Ceramika bolesławiecka - jaka jest jej historia?
Aby dobrze zrozumieć, skąd w Bolesławcu wzięła się tradycja wytwarzania ceramiki, warto przyjrzeć się umiejscowieniu Bolesławca na mapie Polski. Położony jest w województwie dolnośląskim, tuż obok dorzecza Bobru i Kwisy. To właśnie w tym miejscu zostały odkryte naturalne złoża gliny kamionkowej. Miejscowa ludność już od czasów średniowiecza zajmowała się produkcją naczyń z gliny. Dostępność wysokojakościowej gliny sprawia, że tradycja ta jest kontynuowana do dzisiaj. Co istotne, przeprowadzone badania archeologiczne potwierdziły, że już w XVI wieku istniała pierwsza garncarnia bolesławiecka na ul. Piaskowej. To właśnie tam tworzone były naczynia kuchenne, kafle do pieców i figurki. Miały charakterystyczny brązowy kolor, poprzez który nazywane były "brązowymi naczyniami" w prowincjach pruskich, w Saksonii i w Rosji. Ogromny krok ku szybkiemu rozwijaniu się tradycji tworzenia ceramiki miało powstanie Zawodowej Szkoły Ceramicznej w 1897 roku. To właśnie tam zatrudniano artystów, projektantów i różnorodnych specjalistów, którzy uczyli pokolenia i wdrażali nowoczesne technologie produkcji. Pomimo iż wprowadzono wiele zmian odnośnie ich wytwarzania porcelana Bolesławiec nadal powstaje w tradycyjny sposób i jest zdobiona ręcznie. Dzięki temu jest rozpoznawalna na całym świecie.
Ceramika Bolesławiec - w jaki sposób powstaje?
Już wiemy, skąd wzięła się tradycja wytwarzania ceramiki w Bolesławcu. Wydobywając naturalne gliny kamionkowe, z nich formuje się naczynia. Wszystko odbywa się ręcznie. Następnie naczynia są suszone i wypalane w temperaturze około 800 stopni. Jest to etap wstępny, po którym dochodzi do wypalania końcowego w temperaturze 1200 stopni. Co istotne, takie wypalanie trwa około 15 godzin. Zanim jednak naczynia zostaną poddane procesom wypalania, są zdobione metodą stempelkową i szkliwione. Ze względu na wzornictwo naczynia z Bolesławca są rozpoznawalne na całym świecie. To pawie oczka, maki, kwiaty, koła i charakterystyczny kolor kobaltowy. Są one unikatowe i niepowtarzalne, gdyż poprzez ręczne malowanie metodą stempelkową nie da się zrobić dwóch identycznych naczyń. Dodatkowo wszystkie z nich są w pełni ekologiczne, bezpieczne dla zdrowia i odporne na uszkodzenia. Nadają się do zapiekania w piekarniku, a także do podgrzewania w kuchence mikrofalowej i mycia w zmywarce.
Ceramika Bolesławiec sklep - gdzie kupić?
Ceramika artystyczna Bolesławiec to wyroby, które posiadają niesamowitą historię i tradycję, która jest kontynuowana do dzisiaj. Ceramika Bolesławiec sklepy posiadają ogromną ofertę różnorodnych naczyń. To nie tylko zastawy stołowe i serwisy kawowe, ale także kubki, filiżanki, łyżki, chlebaki, maselniczki, wazony, cukiernice i figurki ozdobne. Co istotne, są one chętnie wybierane jako prezent dla najbliższych osób. Manufaktura Bolesławiec tworząc wyroby ceramiczne, dokłada wszelkich starań, aby były one wyjątkowe i niepowtarzalne. Nie wiele osób wie, że tradycja ceramiki sprawiła, że w Bolesławcu co roku, nieprzerwanie od 1994 roku, obchodzone jest święto ceramiki. Każdego roku sierpniu gromadzi wielu turystów i gości, a także pasjonatów ceramiki. Dzięki temu możliwe jest zgłębienie tajników powstawania wyrobów, a także ich historii. Dodatkowo jest to świetna okazja do nabycia naczyń dla siebie czy swoich bliskich. Wydarzenie to przyciąga wielu ludzi, a nawet dzieci, dla których organizowane są warsztaty z ceramiki i przygotowywane są różnorodne atrakcje. Wpisując w wyszukiwarkę Bolesławiec ceramika wyprzedaż, warto odwiedzić sklep Andy Ceramika, w którym można znaleźć świetne produkty w różnorodnych wzorach i kolorach. To cała masa wyrobów, które można nabyć w atrakcyjnych cenach dla siebie i dla wielu osób. W końcu zastawa stołowa czy filiżanki świetnie sprawdzą się na prezent dla mamy, cioci, babci, córki i wielu innych osób.