artykuł zewnętrzny

Bezbolesne usuwanie znamion – czy jest możliwe? I jak przebiega?

Wtorek, 29 listopada 2022
Jako znamiona określa się różnego rodzaju zaburzenia widoczne na skórze, które powstają w wyniku niedoborów lub nadmiarów jej składników, a także nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych. Pieprzyki, brodawki, mocno ograniczone przebarwienia i odbarwienia skóry, czy też innego rodzaju narośle są sporym problemem estetycznym, ale też zdrowotnym. Usuwanie znamion pozwala na poprawę wyglądu i zmniejsza ryzyko ewentualnych mutacji komórkowych. Poznaj skuteczne sposoby, które pozwalają w sposób komfortowy pozbyć się znamion!
Bezbolesne usuwanie znamion – czy jest możliwe? I jak przebiega?

Czym są znamiona i jak powstają? 

 

Idealnie gładka, równomierna pod względem koloru skóra jest jak najbardziej pożądana przez większość z nas. Bardzo często jednak estetykę wyglądu zaburzają znamiona. Niektóre z nich towarzyszą nam od urodzenia (są wrodzone), inne powstają w późniejszym czasie. 

 

Znamiona nabyte najczęściej są wynikiem negatywnego działania czynników zewnętrznych, głównie promieniowania słonecznego i osłabienia naczyń krwionośnych, ale także wirusów (niektóre brodawki). Pod tym względem wyróżnia się przede wszystkim:  

  • Znamiona melanocytowe – przyjmują różne kształty i barwy. Są to zmiany barwnikowe, wynikające z nadreaktywności komórek pigmentowych skóry. Najczęściej są płaskie, mogą się powiększać wraz z upływem czasu. 
  • Znamiona komórkowe – jest to rodzaj znamion barwnikowych. Potocznie określa się je jako pieprzyki. To stosunkowo często występujące zmiany skórne, których przynajmniej kilka posiada każdy z nas. Płaskie pieprzyki w odcieniu zbliżonym do koloru skóry zwykle nikomu nie przeszkadzają. Niekiedy jednak znamiona takie przyjmują spore rozmiary i wiążą się z ryzykiem rozwoju zmian nowotworowych.

Dlaczego warto pozbyć się znamion? 

 

Większość znamion ma niewielkie rozmiary, w granicach kilku milimetrów. Są również takie, które zajmują spory obszar ciała, nawet przeszło kilkadziesiąt centymetrów. Nie ulega wątpliwości, że jest to spory problem estetyczny, zwłaszcza jeśli znamię zlokalizowane jest na widocznej części ciała. Miejsce występowania zmiany skórnej ma istotne znaczenie również w kontekście zdrowotnym. 

 

Częsta ekspozycja pieprzyków na działanie promieni słonecznych zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Zdarza się też, że znamię przerostowe występuje w miejscu newralgicznym, np. pod pachą. Wówczas ulega ono stałemu drażnieniu, co może powodować duży dyskomfort. 

 

Warto zdecydować się na usuwanie znamion, które wzbudzają jakikolwiek niepokój i wywołują dyskomfort – fizyczny i emocjonalny. Pozbycie się niechcianej zmiany skórnej pozwala na poprawę wyglądu, samopoczucia i samoakceptacji. Zmniejsza też ryzyko ewentualnych powikłań. 

 

Chirurgiczne usuwanie znamion

 

Jednym ze sposobów usuwania znamion jest zabieg chirurgiczny. Jest to metoda całkowicie bezbolesna, ponieważ przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. Zabieg taki polega na wycięciu znamiona za pomocą skalpela. W zależności od wielkości zmiany, konieczne może być nałożenie określonej ilości szwów i opatrunku. Usunięty fragment tkanek wysyłany jest do badania histopatologicznego – wynik określa charakter usuniętej zmiany. 

 

O tym, czy znamię powinno być usunięte decyduje lekarz, który wcześniej wykonuje serię niezbędnych badań. Jeśli zmiana jest niepokojąca, wskazane jest jej usunięcie. Nieestetycznych znamion można pozbyć się również profilaktycznie i w celach estetycznych. 

 

Na czym polega laserowe usuwanie znamion?  

 

W wielu przypadkach usuwanie znamion można przeprowadzić za pomocą zabiegu laserowego. To doskonała, znacznie mniej inwazyjna alternatywa zabiegu chirurgicznego. 

 

Nowoczesne urządzenia frakcyjne generują energię, która doprowadza do kontrolowanego uszkodzenia tkanek. Na drodze termicznej ablacji komórki zmiany skórnej ulegają zniszczeniu. Frakcyjne (punktowe, kontrolowane) działanie pozwala na precyzyjne dotarcie do problemu, z pominięciem okolicznych tkanek. 

 

W wielu przypadkach już jeden zabieg pozwala na całkowite usunięcie znamion. Przy bardziej rozległych niedoskonałościach zabieg można powtórzyć po pewnym czasie, ustalanym indywidualnie. Lasery frakcyjne doskonale radzą sobie z wieloma rodzajami zmian skórnych, a nowoczesne systemy chłodzenia redukują dyskomfort w trakcie ich przeprowadzania.


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat