Warsztaty były realizowane w okresie od 19 września do 24 listopada 2017 r. Odbyły się w 10 szkołach ponadpodstawowych oraz w trzech bibliotekach miejskich. Wzięło w nich udział 274 uczniów w wieku od 13 do 19 lat.
Warsztaty skierowane były szczególnie do uczniów i uczennic z mniejszych miejscowości i miały na celu zapoznanie ich z definicją i nazwami praw i wolności człowieka, a także wartościami, jakie za nimi stoją m.in poprzez przedstawienie sylwetek laureatów Nagrody im. A. Sacharowa. Zajęcia były też okazją do edukacji odnośnie roli i prac Parlamentu Europejskiego.
Warsztaty przygotowała we współpracy z BIPE i poprowadziła Agnieszka Chmielecka, doświadczona trenerka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.
Trenerka wykorzystywała zróżnicowane metody pracy: tzw. mind-mapping, pracę z planszami edukacyjnymi w małych grupach, dyskusję, burzę mózgów. W ramach giełdy pomysłów pojawiało się szereg interesujących projektów, które młodzież mogłaby zrealizować w swoim środowisku: audycja w radiowęźle szkolnym dotycząca praw i wolności, happening na korytarzu pokazujący naruszenia praw i wolności na laptopach i zdjęciach, cytaty z dokumentów międzynarodowych, które dotyczą praw człowieka, wystawa plakatów lub tablica informacyjna dotycząca bohaterów i bohaterek walczących o prawa człowieka. Część zgłoszonych projektów zostanie zrealizowana przez uczniów w grudniu w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
Nauczyciele-opiekunowie projektu wskazują na potrzebę prowadzenia tego typu warsztatów, ponieważ wymagają one wiedzy i przygotowania merytorycznego, a w mniejszych miejscowościach często brakuje trenerów. Ważne jest również szkolenie nauczycieli, którzy w przyszłości sami mogliby prowadzić tego typu warsztaty w swoich szkołach.