Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami.
Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty, pajęczyny, wilkołaki itp.
Halloween najhuczniej jest obchodzony w USA, Kanadzie, Australii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Z okazji obchodzonego 31 października święta wszędzie można spotkać poprzebierane grupki dzieci, które zbierają cukierki, wołając „cukierek albo psikus”.
Zwyczaj świętowania Halloween budzi w naszym kraju kontrowersje. Dlaczego niektórym tak bardzo nie podoba święto obchodzone 31 października? Krytycy zwracają uwagę, że podchodzi ono w pobłażliwy, a nawet radosny sposób do tak poważnych tematów jak śmierć, demony, duchy, granica świata żywych. Przypominają oni, że są inne święta zakorzenione w Polskiej tradycji, które w naszej kulturze traktowane są z ogromną powagą.
Dokładna geneza tego święta nie jest w pełni znana. Dzieje tego święta mogły mieć swój początek w rzymskich obchodach na cześć Pomony - bóstwa owoców i nasion. Według innej teorii święto Halloween wywodzi się z Samhain, czyli celtyckiego święta na powitanie zimy, które obchodzone było w północnej Europie. Kapłani celtyccy, nazywani też Druidami, rozpalali ogniska, w walce z ciemnością. Wierzyli, że w tą noc zacierała się granica między światem żywych i zaświatami, a złe duchy mogły ją łatwiej przekroczyć.