Co z nocną i świąteczną pomocą medyczną w Piotrkowie?

Piątek, 27 września 201935
Konsekwencją wyjścia Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie z sieci szpitali jest nie tylko likwidacja interny w tej placówce, ale również znaczne ograniczenie dostępu do nocnej i świątecznej opieki medycznej. Dotąd ponad 160 tysięcy mieszkańców miasta i powiatu mogło liczyć na pomoc pięciu zespołów lekarsko-pielęgniarskich. Teraz zostaną dwa. Czy to wystarczy?
Co z nocną i świąteczną pomocą medyczną w Piotrkowie?

Od października w Piotrkowie Trybunalskim będzie tylko jeden oddział wewnętrzny – ten w szpitalu wojewódzkim przy Rakowskiej (gdzie zwiększono o 19 liczbę łóżek na internie i kardiologii). Interna w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka przy ul. Roosevelta zostanie zlikwidowana. To konsekwencja decyzji dyrekcji PCMD o opuszczeniu sieci szpitali. Decyzja ta ma jednak też inne skutki – ograniczenie dostępu do nocnej i świątecznej opieki medycznej.

 

- To kolejny zakres usług, o którym – mogłoby się wydawać – zapomniała pani dyrektor szpitala powiatowego – mówiła na antenie Strefy FM Aneta Baranowska, zastępca dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie. - Konsekwencją wyjścia PCMD z sieci szpitali jest przecież likwidacja nocnej i świątecznej pomocy. Do tej pory mieliśmy dwa takie punkty w Piotrkowie. Teraz będzie jeden. To kolejny koszt, który – przez nierozważne decyzje - szpital wojewódzki musi ponieść. Mieliśmy 5 zespołów lekarsko-pielęgniarskich, które zakontraktował NFZ, zostają… 2. Czy jest więc możliwe realne zabezpieczenie tak dużego terenu, gdzie mieszka ponad 160 tysięcy osób? Mam spore wątpliwości. Ta sytuacja będzie wymagała ogromnego poświęcenia z naszej strony. Wszyscy jesteśmy pełni obaw, czego nie ukrywamy.

 

- Te dwa zespoły w ramach nocnej i świątecznej opieki to bezpieczne minimum, które powinno wystarczyć - komentuje z kolei Anna Leder z łódzkiego NFZ. - Będziemy namawiać szpital wojewódzki, by zwiększył liczbę zespołów lekarsko-pielęgniarskich, finansowo jesteśmy na to przygotowani. W dni powszednie z nocnej opieki medycznej korzystało dotąd średnio 15 osób, w weekendy - 75 os. To średnia liczba porad udzielanych w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej PCMD. Całe szczęście te liczby nie są duże. 

 

Pacjenci! Od 1 października nocną i świąteczną pomoc medyczną zapewnia tylko i wyłącznie szpital przy Rakowskiej. 

 

 


Zainteresował temat?

1

3


Zobacz również

Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)27.09.2019 13:08

Pani Leder z NFZ manipuluje liczbami. Podaje ststystyki z lipca i sierpnia, gdy zapotrzebowanie na doraźną pomoc internistyczną i pediatryczną jest relatywnie najmniejsze. Od października do kwietnia na dyżurze w dni powszednie w nocy pojawia się 35-45 pacjentów , są także wyjazdy do miejscowości odległych nawet do... 40 kilometrów do obłożnie chorych, cewników zapchanych, stwierdzania zgonu i do tych , co ? nie mają czym przyjechać? W weekendy w szczycie sezonu liczba pacjentów dochodziła do 200 na dobę, średnio to było ok. 130-140 osób . I to tylko na Próchnika ! Proszę sobie wyobrazić, jak łącznie cały teren miasta i powiatu ma teraz ? zabezpieczyć? 2 lekarzy? Absurd! A są oni tylko na ?dyżurze?- w większości przychodzą na dyzur po normalnej pracy i/ lub przed pracą. NFZ znalazł sposób na ?zaoszczędzenie? pieniędzy kosztem pacjentów i szpitali do tego okłamując opinię publiczną. Może kasa na premie potrzebna- motłoch niech sobie radzi! Draństwo w białych rękawiczkach !

141


gość ~gość (Gość)27.09.2019 14:32

https://epiotrkow.pl/m/news/czytaj,36554 chyba ktoś ma sklerozę

40


gość ~gość (Gość)27.09.2019 16:13

Juz teraz wiadomo jak jest na Rakowskiej, brak nalezytej opieki!Wladze miasta nie pomogly szpitalowi, mieszkancom , po co im szpital na Roosevelta oni i tak beda przyjeci wszedzie jak VIP!A my do kolejki na 20 h!! a na koniec odesla np.do Radomska bo tak robia na Rakowskiej...

60


gość ~gość (Gość)27.09.2019 15:41

Jaka obłuda i oglupianie spoleczenstwa.Przed tzw.siesia szpitali był jeden NPL na Próchnika i były tam 4 zespoły.Dlaczego Pani rzecznik mówi, że 2 zapewniają bezpieczeństwo na cały powiat?W teren MUSZĄ wyjechać do pacjentów 2 pielęgniarki.Proszę się nie sugerować specyfiką pracy w Tomaszowie Maz. I statystyka z miesięcy letnich.W zimie na Próchnika w ciągu 12 godzin zglaszalo się ponad 200 pacjentów!!!

90


gość ~gość (Gość)27.09.2019 11:33

Władze miasta nie są organem zarządzającym placówkami zdrowotnymi w Piotrkowie Trybunalskim. Szpital przy ul. Rakowskiej jest placówką samodzielną. Szpital przy ul.Roosevelta jest zarządzana przez starostwo. NPL pęka w szwach,gdyż ludzie jedynie wieczorami lub w weekendy mają wolne by iść do lekarza. Najczęściej nie chodzą do placówek POZ. Dlatego że nie wezmą wolnego w pracy. Telefon o 3 w nocy mamą jest chora, to pytanie pada od kiedy od 3 dni ale dzisiaj się bardzo źle czuje. A czy była u lekarza? No nie chciała iść. I w ten sposób placówki są przepełnione. Bo nie chcę, bo zajęty jestem, bo przejdzie. Zero odpowiedzialności wobec własnego zdrowia.

112


gość ~gość (Gość)27.09.2019 15:21

To czemu pan dyrektor Konieczko potwierdził w NFZ że da radę przejąć interne nie wiedział z czym to się łączy no chyba że pan wicemarszałek Zięba wydał polecenie a reszta tańczy jak on zagra

81


obs. ~obs. (Gość)27.09.2019 10:53

Czy nie dziwne jest to ,że władze Piotrkowa Trybunalskiego biernie przyglądają się kryzysowi w opiece zdrowotnej na terenie bądź co bądź przez siebie administrowanym? Zajmują się duperelami np.: tzw. budżetem obywatelskim ,ale partycypować w utrzymaniu na dobrym poziomie opieki lekarskiej już nie bardzo. Wiem ,że to kosztuje ,ale kto powiedział ,że rządzenie 80 tys. miastem będzie łatwe. Do władz Miasta Piotrkowa. To wam się czkawką odbije. Będziemy pamiętać!!!

184


X2 ~X2 (Gość)27.09.2019 12:50

Czyli Piotrków sie zwija powoli zamiast postępu jest totalny upadek pod rządami PIS-u . 500 + rozłoży wszystko na łopatki. Prosze obejrzeć sobie wypowiedx posła Rafała Wójcikowskiego na Y T to dowiecie sie prawdy o tym programie gdzie pieniądze są wyrzucone w błoto a efektu nie ma żadnego

84


oba. ~oba. (Gość)27.09.2019 10:41

Mieszkam niedaleko poradni przy Próchnika. Przechodząc koło tej przychodni szczególnie w święta i w dni wolne od pracy widziałem dziesiątki samochodów parkujących na ulicy Próchnika. Wszyscy kierowali się do poradni świątecznej i nocnej pomocy lekarskiej. Jeśli tej przychodni nie będzie nie wyobrażam sobie co się będzie działo na SOR-rze przy szpitalu wojewódzkim. Politycy i ich klakierzy zgotowali mieszkańcom miasta i regionu pasztet ,który im ,ale przede wszystkim pacjentom zaszkodzi.

180


Zgodnie z obietnicami PiS ~Zgodnie z obietnicami PiS (Gość)27.09.2019 12:39

, Polska wyprodukowała samochód elektryczny. Jak na razie elektryczne jest radio i opuszczenie szyb.

82


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat