Dziki do odstrzału?

Środa, 03 sierpnia 201614
Dziki nie tylko dają się we znaki rolnikom, niszcząc uprawy, ale też roznoszą chorobę wirusową ASF. Jak ograniczyć ich populację w Polsce? Swoje pomysły mają izby rolnicze i minister rolnictwa.
Dziki do odstrzału?

Izby rolnicze i minister rolnictwa chcą ograniczenia populacji dzika w Polsce w związku z wykrytą na terenie naszego kraju chorobą wirusową świń domowych oraz dzików (ASF - afrykański pomór świń). Po tym jak Lubelska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra Macierewicza z prośbą o wykorzystanie wojska przy odstrzale sanitarnym dzików, co zakończyło się odmową, jest kolejny pomysł, tym razem Ministerstwa Rolnictwa, minister Jurgiel niezadowolony z realizacji odstrzału sanitarnego dzików planuje wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących odstrzału sanitarnego dzików. - Najbardziej bulwersujący jest zapis o tym, że za uchylanie się od obowiązku przeprowadzania odstrzału sanitarnego będzie groziła kara aresztu, ograniczenia wolności lub kary grzywny. Jeszcze nigdy dotąd nie było takiego rozwiązania. Co mają na to powiedzieć myśliwi, którzy z jednej strony naciskani są przez ekologów, którzy chcą zakazu polowań, a z drugiej wprowadza się zapisy prawne, w których za zaniechanie odstrzału grozi kara aresztu, pozbawienia wolności czy grzywny. Temat wyjątkowo kontrowersyjny. Co na to ekolodzy? - pyta Miłosz Kwieciński, rzecznik prasowy Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Wg Kwiecińskiego działania ministra Jurgiela to po prostu PR, który ma na celu uspokoić rolników, a nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

 

Obecnie odstrzał sanitarny przeprowadzany jest zgodnie z planem. Umowy dot. odstrzału sanitarnego zostały podpisane na przełomie marca/kwietnia br. i obowiązują do końca 2016 roku tj. 9 miesięcy. Obecnie po 3,5 miesiącach czyli 1/3 okresu trwania umowy - np. na terenie województwa lubelskiego wykonano 46% planu (dane na 4 lipca, wg danych z 18 lipca wykonanie wynosiło 52%). - Należy zauważyć, że największy odstrzał może odbyć się wczesną wiosną oraz w okresie jesienno-zimowym. Lato nie jest czasem sprzyjającym polowaniom na dziki, ze względu na to, że zboża oraz kukurydza są bardzo wysokie – dodaje rzecznik PZŁ w Piotrkowie. - Polski Związek Łowiecki zapewnia, że zaraz po zakończeniu żniw odstrzał zostanie ponownie zintensyfikowany i jesteśmy przekonani, że dziki planowane do odstrzału zostaną pozyskane na długo przed zakończeniem trwania umowy. Zapewniamy, że polscy myśliwi zrobią wszystko, co jest możliwe, aby ochronić uprawy i wspomóc rolników w ich ciężkiej pracy.


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zanzi ~Zanzi (Gość)03.08.2016 07:22

Ludzi też jest za dużo, wszystko niszczą i roznoszą różne, bardzo groźne choroby.... I co?

148


ja ~ja (Gość)03.08.2016 06:48

dajcie dzikom spokój - przynajmniej lasy będą czystsze ,ludzie do świnie i śmiecą, a tak to przynajmniej do lasu nie będą wchodzić

184


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat