Na problem zwróciła uwagę nasza czytelniczka. - Mąż porusza się na wózku inwalidzkim i automatycznie nie możemy skorzystać z żadnego miejsca parkingowego. Nie może nawet stanąć na takim miejscu pod własnym blokiem, bo nie ma od lipca ważnej karty.
Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności MOPR tłumaczy, że karty nie są dostarczane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Taka sytuacja występuje w całej Polsce. - Osoba, która miała wydane orzeczenie na stałe i nie ma przedłużonej karty, nie może niestety stawać na miejscu parkingowym dla niepełnosprawnych – usłyszeliśmy w MZON.
- Do połowy października powinniśmy podpisać umowę z wykonawcą i rozpocząć druk nowych blankietów w liczbie niemal 400 tys. sztuk. Blankiety zostaną dostarczone do powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności zgodnie ze złożonymi zapotrzebowaniami po zakończeniu procedury przetargowej i podpisaniu umowy z wykonawcą – odpowiedział resort rodziny na pytanie portalu prawo.pl.
Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na „kopertach”. Jest wydawana na osobę (nie na samochód) lub placówkę. Imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez MZON lub PZON.
Kartę parkingową może otrzymać:
- osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (niepełnosprawność narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia – uprawnienie to przysługuje im od 1.04.2020) na podstawie ustawy covidowej z 31 marca 2020 r.,
- osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się
placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.