Jakie są rodzaje franczyzy?
Jeśli pod uwagę weźmiemy rodzaj prowadzonej działalności, to wyróżnimy franczyzę:
- dystrybucyjną;
- usługową.
W przypadku tej pierwszej franczyzodawca przekazuje posiadane know – how, jeśli chodzi zarówno o asortyment, jak i zasady jego sprzedaży. To rodzaj biznesu franczyzowego, który koncentruje się na sprzedaży.
Franczyza usługowa to know – how w zakresie świadczonych usług. Jeśli chcesz prowadzić punkt usługowy, pracując pod znaną nazwą, jest to opcja dla Ciebie.
Przyjmując za kryterium podziału rodzaj know – how, wyróżnia się franczyzę:
- dystrybucji produkcji;
- koncepcji działalności.
Specjaliści od biznesu wskazują również na podział oparty o organizację systemu. W tym przypadku możesz zdecydować się na system franczyzowy bezpośredni, wielokrotny oraz tak zwaną masterfranczyzę. Jeśli interesuje Cię przystąpienie do franczyzy, wejdź na https://pakersi.pl/. W przypadku podjęcia współpracy będziesz prowadzić własny punkt kurierski.
Co znajduje się w umowie franczyzy?
Jeśli chcesz prowadzić własny biznes w modelu franczyzowym, musisz pamiętać, że jego podstawą będzie odpowiednio sporządzona umowa. Niezależnie od tego, czy będzie to punkt sprzedaży (taki, jak na przykład Żabka), czy miejsce świadczenia konkretnych usług, umowa reguluje współpracę, wskazując na wzajemne prawa i obowiązki franczyzodawcy i franczyzobiorcy.
Ciekawostką jest fakt, że w polskim prawie nie ma jednoznacznych przepisów wskazujących na to, jak powinien wyglądać dokument, na podstawie którego powstaje biznes franczyzowy. Co do zasady jednak przyjmuje się, że powinien on zawierać:
-dokładne określenie pojęć, jakie pojawią się w treści dokumentu;
-określenie sposobu, w jaki współpraca może zostać rozwiązana;
-dokładne określenie praw i obowiązków przysługujących franczyzodawcy oraz franczyzobiorcy.
Jakie zalety ma franczyza?
Jeśli interesuje Cię prowadzenie działalności gospodarczej w modelu franczyzy, pamiętaj, że jest to opcja, która ma wiele zalet. Przede wszystkim wykorzystujesz sprawdzony pomysł franczyzodawcy. Pracujesz oczywiście na własny rachunek, ale korzystasz z modelu biznesowego, który naprawdę dobrze się sprawdził. Jako franczyzobiorca dostaniesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci na skuteczne prowadzenie firmy. Chodzi o tak zwany pakiet franczyzowy. Jednocześnie możesz mieć pewność, że franczyzodawca zapewni Ci niezbędne wsparcie. Wielu franczyzobiorców podkreśla, że prowadzenie działalności w oparciu o taki model jest zdecydowanie mniej ryzykowne. We własnym imieniu działasz bowiem pod szyldem, który jest doskonale znany potencjalnym klientom. W efekcie jako franczyzobiorca nie musisz martwić się tym, jak przekonać do siebie klientów.
Model prowadzenia firmy w oparciu o franczyzę to naprawdę dobry wybór. Franczyzodawcy zapewniają kompletne know - how, a Ty jako franczyzobiorca nie musisz martwić się budowaniem wizerunku firmy od podstaw. Będąc franczyzobiorcą, możesz w Polsce prowadzić bardzo różną działalność. Wiąże się to ze znacznie mniejszym ryzykiem, wymaga od Ciebie zdecydowanie mniej wiedzy. Jakie są wady franczyzy? Naprawdę trudno je wskazać. Bazując na franczyzie, możesz naprawdę osiągnąć sukces.