Przeglądamy rozmaite galerie internetowe, zdjęcia gotowych kabin, lecz nadal nie wiemy od czego właściwie powinniśmy zacząć? Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą nam przebrnąć przez cały proces budowy.
Postaw na profesjonalny projekt
Projekt jest najważniejszy. To w nim muszą być zawarte wszystkie istotne informacje na temat każdego aspektu budowy domowego SPA – w pierwszej kolejności powinien uwzględniać potrzeby, oczekiwania i możliwości klienta, lokalizację i wymiary pomieszczenia, zastosowane technologie, wyposażenie oraz, co istotne, wymogi instalacyjne. Przemyślmy przede wszystkim, gdzie ulokujemy nasze SPA – jeżeli dysponujemy odpowiednio dużą łazienką lub pokojem kąpielowym, ewentualnie pokojem fitness, będzie to miejsce idealne. Obliczmy dokładnie, jaką powierzchnię chcemy zagospodarować, następnie podzielmy ją na trzy główne strefy:
-
Strefa sauny (lub łaźni parowej) to miejsce, w którym umieścimy kabinę sauny suchej, sauny suchej z piecem dwufunkcyjnym lub łaźni parowej.
-
Strefa schładzania, jak sama nazwa wskazuje, służy lekkiemu ochłodzeniu ciała wodą pod natryskiem lub w balii.
-
Strefa wypoczynku to miejsce, w którym nabierzemy sił oraz zrelaksujemy się po skorzystaniu z sauny. Umieszczamy tu wygodne leżanki lub ławki.
Pozostałe informacje ustalmy z fachowcem – bez jego szczegółowej wiedzy się nie obędzie.
W chwili obecnej na rynku funkcjonuje niejedna firma zajmująca się kompleksowo tematyką domowego SPA. Warto powierzyć im cały proces – począwszy od naszkicowania projektu, poprzez pomoc w zorganizowaniu zakupu niezbędnych urządzeń oraz samego wykonania SPA. Profesjonaliści będą w stanie nakreślić porządny projekt koncepcyjny, później aranżacyjny oraz wykonać dokładny kosztorys. Zachowując poprawne proporcje oraz dbając o podział przestrzeni, doprowadzą nasze zamówienie do końca, czyniąc je doskonałą inwestycją.
A dla bardziej wymagających...
Aby uatrakcyjnić korzystanie z naszego domowego SPA, warto wyposażyć je w dodatkowe gadżety. Najpopularniejszym są tzw. natryski wrażeń, składające się z deszczownicy oraz zmiennego oświetlenia LED. Każdy z dostępnych programów oferuje odrębny efekt – od rozgrzewającej mgiełki po orzeźwiający deszcz arktyczny. W zależności od temperatury wody oraz rodzaju strumienia, zmienia się również kolor oświetlenia.
Innym, bardzo popularnym elementem domowego SPA jest wanna z hydromasażem jacuzzi – na rynku dostępna jest cała gama modeli – z pewnością dobierzemy coś dla siebie.
Kierując się naszym gustem, możliwościami technicznymi i zasobnością portfela, możemy udoskonalić naszą kabinę także o dodatkowe, oryginalne warianty:
-
Klimarium - kabina sauny o pięciu klimatach, w skład których wchodzi tradycyjna sauna, kąpiel tropikalna, parowa, ziołowa lub kąpiel w gorącym powietrzu.
-
Koloroterapia – kolory wpływają na nasze samopoczucie – żółty dodaje pozytywnej energii niczym światło słoneczne i poprawia nastrój; czerwony pobudza do działania i wspomaga krążenie krwi w organizmie; zielony działa kojąca na zmysły, wspomaga regenerację organizmu i terapię wielu schorzeń; niebieski wycisza i uspokaja nerwy, odpręża ciało i umysł, a przy tym ma działanie odświeżające.
-
Aromaterapia – pozwala osiągnąć wyższy niż dotychczas stan relaksu. Bogactwo i różnorodność dostępnych na rynku olejków pozwoli nam dostosować zapach do aktualnego samopoczucia i stanu zdrowia
-
Muzykoterapia – wysokiej klasy wodoodporny sprzęt nagłaśniający gwarantuje doskonałą jakość dźwięku podczas korzystania z kąpieli – ale wybór muzyki zależy od nas.
Artykuł został przygotowany przez firmę pphwandex.pl świadczącą kompleksowe usługi projektowania i realizacji saun oraz powierzchni odnowy biologicznej.