Badania lotniczo-lekarskie – na czym polegają?
W zależności od uprawnień jakie chcemy uzyskać, badania lotniczo-lekarskie mogą obejmować różne elementy. Możemy je podzielić na badania wstępne, okresowe i okolicznościowe. Te pierwsze obejmują kandydatów na pilotów, skoczków itp. i są to pierwsze badania, które należy przejść na samym początku drogi. Wymagają one odwiedzenia kilku specjalistów, którzy muszą zbadać wzrok, słuch, serce i inne aspekty organizmu. Wśród niezbędnych badań wykonane zostaną badania laboratoryjne, EKG, audiogram, tympanometria, spirometria, badania okulistyczne, badania laryngologiczne, badania neurologiczne, badania psychologiczne, jak również RTG klatki piersiowej z opisem. Badania takie trwają niecały dzień, a po ich przeprowadzeniu lekarz orzecznik wydaje orzeczenie klasyfikujące do klasy 1,2 lub 3 zaznaczając termin badań.
Badania okresowe to z kolei badania podejmowane przez osoby, które chcą przedłużyć ważność swoich wcześniejszych badań. Procedura w tym przypadku jest szybsza i nie wymaga aż tak szczegółowych badań. Pozytywny ich wynik pozwala przedłużyć orzeczenie o zdolności do lotów z kolejnym terminem ważności.
Badania okolicznościowe to badania przeprowadzane na wypadek nietypowych okoliczności czy wydarzeń, które mogły wpłynąć na stan zdrowia adepta latania np. wypadek czy przebyta operacja. Badania te pozwolą określić czy pilot nadal posiada predyspozycje do latania. Okresy ważności orzeczeń lekarskich na podstawie badań lotniczo-lekarskich są uzależnione od klasy uprawnień lotniczych, jak również wieku kandydata czy pilota. Ważność orzeczenia lekarskiego liczona jest od daty przeprowadzenia badania lekarskiego w przypadku pierwszego wydania lub wznowienia, a w przypadku przedłużenia – od dnia wygaśnięcia poprzedniego orzeczenia lekarskiego.
Gdzie zrobić badania lotniczo-lekarskie?
Badania lotniczo-lekarskie wykonywane są w specjalistycznych placówkach medycznych, w tym miedzy innymi w Helipoland, który dysponuje swoimi centrami medycyny lotniczej w Warszawie i w Krakowie. Przed podjęciem się badań należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz kopii ważnej dokumentacji medycznej – szczególnie w sytuacji gdy przeprowadzane będą badania okolicznościowe, niezbędne będą wszelkie informacje na temat przebytego wypadku, złamania czy operacji.
W zależności od wymaganego poziomu i ważności orzeczeń lekarskich, mogą zostać zlecone odmienne badania, jednak w przypadku badań laboratoryjnych warto przybyć do placówki na czczo. Przed badaniami warto zadbać o zdrowe odżywianie, dobrze wypocząć i co najważniejsze nie pić alkoholu.
więcej informacji na stronie HeliPoland.com