artykuł sponsorowany

Czy studia niestacjonarne są gorsze od stacjonarnych?

Środa, 20 grudnia 2023
Wśród części społeczeństwa nadal pokutuje przekonanie, że studia niestacjonarne są gorsze od stacjonarnych, a ich absolwenci mają stosunkowo niewielkie szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. Czy jednak studia zaoczne faktycznie są w oczach pracodawców mniej wartościowe?
Czy studia niestacjonarne są gorsze od stacjonarnych?

Studia zaoczne: perspektywy na rynku pracy

 

Studia stacjonarne nadal cieszą się większą popularnością niż studia niestacjonarne i świadczy o tym choćby liczba osób, które rozpoczęły studia dzienne i zaoczne w roku akademickim 2022/2023. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że na 429 817 przyjętych osób (na studia I, II stopnia i jednolite magisterskie) tylko 142 226 osób podjęło studia niestacjonarne. Mitem jest natomiast rzekomy niższy poziom kształcenia na studiach zaocznych. Pokrycia w rzeczywistości nie ma również przekonanie o gorszych perspektywach na rynku pracy dla osób, które ukończyły studia niestacjonarne.

 

Po pierwsze – program studiów stacjonarnych i niestacjonarnych jest zazwyczaj… taki sam. Różnice, jeśli się pojawiają, dotyczą raczej przedmiotów ogólnouniwersyteckich, czyli niezwiązanych bezpośrednio z danym kierunkiem studiów. Po drugie, zajęcia na studiach dziennych i zaocznych prowadzą też najczęściej ci sami wykładowcy – trudno zatem mówić o innym poziomie studiów.

 

Jak jest natomiast w rzeczywistości z perspektywami na rynku pracy? Studia niestacjonarne w oczach pracodawców wcale nie są mniej wartościowe. Często jest wręcz przeciwnie. Studenci uczący się zaocznie mogą bowiem bez przeszkód podjąć pracę na pełen etat, co zazwyczaj jest niemożliwe w przypadku studiów stacjonarnych. Dzięki temu absolwenci studiów zaocznych często mają większe doświadczenie zawodowe niż osoby, które zdecydowały się na studia dzienne – co dla wielu pracodawców jest mocnym argumentem przemawiającym za zatrudnieniem osoby, która uczyła się zaocznie.

 

Studia niestacjonarne: furtka do przebranżowienia się

 

Warto pamiętać też o tym, że studia niestacjonarne mogą być najlepszym wyborem dla osób, które są już aktywne zawodowo, ale jednocześnie myślą o przebranżowieniu się. Studia zaoczne nie tylko pozwolą im zdobyć wiedzę potrzebną do pracy w nowym zawodzie, ale równocześnie umożliwiają kontynuowanie zatrudnienia. To niezwykle istotne, ponieważ zazwyczaj na przebranżowienie się decydują się osoby, które mają już zobowiązania finansowe czy założyły rodzinę.

 

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej o specyfice studiów zaocznych oraz o tym, jakie są ich zalety, powinien zainteresować artykuł „Studia niestacjonarne, czyli zaoczne – czym są, dla kogo i jakie mają cechy?”, który doskonale wyjaśnia, w jakich okolicznościach warto podjąć studia w tym trybie, a także – co faktycznie różni studia stacjonarne od niestacjonarnych.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat