Dożynki i Aleksandrowski Festiwal Dźwięków, Smaku i Tradycji [ZDJĘCIA]

Region Poniedziałek, 28 sierpnia 202311
Ich symbolem jest chleb, który oznacza urodzaj, dostatek, szacunek i oddanie dla ziemi, jest też nieodłącznym elementem polskiej gościnności. W niedzielę, 27 sierpnia rolnicy z gminy Aleksandrów świętowali tegoroczne dożynki. Towarzyszył im Aleksandrowski Festiwal Dźwięków, Smaku i Tradycji.

Ładuję galerię...

Dożynki gminne rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w kaplicy pw. "Matki Bożej Siewnej" w Aleksandrowie. Po eucharystii utworzono korowód dożynkowy, który przemaszerował na teren boiska sportowego.

 

Starostami tegorocznych dożynek byli Anna Szymacha i Kamil Chamernik, którzy na ręce wójta Pawła Mamrota przekazali bochen chleba, upieczony z tegorocznej mąki.

 

A czego życzyć rolnikom?

Przede wszystkim stabilności w prowadzonej działalności rolniczej. To jest rzecz bardzo ważna – mówił wójt Paweł Mamrot, który podkreślił, że praca rolników daje narodowi poczucie bezpieczeństwa. - Dożynki są dla nas szczególną uroczystością, podczas której możemy podziękować rolnikom za ich ciężką pracę. Mówię o tym, ponieważ gmina Aleksandrów jest gminą rolniczą i swój potencjał opiera właśnie na produkcji rolnej.

Scenę, na której kontynuowano ceremoniał dożynkowy, ozdobiły wieńce dożynkowe przygotowane przez KGW, a gospodarze uroczystości - wójt oraz starostowie - częstowali wszystkich chlebem. Gośćmi dożynek byli m.in. poseł Antoni Macierewicz, wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski, wójt Łęk Szlacheckich Piotr Łączny, wójt Ręczna Piotr Łysoń, Stanisław Cubała wieloletni starosta powiatu piotrkowskiego, a obecnie członek zarządu, przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich i lokalnych, instytucji rządowych i samorządowych, członkowie i członkinie  OSP i KGW oraz mieszkańcy. Gościem szczególnym była Oksana Adrivna Solobodenyuk, sołtys gminy z obwodu równieńskiego na Ukrainie.

 

Święto polonów było tez okazją do prezentacji dorobku kulturalnego mieszkańców. Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały potrawy, a lokalni artyści wystawili swoje prace m.in. można było podziwiać rzeźby w drewnie w wykonaniu Stanisława Ślusarczyka. Na scenie występowały lokalne zespoły.

 

Podczas tegorocznych dożynek na mieszkańców czekały liczne atrakcje m.in. turniej STRONGMAN, degustacje potraw , wesołe miasteczko i liczne koncerty. Gwiazdą wieczoru był Mario Bischin.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Toska ~Toska (Gość)28.08.2023 13:50

A jakie tam wszystko było drogie poraszka

20


Wojownik ~Wojownik (Gość)28.08.2023 22:28

W gminie Aleksandrów mówią że to ostatnie dożynki wójta

20


Alex Wielki ~Alex Wielki (Gość)28.08.2023 18:14

Dożynki i Aleksandrowski Festiwal Dźwięków
A nie dostojniej brzmiało by
Dożynki i Aleksandryjski Festiwal Dźwięków

20


ence pence w której ~ence pence w której (Gość)28.08.2023 16:20

Jak zbliżają się wybory to w ostatnim miesiącu przed nimi, Antoni Macierewicz, poseł ziemi piotrkowskiej, swoją obecnością, na tej jakże pięknej ziemi, wyrabia plan wizyt nie czteroletni, a sześcioletni. A zaślepieni wyborcy znowu na niego głosują. Apage wreszcie.

21


Zniesmaczony ~Zniesmaczony (Gość)28.08.2023 12:09

Dziwne,że pisowców nie ma na festynach charytatywnych gdy trzeba wspomóc np.chore dzieci którym państwo nie zapewnia należytej opieki. Natomiast pokazują się tłumnie wszędzie tam gdzie mogę się lansować i robić sobie kampanie za darmo lub za nasze podatki. Nie wspomnę o tym, że również mogą się przy okazji za darmo obżerać, dla nich za darmo a podatnik im to funduje.

32


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat