Czym są myjki parowe?
Myjki parowe to urządzenia, które wytwarzają parę. Ich zadanie to dokładne wyczyszczenie różnych powierzchni. Właściwości myjące zapewnia para wodna podawana pod dużym ciśnieniem. Wydobywająca się substancja jest gorąca i nie należy kierować jej w stronę ludzi i zwierząt.
Konstrukcja urządzenia zazwyczaj jest stalowa i obejmuje zbiornik na wodę, elektrozawór pozwalający regulować pracę myjki, przewody natryskowe oraz dyszę.
Dlaczego czyszczenie parą jest opłacalne?
Na skuteczność działania pary składa się ciśnienie, temperatura oraz prędkość strumienia. Parownice nie pozostawiają po sobie zacieków, ani kamienia. Są to urządzenia przyjazne środowisku i nie wymagają używania środków chemicznych.
Dodatkowe plusy to znaczna oszczędność wody oraz skrócenie czasu sprzątania. Ponadto jest to świetny sposób czyszczenia, jeśli w swoim pobliżu mamy alergików lub małe dzieci. Dzięki dużej popularności myjek coraz częściej możemy kupić je w przystępnych cenach.
Czym różnią się między sobą poszczególne myjki parowe?
Kiedy decydujemy się na wybór myjki powinniśmy przemyśleć, który sposób zasilania sprawdzi się najlepiej. Część urządzeń wykorzystuje instalację jednofazową, a pozostałe trójfazową. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób planujemy użytkować myjkę. Jeśli potrzebujemy urządzenia mobilnego do działania w terenie lepiej wybrać opcję jednofazową. Jeśli planujemy wykorzystywać myjkę tylko stacjonarnie, najlepsza będzie myjka trójfazowa.
Niektóre myjki są bardziej skuteczne w czyszczeniu od pozostałych. Jeśli mamy w planach czyszczenie powierzchownych, lekkich zabrudzeń, wystarczy nam myjka posiadająca ciśnienie 4-6 bar. Na cięższe zabrudzenia będziemy potrzebować większej siły, najlepiej na poziomie 8-10 bar. Zwróćmy uwagę również na moc urządzenia. Dzięki temu woda szybciej się nagrzeje, a my będziemy mogli przejść do pracy.
Aby sprzątanie było przyjemne, musimy zadbać o właściwą wagę i parametry urządzenia. Jeśli planujemy korzystać z myjki mobilnej przyda nam się lekka i poręczna wersja. Zadbajmy o to, by pojemnik na wodę był nie za duży i nie utrudniał nam pracy. Sprzęt powinien być łatwy do przenoszenia i przewożenia autem. Zwłaszcza w przypadku, gdy planujemy przeprowadzać regularne czyszczenie. W przypadku myjek stacjonarnych, waga nie ma większego znaczenia i warto przyjrzeć się tylko wymiarom.
Na rynku znajdziemy modele zasilane sieciowo lub poprzez baterie. Modele wyposażone w akumulator charakteryzują się niższą wydajnością. Jeśli chcemy wybrać model tradycyjny zwróćmy uwagę na długość kabla.
Jakie rodzaje myjek znajdziemy na rynku?
Szukając odpowiedniej myjki znajdziemy modele parowe oraz ciśnieniowe. Drugi typ wybierajmy w przypadku, kiedy chcemy czyścić taras, balkon, samochód, czy rower. Myjka parowa jest idealna, kiedy chcemy zadbać o różne powierzchnie.
1 Myjka parowa ręczna
Ten typ charakteryzuje się poręcznością. Bez problemu możemy trzymać urządzenie w dłoni i jednocześnie czyścić okna, kafelki, czy umywalkę.
2 Mop parowy
Myjkę w postaci mopa powinniśmy wybrać, kiedy zamierzamy czyścić podłogi w domu.
3 Parownice
Takie myjki są bardziej zaawansowane, posiadają większą moc oraz funkcjonalność.
Jakie są zastosowania myjki parowej?
Istnieje wiele zastosowań myjek parowych. Większość z nas korzysta z nich do mycia auta, elewacji budynku lub podjazdu. Myjki mają jednak dużo więcej zastosowań. Dzięki nim możemy konserwować wieloelementowe maszyny, a nawet usuwać malunki oraz graffiti ze ścian. Zakres zastosowań jest zależny od tego, jakie akcesoria wykorzystamy. Po dokupieniu odpowiednich końcówek, ścierek, czy szczotek bez problemu wyczyścimy:
- panele, płytki, gres, fugi;
- okna, lustra;
- baterie umywalkowe, kabiny prysznicowe, ceramikę łazienkową, zlewy;
- dywany oraz wykładziny,
- meble, tapicerkę w aucie itd.
Mobilne myjki parowe skutecznie ułatwiają życie kierowcom. Poza tym przydadzą się w domach, gdzie jest dużo płytek oraz gresu. Właściciele domów mają również możliwość zagospodarowania miejsca na taki sprzęt.
Zakres zastosowań trójfazowych myjek parowych jest bardzo szeroki zarówno w przemyśle mechanicznym, jak i spożywczym. Stały się popularne w hotelach, warsztatach samochodowych, szpitalach oraz restauracjach. Przemysł spożywczy jest jednym z najbardziej wymagających, jeśli chodzi o standardy czystości. Para wodna o odpowiedniej temperaturze oraz ciśnieniu jest w stanie usunąć wszystkie zabrudzenia oraz zalegający tłuszcz. Dzięki niej usuniemy nawet kilkuletni osad. Coraz częściej myjki parowe oczyszczają i dezynfekują obiekty przestrzeni publicznej. Ta metoda jest szybka, tania i dokładna.
Czy czyszczenie myjką parową ma jakieś wady?
Chociaż myjki parowe mają cały szereg zastosowań, to nie we wszystkich przypadkach możemy ich użyć. Czasem gorąca para może nawet zniszczyć daną powierzchnię. Unikajmy stosowania myjek do olejowanych lub woskowanych drewnianych powierzchni, a także delikatnych tkanin i obić. Czyszczenie parą nie zastąpi nam odkurzacza, ani nie wybawi plam z tkanin.
Wybierając myjkę musimy przemyśleć, gdzie będziemy ją przechowywać. Nawet małe modele ważą kilka kilogramów i posiadają rozmiary odkurzacza, a więc musimy liczyć się, że zajmą nam trochę miejsca.