- To bardzo szeroki aspekt oddziaływania wychowawczego na naszą młodzież. Idea jest słuszna i na czasie. Z tolerancją – i jej brakiem – mamy do czynienia na codzień. Ważne, żeby młodzież się jej uczyła. Z przykładów prostych, zarówno negatywnych jak i pozytywnych – mówi Sławomir Piętakiewicz, dyrektor Zespołu Szkół CKP w Bujnach.
Anna Daranowska-Wrzeszcz, nauczyciel języka polskiego, przedstawiła nam z kolei program święta. - Czekają nas dwa konkursy – na przebranie i hasła promujące tolerancję. Każda klasa ma takie przygotować. Konkursy będą nagrodzone dniem bez pytania. Będą także projekcje filmów traktujących o tolerancji... Uwieńczeniem akcji będzie składanie dłonią "podpisu" pod hasłem: Jestem tolerancyjny – wymienia. - Obchody są związane z programem przeciwdziałania agresji "Agresji mówimy NIE". - Program skończył się w zeszłym roku, ale cieszył się sporym zainteresowaniem i postanowiliśmy go kontynuować. Inicjatywa zatacza coraz szerszy krąg – dodaje polonistka.
- Tolerancja to akceptacja innego człowieka. Nie możemy krytykować kogoś, kogo nie znamy – tłumaczy jedna z uczennic. Wtóruje jej koleżanka. - Dla mnie tolerancja to szacunek dla innych poglądów, nawet takich, z którymi się niekoniecznie zgadzamy – mówi.