W razie nagłego zachorowania można wybrać najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są otwarte od 18.00 do 8.00 następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta. Nie potrzeba do tego żadnego skierowania, czy wcześniejszej rezerwacji. W tym czasie nie obowiązuje rejonizacja, dlatego zostanie się przyjętym w każdej tego typu placówce w całej Polsce.
W Piotrkowie placówka świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej znajduję się w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika przy ul. Rakowskiej 15. Cała lista dostępnych placówek w województwie łódzkim dostępna jest tutaj.
Istnieje także opcja konsultacji z lekarzem lub pielęgniarką w ramach teleporady. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu: 800 137 200. W ramach takiej konsultacji można uzyskać poradę medyczną. Jeśli wystąpią odpowiednie wskazania pacjent może otrzymać e-receptę, e-skierowanie, e-zwolnienie. Działa ona od 18:00 do 8:00 następnego dnia w dni robocze oraz przez całą dobę w sobotę, niedzielę oraz dni ustawowo wolne od pracy
2 maja poradnie POZ pracują tak jak co dzień.
Kiedy się zgłosić?
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz w razie:
- nagłego zachorowania;
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia;
- istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia; - zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej;
- infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką;
- bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych;
- bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych;
- biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.
Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć
W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Warto przypomnieć, że Szpitalny Oddział Ratunkowy nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ani lekarza poradni specjalistycznej. Dlatego np. w przypadku złapania kleszcza, warto usunąć go samemu za pomocą prostych narzędzi lub skorzystać z pomocy pielęgniarki nocnej i świątecznej poradni.
W Piotrkowie Trybunalskim dziecięca izba przyjęć znajduje się Powiatowym Centrum Matki i Dziecka przy ul. Roosevelta 3 (tel. 446 497 235). Szpitalny Odział Ratunkowy (SOR) umiejscowiony jest w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika przy ul. Rakowskiej 15 (tel. 446 480 403).
Pełne adresy poszczególny placówek w woj. łódzkim dostępne są pod linkami:
izby przyjęć - https://www.nfz-lodz.pl/attachments/article/1453/Izby%20przyj%C4%99%C4%87.pdf
SOR - https://www.nfz-lodz.pl/attachments/article/1453/Szpitalne%20Oddzia%C5%82y%20Ratunkowe.pdf
Ratownictwo medyczne
W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.
Nocna pomoc stomatologiczna
W razie nagłego bólu zęba zgłoś się do najbliższego punktu stomatologicznej pomocy doraźnej. Stomatolodzy pracują tu w dni powszednie od 19 do 7 rano, w soboty, niedziele i święta przez całą dobę. Dostępne placówki w woj. łódzkim to:
- Centrum Stomatologii Duodent w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Rwańska 5, telefon do rejestracji 604 727 554
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia ALEX-DENT w Łodzi, ul. Okrzei 40, telefon do rejestracji 42 640 77 10
- Niepubliczny Stomatologiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Super-Dent w Łodzi, ul. Wodna 25/1BU, telefon do rejestracji 42 673 35 98
Majówka w krajach UE, EFTA lub w Wielkiej Brytanii? Zabierz EKUZ
Kiedy ktoś planuje wyjazd za granicę warto, aby uzyskał Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki karcie EKUZ prawo do leczenia przysługuje potrzebującym na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udamy. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to pacjent za nią zapłaci. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.
EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Czasami jednak leczenie w ramach EKUZ będzie musiało być długie i kosztowne. Jeśli w tym przypadku okaże się, że transport do Polski będzie tańszy, można złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca dalszego leczenia w kraju.
Wniosek o EKUZ można złożyć na pięć sposobów:
- Osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ
- Za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP
- Za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
- Pocztą tradycyjną, na adres ŁOW NFZ
- Pocztą elektroniczną (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ)
Telefoniczna Informacja Pacjenta
Do dyspozycji pacjentów non stop pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.