Advertisement
artykuł sponsorowany

Elektroniczna recepta, czyli co to jest?

Czwartek, 11 sierpnia 2022
Co należy wiedzieć na temat elektronicznych recept? Czym one się różnią od standardowej e-recepty i na co warto zwrócić uwagę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, gdzie można uzyskać elektroniczną ereceptę i jakie zalety ma takie rozwiązanie.
Elektroniczna recepta, czyli co to jest?

E-recepta, recepta online, elektroniczna recepta

 

Elektroniczna recepta, czyli recepta online jest to e-recepta, lecz wystawiona w ramach e-konsultacji lekarskich. Jest to dokument elektroniczny, który został wprowadzony w Polsce w 2019 roku przez Ministerstwo Zdrowia w ramach rozwoju ochrony zdrowia. Erecepta wystawiona w ramach zdalnych wizyt niczym się nie różni od e-recepty otrzymanej w gabinecie stacjonarnym, ponieważ wydruk jest ujednolicony. Na dokumencie znajdują się dane lekarza, pacjenta, a także informacje o przepisanych lekach oraz ich dawkowaniu. Ponadto znajduje się też informacja związana z datą ważności erecepty. Należy pamiętać o tym, że to leki znajdujące się na elektronicznej recepcie decydują o dacie ważności. Standardowo e recepta online jest ważna 30 dni, a na antybiotyki tylko 7 dni. Czasami lekarz może wystawić roczną receptę, lecz pierwsze opakowanie należy wykupić zgodnie z powyższymi wytycznymi.

 

Więcej informacji na temat elektronicznych recept można znaleźć na stronie https://medspan.pl/blog/e-recepta-co-to-i-jak-dziala-elektroniczna-recepta/

 

E-recepta wystawiona w ramach e-wizyty będzie widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), a także w aplikacji mobilnej. Aplikacja jest rozbudowywana i niedawno otrzymała nową funkcjonalność: powiadomienia o ważności e-recepty, czyli funkcja ma na celu przypomnieć pacjentowi, aby nie zapomniał zakupić leków w wyznaczonym terminie.

 

Elektroniczną receptę można otrzymać w zdalnej przychodni medspan.pl

 

E-recepta na tabletki antykoncepcyjne

 

Zamówienie e-wizyty jest nieskomplikowane oraz zajmuje zaledwie kilka do kilkunastu minut. W wybranej przychodni online należy wybrać odpowiedz rodzaj formy kontaktu z lekarzem (np. czat, połączenie wideo, rozmowa telefoniczna lub konsultacja na podstawie formularza medycznego). Następnie należy wybrać odpowiedni rodzaj usługi np. e-recepta na tabletki antykoncepcyjne https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/ i dokładnie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Często należy podać datę ostatniej miesiączki oraz datę wizyty stacjonarnej u ginekologa. Warto mieć na uwadze, że jeżeli odpowiedź na pytania będzie budzić wątpliwość, to lekarz może zadać dodatkowe pytania. Usługi e-konsultacji nie polegają na sprzedaży e-recepty, tylko na świadczeniu zdalnych usług medycznych, więc lekarz może odmówić wystawienia recepty online.

 

Kobiety korzystają z telemedycyny celem otrzymania recepty na antykoncepcje, ponieważ czas realizacji jest krótki, a także cena usługi jest zazwyczaj niższa niż wizyta u ginekologa. Tabletki hormonalne muszą być stosowane przez wiele miesięcy, a czasami lat, dlatego usługi e-konsultacji są coraz bardziej popularniejszą formą kontaktu z lekarzem. Jest to przede wszystkim oszczędność czasu, ponieważ w kilka minut można otrzymać e-receptę na środek antykoncepcyjny, jeżeli jest w ramach kontynuacji leczenia.

 

W niektórych przychodniach online można również uzyskać konsultacje specjalistyczną – ginekologiczną podczas której lekarz może dobrać odpowiednie tabletki antykoncepcyjne, jeżeli nie były wcześniej stosowane.

 

Ponadto są też sytuacje awaryjne w których należy uzyskać e-receptę w krótkim czasie, ponieważ niezwłocznie należy zastosować tabletkę dzień po. E-receptę na antykoncepcje awaryjną https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/ można uzyskać w wielu zdalnych przychodniach, lecz należy sprawdzić czy jest taka możliwość. Niektórzy lekarze powołują się na klauzulę sumienia i nie wystawią e-recept na pigułki po. Podobnie jest z farmaceutami, mogą odmówić sprzedaży tabletki dzień po, powołując się na klauzę sumienia. Rzadko zdarzają się takie sytuacje, lecz jeżeli dojdzie do takiej, to należy udać się do innej apteki.

 

Warto nadmienić, że przychodnie online realizują konsultacje przez całą dobę, więc receptę można uzyskać nawet w weekend, a także w nocy.

 

Bezpieczeństwo to podstawa

 

Przed realizacją e-konsultacji należy zapoznać się z regulaminem świadczonych usług, a także z polityką prywatności. Warto zwrócić uwagę, czy dane będą przetwarzane w celach marketingowych (powinna być to zgoda dobrowolna), a także czy firma jest placówką medyczną, czy tylko pośredniczy w realizacji e-porad lekarskich. Ponadto w polityce prywatności powinna być informacja o Inspektorze Ochrony Danych oraz zakresie przetwarzania danych osobowych.

 

Wypełniając dane w formularzu medycznym należy podać dane wrażliwe, więc warto dowiedzieć się kto przetwarza dane oraz w jakim celu.

 

Telekonsultacje to również wady

 

Jest wiele zalet zdalnych konsultacji lekarskich, lecz także są wady. Jedną z nich jest brak możliwości przeprowadzenia badania fizykalnego, dlatego nie zawsze lekarz będzie mógł pomóc w ramach e-wizyty. Czasami pacjent musi być zbadany przez lekarza. Należy też pamiętać, że zdalne usługi nie są przeznaczone dla osób, których stan zdrowia się pogorszył lub są w stania zagrożenia życia.

 

E-konsultacje lekarskie głównie służą uzyskaniu e-recepty na leki, które są w ramach kontynuacji leczenia. Niekiedy lekarz może także wystawić ereceptę na leki doraźne np. przeciwbólowe lub w ramach leczenia infekcji.


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat