Co jest pod ziemią w gm. Moszczenica?

Tydzień Trybunalski Sobota, 12 marca 201623
Czy Moszczenica posiada zasoby wód geotermalnych, będących w stanie ogrzać Piotrków Trybunalski? O tym, co znajduje się pod ziemią w gm. Moszczenica rozmawiano na sesji w Piotrkowie, a temat wywołał radny Marek Konieczko.

- Czy to prawda, że w gminie Moszczenica znajdują się wody geotermalne? - pytał radny klubu Razem dla Ziemi Piotrkowskiej. - Nie tak dawno temu rozmawialiśmy na temat transportu ciepła z Bełchatowa,  a Moszczenica jest przecież bliżej. Czy rozpatrujemy to jako alternatywne źródło ciepła przynajmniej dla części miasta?


Zapał radnego ostudził jedna wiceprezydent miasta. - Z wodami geotermalnymi to jest tak – póki nie ma odwiertu i póki nie ma badań o wydajności, to mówimy o czymś, czego nie można potraktować poważnie – mówił Adam Karzewnik. - Mam atlas, gdzie jest zaznaczone gdzie, na jakiej głębokości i o jakiej temperaturze te wody się znajdują. Ale to nie znaczy, że każdy odwiert wykonany w tym miejscu oznacza pozyskanie określonej ilości ciepła. Jak na razie nie bierzemy pod uwagę wykorzystania wód geotermalnych do ogrzewania naszego miasta, bo jest to inwestycja bardzo droga, jeden odwiert kosztuje 15 mln, po drugie jest to przedsięwzięcie bardzo ryzykowne.


Złoża wód geotermalna mają znajdować się również w okolicach Kiełczówki czy w gm. Czarnocin, ale nie tylko. - W okolicach Uszczyna mamy kilka otworów z dolnej kredy, studnie wywiercone na ok. 700 metrów, ale tam jest temperatura 22 stopnie, więc póki co ta woda nie nadaje się do niczego – dodał Karzewnik.


Dokumentację dotyczącą geotermii w naszym powiecie posiada Starostwo. - Gminy, które mają pod tym względem najlepsze warunku, występują teraz do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o kolejne środki na uszczegółowienie badań – mówiła z kolei radna Krystyna Czechowska.


W naszym regionie o geotermii mówi się od dawna, jednak wykorzystanie gorących wód jako alternatywnego źródła ciepła nadal wydaje się odległą przyszłością.


as

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Magi ~Magi (Gość)12.03.2016 14:51

Starosta miał pomysł zrobił badania ale prezydent nie chce skorzystać widocznie bo to nie jego pomysł

62


Pytanko ~Pytanko (Gość)13.03.2016 14:16

Oświećcie mnie, który to radny Niedorajda?

30


wielbiciel NIEDORAJDY. ~wielbiciel NIEDORAJDY. (Gość)12.03.2016 21:09

A co na propozycję Konieczki radny NIEDORAJDA od pomnika .Może pod muzeum jest gorąca woda ?

12


sklave sklaveranga13.03.2016 11:38

Gaz do dechy. A może w piwnicach pałacu Endera jest i tajemniczy złoty pociąg . Srebrne monety i inne precjoza w parku co chwila ktoś znajduje. O zakopanym złocie wszyscy milczą. Ponoć Ender nie zdążył wszystkiego wywieźć. Stąd pożary jego pałacu i dewastacja manufaktury. Więcej na http://sklave.manifo.com/wiadomosci-lokalne

13


mieszkan ~mieszkan (Gość)13.03.2016 09:47

tylko powiat coś próbuje w tym temacie a reszta śpi chyba

11


wujek dobra rada ~wujek dobra rada (Gość)13.03.2016 08:44

A może by tak szepnąć o tym ojcu prezesowi z Torunia?

41


sklave sklaveranga13.03.2016 06:05

Kuszenie wójta gminy Moszczenica. Piekarek jest dziś na tyle rozsądny że nie da wpuścić się w maliny i nie zainwestuje milionów w tak intratny ale z wielkim ryzykiem interes.
Piekarnia Piekarka foto na http://sklave.manifo.com/foto-szopka

50


wad ~wad (Gość)12.03.2016 23:39

W 2007 roku Piotrków wskazywany był przez PAIZ jako jedna z najlepszych lokalizacji pod budowę ciepłowni geotermalnej - mapka i informacja na http://www.paiz.gov.pl/index/?id=2151b4c76b4dcb048d06a5c32942b6f6
Według stanu na dzień 31 grudnia 2014 roku najbliżej Piotrkowa udokumentowane przez Państwowy Instytut Geologiczny złoża wód geotermalnych o temperaturze na wypływie około 52 stopnie Celsjusza znajdują się w Kleszczowie.
W 2011 roku z głębokości 1 277-1 725 m uzyskano przypływ wód o temperaturze
wynoszącej na wypływie niespełna 46°C. Ujęcie ma zostać wykorzystane do zaopatrzenia
projektowanego ośrodka rekreacyjno-sportowego.
Może jednak rzeczywiście w Piotrkowie przespano temat?

100


józek z koziej wólki ~józek z koziej wólki (Gość)12.03.2016 21:27

Panie Starosto, przed wyborami to się nawet Pan fotografował z ekspertami z Politechniki rozbudzając nadzieje mieszkańców powiatu na geotermię. Czy Pan o tym zapomniał, bo nie słychać, by Pan cokolwiek mówił publicznie na ten temat. Nie wiemy jakie postępy są w temacie, czy naukowcy nadal pracują, czy opracowali jakiś raport?
A może to Pana już nie interesuje?

70


miś ~miś (Gość)12.03.2016 13:43

pewnie! lepiej miliony wpakować w szalony pomysł transportu ciepła z Bełchatowa -
może nie wyważać otwartych drzwi - wystarczy skorzystać z doświadczenia choćby Uniejowa, tam kwitnie interes na bazie gorących źródeł: ogrzewanie, baseny, rehabilitacja etc. etc. - ciekawe skąd taki mały Uniejów miał pieniądze - a może ma gospodarza i radych co się zowie - więc brawo mieszkańcy gminy Uniejów że umieją wybierać !!!

150


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat