Dobre maniery w cenie, czy w odwrocie?

Środa, 27 sierpnia 20147
Kto wie, czym naprawdę są dobre maniery? Czy opłaca się dziś być dobrze wychowanym? No i co to naprawdę znaczy?
źródło: www.thesunrise.plźródło: www.thesunrise.pl

- Dobre maniery to konsekwentny spis określonych zachowań, nie tylko przejęty z babcinych wzorców. Dobre maniery otwierają wszystkie drzwi, dzięki nim możemy czuć się dobrze w każdym środowisku. No i zyskujemy przyjaciół - mówił w magazynie „Magiel” w Strefie FM Łukasz Kosiński z Akademii Kultury i Rozwoju Osobistego w Warszawie.

W programie zastanawiano się także nad tym, kim jest osoba dobrze wychowana. - To taka, która swoim zachowaniem nie przeszkadza innym, nawet jeśli bardzo się od nich różni. No i potrafi odróżnić życie prywatne od zawodowego, a to dziś dla wielu stanowi pewną trudność - wyjaśniał Kosiński.
Stąd pewnie laptopy na plażach czy komórki w restauracjach. Choć powstają i takie, gdzie wnoszenie telefonów jest zabronione. W Piotrkowie na razie o takich nie słychać.

Dobre obyczaje wynosimy z domu - to wiemy. Tyle, że obyczaje cały czas się zmieniają, nie mówiąc o tym, że są różne dla poszczególnych kultur. I nie zawsze przenoszenie obyczajów z jednej kultury do drugiej dobrze się kończy.

Dobre maniery to umiejętność właściwego zachowania się w każdej sytuacji. A sytuacji, w których - nie oszukujmy się - nie wiemy, jak się zachować, mamy coraz więcej. Przykłady? Proszę bardzo: czy słysząc czyjeś kichnięcie powinniśmy głośno życzyć mu zdrowia? Czy kiedy wchodzimy do baru/restauracji i widzimy jedzącego znajomego koniecznie musimy przerywać mu obiad, mówiąc głośno „smacznego!”? Czy powinno się witać w toalecie? Czy mężczyzna witając się z kobietą powinien pocałować ją w rękę? Znają Państwo odpowiedzi na te pytania? Naprawdę?

Na współczesne maniery wpływ ma równouprawnienie kobiet, no i oczywiście szeroko rozumiana poprawność polityczna. Pytanie kolejne: czym jest ta poprawność? Czy aby na pewno każdy wie?


Podobno kiedyś dobrych manier wymagano przede wszystkim od tzw. klasy inteligenckiej. A dziś? - Dziś, aby starać się być dobrze wychowanym należy po prostu obcować z ludźmi - wyjaśniał Łukasz Kosiński. - Należałoby przyjąć dość prostą zasadę: jeśli mamy choćby cień przypuszczenia, że nasze zachowanie komukolwiek mogłoby przeszkadzać, powinniśmy tego zachowania natychmiast zaprzestać. Po tym poznaje się człowieka kulturalnego.

Jakie to proste, prawda?


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wychowanie ~wychowanie (Gość)08.09.2014 23:20

Kiedyś mówiło się "hamuj się Panie". Dziś tylko powiedzieć :"panuj się chamie"

10


P51 ~P51 (Gość)28.08.2014 10:21

"" napisał(a):
Dobre maniery zdecydowanie w odwrocie. Wszędobylskie ciamkanie, mlaskanie, chlipanie, głośne rozmowy, chamstwo, rozmawianie przez komórki w każdej sytuacji, rozmowa z pełnymi ustami podczas posiłku, plotkowanie, głośna muzyka, chamstwo za kierownicą, przekonanie o własnej wyższości itp. itd.


Święta racja!
Dodałbym jeszcze wszechobecny brud i niechlujstwo. Na osiedlach śmieci rzucane obok kontenera,plucie na podłogę na klatkach schodowych i rozcieranie butem( pewno myśli,że tak własnie trzeba...),dbanie wyłącznie o własną wygodę z jednoczesnym działaniem na szkodę otoczenia i tak dalej.
Ale nie dziwmy się - ostatnia wojna światowa mocno przetrzebiła ludzi wiedzących co to kindersztuba, a kolejne dziesięciolecia skutecznie wytworzyły i utrwaliły "odpowiednie" postawy w społeczeństwie.
"bo nie ważne czyje co je,ważne to je,co je moje..."-tak śpiewał mistrz Chyła.

30


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)27.08.2014 22:49

Cytuję:
no i oczywiście szeroko rozumiana poprawność polityczna. Pytanie kolejne: czym jest ta poprawność? Czy aby na pewno każdy wie?


Kneblem na usta dla tych, którzy próbują zachować choć resztki zdrowego rozsądku?
Na pewno nie jest ona tożsama z zasadami dobrego wychowania.

Cytuję:
Przykłady? Proszę bardzo: czy słysząc czyjeś kichnięcie powinniśmy głośno życzyć mu zdrowia?


Kichnięcie to pikuś. Bywają bardziej niezręczne sytuacje.



21


liryk ~liryk (Gość)27.08.2014 15:50

wspaniale! proponuję przeszkolić pracowników recepcji OSiR,tych z Belzackiej.nie wiem co wynieśli z domu,ale prócz patologicznego zachowania chyba nic.brawa dla ich wielkodusznego szefa p.M.M

51


sklave sklaveranga27.08.2014 09:09

Piotrków jako jedno z nielicznych miast zatrudnia mistrza wśród mistrzów dobrych manier .
PIOTR kowski ŻYŁA daje nam przykład na co dzień jak postępować mamy.
Dotchła pani wózku. Wyrywanie baloników. Więcej na stronie: http://sklave.manifo.com/wiadomosci-lokalne

63


Zanzi ~Zanzi (Gość)27.08.2014 08:55

Cytuję:
czy słysząc czyjeś kichnięcie powinniśmy głośno życzyć mu zdrowia? Czy kiedy wchodzimy do baru/restauracji i widzimy jedzącego znajomego koniecznie musimy przerywać mu obiad, mówiąc głośno „smacznego!”? Czy powinno się witać w toalecie? Czy mężczyzna witając się z kobietą powinien pocałować ją w rękę?

Kichnięcie ignorujemy, żadnego "na zdrowie" nie mówimy. "Smacznego" może nam powiedzieć osoba, która upichciła posiłek (kucharz, mamusia, mąż) albo kelner, który posiłek przyniósł. W toalecie się nie witamy :) Nie wiem tylko, jak jest z tym całowaniem kobiety w rękę, z pewnością nie jest to jakiś obowiązek.

Cytuję:
jeśli mamy choćby cień przypuszczenia, że nasze zachowanie komukolwiek mogłoby przeszkadzać, powinniśmy tego zachowania natychmiast zaprzestać. Po tym poznaje się człowieka kulturalnego.

Hmmm, czyli moi sąsiedzi to buraki i troglodyci do kwadratu ;)

50


? ~? (Gość)27.08.2014 07:12

Dobre maniery zdecydowanie w odwrocie. Wszędobylskie ciamkanie, mlaskanie, chlipanie, głośne rozmowy, chamstwo, rozmawianie przez komórki w każdej sytuacji, rozmowa z pełnymi ustami podczas posiłku, plotkowanie, głośna muzyka, chamstwo za kierownicą, przekonanie o własnej wyższości itp. itd. Przydałyby się dobre wzorce, tylko skąd je wziąć, jeśli wszędzie w mediach widać chamstwo i prostactwo?
PS. Pora śniadaniowa, więc na myśl mi przyszły w większości przykłady kulinarne...

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat