Czy w Piotrkowie będzie czyste powietrze?

Strefa FM Środa, 14 listopada 201837
Na ten temat rozmawiali eksperci w ramach konferencji, która zorganizowana została w środę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3. Rozmawiano m.in. o zagrożeniu dla zdrowia, jakie wynika z obecności smogu. Przedstawiciele Urzędu Miasta opowiedzieli o działaniach mających na celu jego ograniczenie.

Ładuję galerię...

-W województwie łódzkim, jak i w całym kraju, czyste powietrze to mit -  tak sytuację ze smogiem podsumował  Piotr Jakubowski, członek Polskiego Alarmu Smogowego - oddychamy coraz groźniejszym dla zdrowia powietrzem. Bardzo się cieszę, że właśnie w środę, w dzień czystego powietrza, odbywa się ta konferencja.

 

Najgorsze powietrze w naszym województwie jest w Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku oraz w Łodzi. Problem smogu wynika z tego, że ludzie zapominają co wrzucają do pieca. - Nie wrzucajmy starych butów, butelek plastikowych, spalajmy wysokiej jakości węgiel. Musimy o tym przypominać wszystkim, zarówno młodzieży, jak i seniorom. To od nas zależy czy będziemy oddychać świeżym powietrzem czy będziemy się truć - mówiła Anna Koprowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla zdrowia.

 

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali m.in. prof. dr hab. n. med. Wojciech Hanke, konsultant Krajowy w Dziedzinie Zdrowia Środowiskowego oraz Marzena Krzemińska, główny Specjalista Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Na spotkaniu pojawił się także wiceprezydent Adam Karzewnik, który opowiedział o działaniach miasta na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. - Podejmujemy od wielu lat działania, by powietrze w Piotrkowie było czyste. Nasze miejskie budynki stale poddajemy termomodernizacji. Doprowadza to do tego, że zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, a to wpływa na poprawę jakości powietrza. W przyszłym roku temu procesowi poddamy II Liceum Ogólnokształcące oraz Szkołę Podstawową nr 12. Oprócz tego chcemy rozbudować sieć ciepłowniczą, generalnie chodzi nam o wyeliminowanie emisji zanieczyszczeń tam gdzie są niskie budynki, które opalane są węglem, jak np. ul. Starowarszawska. Przystąpiliśmy także do programu  ograniczenia niskiej emisji. Na ten cel pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacje w wysokości ponad 2 mln zł. 

 

W Piotrkowie zamontowane zostały czujniki jakości powietrza Airly, dzięki czemu każdy może na bieżąco śledzić jego stan.


Zainteresował temat?

2

2


Zobacz również

Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jane-k ~Jane-k (Gość)15.11.2018 23:59

Ciekawe czy wiedzą co to jest ' błękitny węgiel ?

30


Z ul. Sportowej... ~Z ul. Sportowej... (Gość)15.11.2018 18:43

Temu panu - wiceprezydentowi A.K. nie wierzę. To osoba oderwana od rzeczywistości, taki bajkopisarz. Proszę sięgnąć do gazetki propagandowej z dnia 31.10.2018., chętnie rozdawanej przez wolontariuszy p. Chojniaka, a więc przed drugą turą wyborczą na prezydenta miasta. Tam na str.5 pisze w tytule:"Dobra jakość powietrza w Piotrkowie". Przed wyborami to powietrze było dobre, a po wyborach już bardzo złe ???
Mam tylko jedno pytanie do p. Adama K.: kto tu kogo robi w przysłowiowego konia ???

51


gość ~gość (Gość)14.11.2018 23:25

Gdyby hipokryzja miała skrzydła to budynek Urzędu Miasta już dawno uniósłby się w górę.

111


gość ~gość (Gość)14.11.2018 20:45

Tylko czemu tych czujników Airly jest tak mało ? Dużo mniejszy Tomaszów ma ich 36 a Piotrków 22. Tyle samo co w Piotrkowie jest też w dużo mniejszym Radomsku. Mam wrażenie, że położenie niektórych czujników nie odzwierciedla faktycznego stanu powietrza. Np. na Szczekanicy czujnik jest na ul. 25pp, czyli raczej na uboczu. Podejrzewam, że gdyby czujnik był np. przy pętli MZK na Szczekanicy wynik byłby inny (czytaj:gorszy). W ogóle w tej części miasta czujniki są mniej więcej na wysokości Focusa...a dalej jakby nic nie było. A są właśnie osiedla domów jednorodzinnych, ogrzewanych węglowo i tam zapylenie jest na pewno większe.

61


X2 ~X2 (Gość)14.11.2018 20:15

Znowu medialny smog i pranie mózgów naiwnym by kolesie królika mogły zarobić. Samolotów niech się czepią a nie pieca czy aut. Jaki to postep kal stare auto na on pali 4 litry a nowe o tych samych pojemnościach drugie tyle

65


gość ~gość (Gość)14.11.2018 17:38

No ale joker z uporem maniaka twierdzi, że w Tomaszowie jest superczyste powietrze, bo mają elektryczne autobusy. Widać, jak kłamie

26


zz75 zz75ranga14.11.2018 19:24

Narzekacie na prezydenta ,ale od kogoś dostał głosy !
Ja narzekam na węgiel który kupuję ,syf leci z komina ...a to chyba nie wina prezydenta?!

80


gość ~gość (Gość)14.11.2018 15:34

Trzeba koniecznie założyć komisję zatrudnić wielu kolejnych urzędników i toczyć walkę za nasze pieniądze...Równie dobrze można zadać pytanie czy w piotrkowie będzię zawsze świecić słońce.

70


gość ~gość (Gość)14.11.2018 14:38

Za 100 lat morze

30


~PT ~~PT (Gość)14.11.2018 17:59

Termomodernizacja i zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło najbardziej wpływa na podwyżkę.
Od czystego powietrza bardziej potrzebna jest czystka.

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat