Przydomowe oczyszczalnie są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości podłączenia się do miejskiej kanalizacji bądź taki przyłącz jest nieopłacalny. Decydując się na oczyszczalnię, warto najpierw sprawdzić, czy powierzchnia działki będzie odpowiednia oraz jaki rodzaj gleby znajduje się na niej, oraz czy wody gruntowe nie są zbyt wysokie. Szczególną uwagę należy zwrócić również na usytuowanie zbiornika wstępnego oczyszczania. Musi znajdować się w odległości piętnastu metrów od znajdujących się w pobliżu studni, natomiast rozsączający system musi znajdować się około trzydziestu metrów od ujęć wody pitnej. Jeśli te odległości nie zostaną zachowane, w przypadku rozszczelnienia się oczyszczalni woda przeznaczona do picia może ulec skażeniu, a co za tym idzie, nie będzie nadawała się do użytku nawet po przegotowaniu.
A może lepiej szambo?
Tradycyjne szamba nadal są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o cenę. Oczyszczalnie biologiczne niestety stanowią duża inwestycje, ale warto spojrzeć na to od strony kosztów związanych z wywozem nieczystości. Szambo należy opróżniać średnio raz na dwa tygodnie, a jeśli liczna domowników jest duża to nawet częściej. Koszty związane z jednorazowym opróżnieniem zbiornika wynoszą obecnie około dwustu złotych, więc nie jest to mało. W przypadku oczyszczalni biologicznej koszty rocznego jej utrzymania wyniosą około pięciuset złotych, gdyż nie ma konieczności tak częstego opróżniania zbiornika. Do zalet biologicznej oczyszczalni należy zaliczyć również:
- dużą skuteczność oczyszczania sięgająca nawet 98%
- możliwość ponownego wykorzystania odzyskanej wody, która można przeznaczyć do podlewania ogródka
- możliwość zastosowania na różnej glebie (o ile wcześniej został zbadany poziom wód gruntowych).
Warto inwestować!
Mimo, iż oczyszczalnia przydomowa może kosztować nawet dwadzieścia tysięcy złotych (koszty uzależnione są od wybranej opcji) to i tak warto zainwestować w takie biologiczne oczyszczalnie, których koszt zwróci się w ciągu dwóch lat. Szukając najlepszego rozwiązania, warto najpierw sprawdzić ofertę oczyszczalnie24.eu, by dobrać opcję dopasowana i do wielkości działki i rodzaju gleby. Ważny jest też fakt, iż przydomowa oczyszczalnia nie zagraża środowisku i pozwala ograniczyć przykre zapachy jakie niesie za sobą użytkowanie tradycyjnego szamba.
UWAGA!
Jeśli na terenie posesji jest doprowadzona sieć kanalizacyjna, nie ma możliwości wybudowania biologicznej oczyszczalni, gdyż przyłączenie się do niej jest obowiązkowe. Jeśli oczyszczalnia powstała wcześniej, to jak najbardziej można z niej korzystać.
/Artykuł powstał we współpracy z oczyszczalnie24.eu