Artysta niedawno otrzymał odpowiedź z papieskiej kancelarii.
- Dotarłem do byłego dyrektora Radia Watykańskiego księdza Majewskiego, który ułatwił mi kontakt z Rzymem (pamiętaliśmy się z 1999 r., kiedy posłowie AWS-u zawieźli moją kasetę Karolowi Wojtyle). Napisałem list po polsku i po włosku do papieża. Niedawno otrzymałem odpowiedź od Franciszka i jestem z tego powodu niezmiernie szczęśliwy To jest niesamowita sprawa, że ktoś tak docenił mój trud, moją pracę. Nie wiem, czy z powodu wielu obowiązków papież będzie mógł przyjść na spektakl, ale bardzo cieszy mnie to, że obejrzał mój katalog, przeczytał list i odpowiedział – mówi Krzysztof Kamiński.
W Rzymie spektakle odegrane zostaną w październiku (dokładnej daty jeszcze nie ma), kiedy obchodzić będziemy 36. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
- Organizujemy to razem z księdzem Ptasznikiem. Dwa spektakle zagralibyśmy w sobotę w kościele i w niedzielę trzeci – zapowiada Kamiński.
Artyście z Piotrkowa towarzyszyć będzie aktor Jerzy Zelnik.
A cała historia zaczęła się w 1999 roku. - Wtedy jeszcze w Radiu Piotrków (teraz Strefa FM) miałem nocną audycję poetycką. Jednym z jej bohaterów stał się Karol Wojtyła. Ta audycja odbiła się dużym echem. Ludziom się to spodobało. Wpadłem wtedy na pomysł, że muszę coś z tym dalej zrobić. Zebrałem 16 tekstów Wojtyły, wyszukałem muzykę Michała Lorenca i dostałem zgodę na jej wykorzystanie. Pierwsze nagrania robiliśmy z Jankiem Bochniakiem właśnie w Radiu Piotrków. Nieistniejąca już firma ODSI (Tomasz Łazowski, Janusz Prochoń) z Piotrkowa sfinansowała mi wydanie kasety magnetofonowej pt. „Bliżej Boga”. Później – przy okazji jakiejś rocznicy papieskiej – zgłosiła się do mnie Fonografika (jedna z największych firm fonograficznych w Polsce) z propozycją wydania płyty. Tak pojawiła się płyta „Bliżej Boga”, która była do kupienia w całej Polsce. Ale ciągle miałem artystyczny niedosyt. Muzyka i teksty to za mało. Trzeba do tego dołożyć obraz. W Warszawie wypożyczyłem 10 szpul kronik z wizyt papieskich. Zmontowaliśmy to i tak powstał spektakl z Jurkiem Zelnikiem, pokazany 12 lat temu przy pomniku Jana Pawła II w Piotrkowie. Po kilku latach znów wróciłem do tego materiału. Spotkałem niezwykle wrażliwego człowieka – Piotra Makowca. To on zrobił wizualizację, której głównym „tematem” miał być odwieczny konflikt Kain – Abel, dobro – zło. W tym samym czasie Urząd Miasta w Piotrkowie postanowił jeszcze raz wydać płytę z tym materiałem. Wtedy też zmieniłem tytuł na „Miłość jest najważniejsza” – opowiada Krzysztof Kamiński. – Prapremiera tego spektaklu odbyła się w Piotrkowskiej Farze.
Teraz spektakl pojedzie do Rzymu.
Or