Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin w 1784. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie obowiązywała w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977.
Spora część z nas nie musi przejmować się jednak zmianą godziny w urządzeniach mobilnych, ponieważ większość smartfonów, tabletów i komputerów automatycznie zmienia czas z letniego na zimowy i na odwrót.
Jakie są plusy i minusy zmiany czasu?
Zaletą zmiany czasu jest bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego. Daje to możliwość dłuższego funkcjonowania przy naturalnym świetle. To także oszczędność energii na oświetleniu. Wśród plusów przestawiania zegarków wymienia się także pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drogach, ponieważ dzienne światło ułatwia jazdę samochodem.
Jedną z największych wad zmiany czasu to godzinny paraliż komunikacji zbiorowej. Firmy kolejowe i lotnicze ponoszą w związku z tym ogromne koszty. Przesuwanie zegarków ma także wpływ na organizm człowieka, który długo przystosowuje się do nowej sytuacji. Mogą pojawić się: apatia, zmęczenie i problemy z zasypianiem.
Z biologicznego punktu widzenia, nie ma żadnych korzyści. W pierwszych dniach po zmianie czasu nie możemy „dociskać” naszego organizmu i wymagać od siebie zbyt wiele. Nasz organizm potrzebuje kilku dni na dostosowanie się - mówił na antenie Strefy FM Piotrków kardiolog Tomasz Jeżewski.
Do czasu letniego powrócimy w 2023 roku, w nocy z 25 na 26 marca, kiedy to przestawimy zegarki o godzinę do przodu, z godziny 2.00 na 3.00.