Czy Piotrków jest otwarty na cudzoziemców?

Tydzień Trybunalski Wtorek, 17 stycznia 201729
Zabójstwo Polaka w Ełku. Zamieszki w tym samym mieście. Pobicie Pakistańczyka w Ozorkowie pod Zgierzem, zdemolowany lokal w Lubinie, obywatel Bangladeszu pobity we Wrocławiu. Po serii ostatnich wydarzeń postanowiliśmy sprawdzić, czy w Piotrkowie można w ogóle spotkać się z przypadkami ksenofobii, rasizmu i... czy ludzie są przyjaźni dla obcokrajowców?

Przypomnijmy sylwestrowy wieczór w Ełku. Grupa mężczyzn wchodzi do lokalu Prince Kebab. Jeden z nich, 21-latek kradnie dwie butelki coli. Wywiązuje się awantura, Algierczyk i Tunezyjczyk gonią go. Dochodzi do szarpaniny, Tunezyjczyk (kucharz) dźga Polaka nożem, podczas gdy Algierczyk (właściciel lokalu) przytrzymuje Daniela R. Mężczyźni zostali już aresztowani na 3 miesiące.

Wydarzeniami przez dobre kilka dni żyła cała Polska i oczywiście zdążyła się w tej sprawie podzielić. Jedna strona stara się bronić zabójców 21-letniego mężczyzny, druga zaś twierdzi, że to element "wojny kulturowej" i efekt postępującej islamizacji kraju. Wątków w całej tej dyskusji jest sporo. Czy pracownicy lokalu nie zareagowali zbyt skrajnie? Czy grupa, która odwiedziła Prince Kebab nie była agresywna w stosunku do tych pracowników? Czy tej tragedii można było w ogóle uniknąć?

O to, jak osoby spoza Polski traktowane są w Piotrkowie, postanowiliśmy spytać obcokrajowców. Takich, którzy spędzili tu trochę czasu i zechcieli podzielić się swoimi doświadczeniami.

Pierwsza osoba, z którą udało nam się porozmawiać, pracuje w Piotrkowie od jakiegoś czasu. To mężczyzna. Nazwijmy go H., nie podaje imienia. Jest z Bangladeszu. Na wszelki wypadek nie ujawniajmy także miejsca jego zatrudnienia. Nie ma zaskoczenia, początkowo jest nieufny, twierdzi, że nie chce rozmawiać, odsyła do swojego szefa. Od jak dawna jest w Polsce? - Długo – odpowiada lakonicznie. Z czasem jednak się otwiera. Dopytujemy, czy słyszał o tym, co stało się w Ełku. - Ełk? Co to? - prosi o zapisanie dziwnie brzmiącego słowa na kartce. Nietrudno o wniosek, że skoro nie słyszał o "Ełku", to nie słyszał też o zamieszkach mających tam miejsce. - You don't speak english? - pyta zakłopotany. – Widać, że z polskim nadal ma kłopoty. Rozmowa z polskiego przechodzi więc na angielski. Opowiadamy, o co chodzi z tym "Ełkiem". Nie kryje zaskoczenia...

Pytamy, czy kiedykolwiek zetknął się z przypadkami niewłaściwego traktowania. - Czasem ktoś pijany powie parę słów, ale to zdarza się naprawdę rzadko – wyjaśnia. Określa to dość wymownym "bla, bla, bla...". Słowem: jedynie incydenty.

Gdzie jeszcze szukać obcokrajowców, jeśli nie w pracy? Na przykład na uczelni. Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w ubiegłym roku znajdowało się kilku studentów z Turcji. Według nieoficjalnych informacji – co najmniej sześciu, siedmiu. Wśród nich Bahar, która spędziła w Polsce 5 miesięcy. Kontaktujemy się na portalu społecznościowym. - Z Piotrkowa mam dobre i złe wspomnienia. Mieliśmy fantastycznego opiekuna, bardzo troskliwą i ciepłą osobę. Zawsze starała się nam pomóc. Osoby z mojej grupy były w stosunku do nas dosyć obojętne i chłodne, nie odzywały się do nas, oczywiście z wyjątkiem kolegów, którzy zawsze byli troskliwi – opisuje wrażenia z uczelni. A sam Piotrków i Polska? W pierwszej kolejności wymienia przykrą przygodę w banku i nieuprzejme potraktowanie przez jego pracowników. - W moim kraju ludzie są w stosunku do siebie życzliwi, pomocni... Poza tym pamiętam, że w Piotrkowie za każdym razem, kiedy z koleżanką pytałyśmy przechodniów, jak gdzieś dotrzeć, do restauracji czy do akademika, oni spoglądali na nas i po prostu mijali. Pewnie pomyślałbyś, że po prostu nie znali angielskiego, ale gdybyś zobaczył ich miny – zimne, ponure. Jak polska pogoda. Nie chciałabym tutaj wrócić. Brakuje mi jedynie kolegów i wykładowców z uczelni.

Kiedy wysyłamy jej informację o zamieszkach i tragedii w Ełku, odpisuje, że... nie jest tym zaskoczona. Bardzo mocne słowa. A może... za mocne?

Nieco lepsze odczucia z pobytu w Polsce ma Mehmet (na zdjęciu). - Co prawda studia w Piotrkowie mam już za sobą, ale zachowam stamtąd jak najlepsze wspomnienia – opowiada Mehmet i zaznacza, że na początku swojej przygody w mieście spotkał się z lekkim, jak to delikatnie określa, szokiem kulturowym. - Parę pijanych osób z akademika, w którym mieszkaliśmy, zaczęło wypytywać nas o islam i zachowywali się w stosunku do nas dość... irytująco – mówi. Wtóruje mu Ilyas, który towarzyszył wówczas Mehmetowi. Dodaje, że chodziło o kwestie związane z islamem i podejściem do kobiet w kulturze muzułmańskiej. - Po pewnym czasie poznaliśmy się lepiej, przeprosili nas za swoje zachowanie, zrozumieli, że byli do nas uprzedzeni i popełnili błąd. Nawet się zaprzyjaźniliśmy. Mam mnóstwo znajomych i kolegów w Piotrkowie, z którymi jestem w kontakcie, są dla mnie jak bracia i siostry – opowiada Mehmet. Jego przekonania o pobycie w Piotrkowie i Polsce ocenia pozytywnie. Ilyas z kolei przez czas pobytu w naszym kraju zdążył poznać sporo polskich miast. - Często jeździłem na rowerze, poznałem Piotrków i okoliczne, piękne miejscowości – mówi chłopak.

Ma jednak niemiłe wspomnienie, z czasu pobytu we Wrocławiu. Tam miał zostać zaczepiony przez pijanego mężczyznę, który kazał mu... przestać mówić po angielsku. Nie obyło się oczywiście bez wulgaryzmów. Pytamy go, czy słyszał o sytuacji w Ełku, a szczególnie o późniejszych zamieszkach. Odpowiada, że mówiono o tym nawet w tureckiej telewizji. - To wstyd dla Polski. Policja tylko stała i patrzyła – dodaje. Czy jednak nie jest tak, że właściciel lokalu nie przesadził z reakcją? - Daj spokój, przesadził z reakcją, więc zdemolujmy mu lokal i zabijmy go? Policja jest od od tego, by zapobiegać takim sytuacjom. Bardzo mi przykro, że zginął człowiek i przykro, że idea nacjonalizmu i rasizmu rozprzestrzenia się tak szybko. Mam nadzieję, że pozbędziecie się tego problemu – kończy.

 

Do Prokuratury Rejonowej w Radomsku, która specjalizuje się w sprawach związanych z przestępstwami popełnionymi z nienawiści, z całego okręgu piotrkowskiego wpłynęło 8 zawiadomień o popełnieniu tego przestępstwa. Trzy z nich zakończyły się umorzeniem, w przypadku czterech przedstawiono akty oskarżenia, a jedna sprawa cały czas jest w toku.


Zainteresował temat?

3

6


Zobacz również

reklama

Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

xzxzz ~xzxzz (Gość)17.01.2017 15:00

A jak polskie spasione Kasie i inne Artury (losowe imiona) z bachorem jadą na Wyspy to święte krowy ;) Im się wszystko należy!
TAK dla Obcokrajowców.

1022


uwaga ~uwaga (Gość)17.01.2017 17:14

UWAGA jest taka antypolska lewacka organizacja Ośrodek Monitorowania ....bla bla bla czegoś tam oni za antyislamskie wpisy zgłoszą was na 100% do prokuratury. Za to polaków możecie opluwać dowoli i pisac ze są beee, to się nawet chwali wg nich.

71


Autor ~Autor (Gość)17.01.2017 17:10

Nie dla islamskiej dziczy.

110


xx ~xx (Gość)17.01.2017 16:33

Nie jestem rasistką, ale w mojej pracy nie raz okradli mnie właśnie obcokrajowcy. Jeszcze mają pretensje, że nie rozumiem co do mnie mówią. Od nas wymaga się, abyśmy znali, np. angielski w innym kraju, więc niech oni znają polski chociaż w stopniu podstawowym.

101


kózka ~kózka (Gość)17.01.2017 13:33

Nie ma co sie asymilizować.Nie mam nic do obcokrajowców ale...

92


~anty ~~anty (Gość)17.01.2017 11:58

jak Polak nie moze nosić Pisma Swiętego , krzyżyka i modlić się w kościele bo ich nie ma i żadnego nie może być w krajach islamskiego dobrobytu tj. Arabii Saudyjskiej , Zjedn.Emir.Arab. Kuwejt ,które w pierwszej kolejności musza swych braci muzułmanów przyjąc do siebie, tak muslimy w Polsce sie nie zaadoptują.

120


max ~max (Gość)17.01.2017 10:39

Stanowcze NIE !!!

274


sklave sklaveranga17.01.2017 11:34

A Żydzi to krajanie czy obcokrajowcy? No bo co chwila jakaś delegacja z Polski wali do tego Izraela jak do jakiejś wyroczni po wskazówki. Nawet ostatnio delegacja z Piotrkowa była z hołdem w Izraelu.
Memy na http://sklave.manifo.com/foto-szopka

123


sklave sklaveranga17.01.2017 11:33

A Żydzi to krajanie czy obcokrajowcy? No bo co chwila jakaś delegacja z Polski wali do tego Izraela jak do jakiejś wyroczni po wskazówki. Nawet ostatnio delegacja z Piotrkowa była z hołdem w Izraelu.

102


cynik ~cynik (Gość)17.01.2017 11:18

Redakcji/dzienniakrzowi/ nie chciało się bardzo szukać w Piotrkowie cudzoziemców pracujących /rzemieślników/ niekoniecznie muzułamanów. A z tego co wiem nie których sobie klienci bardzo chwalą. Ale dziennikarz ,który pisał to...powyżej musiaby sie trochę wysilić i poszukać....

120


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat