To pomysł przedsiębiorcy i byłego nauczyciela I LO Tomasza Stachaczyka, pasjonata techniki, elektroniki i…radia właśnie. Wraz z grupą znajomych doprowadza do tego, że 1 czerwca 1992 roku punktualnie o godzinie 18.00 na częstotliwości 70,1 Mhz pojawia się sygnał, a prowadzący Marek Grynkiewicz mówi „Tu Radio Piotrków”.
Dziś może się to wydawać dziwne, ale wtedy, 30 lat temu, kiedy z głośnika padała nazwa „Piotrków Trybunalski” elektryzowało to mieszkańców. Jeśli wcześniej w mediach ogólnopolskich (bo tylko takie funkcjonowały) gdzieś padała nazwa naszego miasta, to z reguły wiązało się to z jakimś wypadkiem, rzadziej meczem, czy koncertem. Ale od 1 czerwca 1992 wszystko się zmienia.
Radio dość szybko staje się nie tylko firmą, ale wręcz instytucją informując, prezentując, pomagając ale i współorganizując duże plenerowe imprezy. Tak było choćby w 1994, kiedy Urodziny Radia zapoczątkowały trzydniowe Dni Miasta. Rozegrany na nieistniejącym dziś Stadionie XXXV-lecia piłkarski mecz pracowników Radia Piotrków z Radiem Bełchatów ogląda prawie 10 tysięcy ludzi! Dla porządku: spotkanie skończyło się remisem 2:2, w rzutach karnych lepsza okazała się ekipa z Piotrkowa. Kto ją tworzył i kto stanowił o sile radia w latach 90.?
Młodzi, młodsi, rzadziej starsi i doświadczeni (no chyba, że za takich uznamy ludzi po 30. roku życia): Robert Gusta, Marcin Tercjak, Janusz Surma, Paweł Małolepszy, Krzysztof Bąk, Artur Wolski, Elżbieta Jarszak, Marcin Góra, Jacek Bykowski, Wojciech Dąbrowski, Aneta Książczyk, Jacek Stępnicki, Mariusz Stępiński, ś.p Krzysztof Wiaderek i Tomasz Konopka, Marcin Kocięba, Marek Dędek, Jarosław Adaszek, Piotr Adaszek, Roland Szymański, Kamil Krzaczyński, Maciej Winnik, Marcin Pampuch, Antoni Opala, Bożena Piechura, Monika Włodkowska, Marek Grynkiewicz, Anna Rzędowska, Michał Ostafijczuk, Aneta Stępień, Monika Gosławska, Barbara Zatorska, Anna Uniszewska, Wojtek Stachowicz, Jarek Krak, Bartek Wilczyński, Krzysztof Pawłowski, Jan Bochniak, Monika Pawłowska, Robert Gala, Marcin Cecotka, Darek Wojtysiak i wielu innych.
Pierwsze dwa lata działalności to czas…piracki, ale nie ma w tym winy założyciela: po prostu tempo zmian było szybsze niż prawo. A kiedy to się zmieniło, Radio Piotrków jako jedno z pierwszych szesnastu w kraju otrzymało oficjalną koncesję na nadawanie. Potem zmieniało częstotliwości, siedzibę (z Al. 3 Maja 4 na Jagiellońską 7) i jeden, jedyny raz nazwę: od 1 września 2006 jest Radiem Strefa Fm Piotrków, choć starsi słuchacze i tak mówią: Radio Piotrków.
Zresztą nieważne jak mówią, ważne że słuchają. I za to wielkie podziękowania.