierwotnie miał być miejscem pochówku zmarłych z powodu, panującej wówczas na terenach Polski, cholery. W niedługim czasie stał się głównym cmentarzem w mieście. Pochowani są tutaj m.in. piotrkowscy notable z tamtych czasów, powstańcy, oficerowie Wojska Polskiego oraz ludzie nauki i kultury.

 

Nekropolia przepełniona jest dziełami sztuki kamieniarskiej. Dziś możemy podziwiać tylko część z nagrobków, które kiedyś zdobiły to miejsce. Wiele z nich, z różnych powodów, nie przetrwało do naszych czasów.

Początek listopada to świetny czas, aby przyjrzeć się temu miejscu nieco bliżej. Zapraszamy na piękną, fotograficzną podróż po historii Piotrkowa napisanej zabytkowymi nagrobkami, a następnie na jesienny spacer alejkami rodzimych „Powązek”, aby na własne oczy przekonać się o wyjątkowości tego miejsca.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

leda ~leda (Gość)30.10.2021 20:40

Najpiękniejsze miejsce Piotrkowa.

30


grabarz ~grabarz (Gość)31.10.2021 23:21

Zupełnie nie rozumiem dlaczego w przestrzeni publicznej krąży określenie "piotrkowskie Powązki". Jest to piotrkowski Stary Cmentarz, gdzie są pochowani nasi bliscy i kropka, a Cmentarz Powązkowski jest w Warszawie.

60


go?ć_ola ~go?ć_ola (Gość)30.10.2021 12:44

To w Piotrkowie są powonzki?

56


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)30.10.2021 12:02

Ile kosztuje taki nagrobek?

14


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat