- Najczęstsze objawy udaru słonecznego to osłabienie organizmu, gorączka powyżej 39 stopni, dreszcze, przyśpieszony puls i podwyższone ciśnienie, zawroty głowy czy wymioty. W najcięższych przypadkach dochodzi do zaburzeń świadomości i zaburzeń psychicznych - wyjaśnia doktor Magdalena Gizeweter-Zielińska, lekarz Oddziału Wewnętrznego oraz SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie.
Jak uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami nadmiaru słońca? Oczywiście w miarę jak najrzadziej wychodzić z domu, unikać przebywania na intensywnym słońcu – w szczególności pomiędzy godziną 11:00 a 16:00. Ponadto należy nosić przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, czapkę oraz okulary słoneczne. Kluczowe jest nawodnienie organizmu. - Polecana jest woda mineralna, niegazowana – około ośmiu szklanek wody dziennie. Unikajmy napojów słodkich, kawy, herbaty czy alkoholu – ostrzega Gizeweter-Zielińska.
Służby apelują o rozwagę szczególnie wśród osób przebywających na basenach, zalewach czy innych kąpieliskach, gdzie spożywa się alkohol. Picie go osłabia funkcje poznawcze, a organizm pod jego wpływem jest zamroczony. Pływanie w stanie nietrzeźwości stanowi więc ogromne niebezpieczeństwo.
W przypadku wystąpienia objawów porażenia lub udaru, należy niezwłocznie zgłosić się do nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej przy Próchnika, na izbę przyjęć w szpitalu przy Roosevelta lub na Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ulicy Rakowskiej 15. - Wyżej wymienione jednostki lecznicze na pewno poinstruują i udzielą pomocy. Więcej informacji na stronie Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim: www.szpital-piotrkow.pl.