Bohaterowie codzienności – prawa człowieka blisko nas

Strefa FMTomaszów Sobota, 09 grudnia 20171
Zakończyła się trzecia edycja warsztatów dla młodzieży „Bohaterowie codzienności – prawa człowieka blisko nas”. Odbywały się m.in. w Tomaszowie Mazowieckim.
fot. Biuro PEfot. Biuro PE

Warsztaty były realizowane w okresie od 19 września do 24 listopada 2017 r. Odbyły się w 10 szkołach ponadpodstawowych  oraz w trzech bibliotekach miejskich. Wzięło w nich udział 274 uczniów w wieku od 13 do 19 lat.

 

Warsztaty skierowane były szczególnie do uczniów i uczennic z mniejszych miejscowości i miały na celu zapoznanie ich z definicją i nazwami praw i wolności człowieka, a także wartościami, jakie za nimi stoją m.in poprzez przedstawienie sylwetek laureatów Nagrody im. A. Sacharowa. Zajęcia były też okazją do edukacji odnośnie roli i prac Parlamentu Europejskiego.

Warsztaty przygotowała we współpracy z BIPE i poprowadziła Agnieszka Chmielecka, doświadczona trenerka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

 

Trenerka wykorzystywała zróżnicowane metody pracy: tzw. mind-mapping, pracę z planszami edukacyjnymi w małych grupach, dyskusję, burzę mózgów. W ramach giełdy pomysłów pojawiało się szereg interesujących projektów, które młodzież mogłaby zrealizować w swoim środowisku: audycja w radiowęźle szkolnym dotycząca praw i wolności, happening na korytarzu pokazujący naruszenia praw i wolności na laptopach i zdjęciach, cytaty z dokumentów międzynarodowych, które dotyczą praw człowieka, wystawa plakatów lub tablica informacyjna dotycząca bohaterów i bohaterek walczących o prawa człowieka. Część zgłoszonych projektów zostanie zrealizowana przez uczniów w grudniu w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

 

Nauczyciele-opiekunowie projektu wskazują na potrzebę prowadzenia tego typu warsztatów, ponieważ wymagają one wiedzy i przygotowania merytorycznego, a w mniejszych miejscowościach często brakuje trenerów. Ważne jest również szkolenie nauczycieli, którzy w przyszłości sami mogliby prowadzić tego typu warsztaty w swoich szkołach.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

JTTM ~JTTM (Gość)10.12.2017 12:11

No tak, wolność u ruskich albo w czarnej Afryce - to jest temat! A co z wolnością dla Kowalskiego i Nowaka - tu i teraz?

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat