W uroczystości, którą zorganizowano w Hotelu Agat wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, łódzkiego oddziału NFZ, władze województwa łódzkiego, przedstawiciele władz miasta oraz personel placówki. Szpital w Piotrkowie jest pierwszą tego typu placówką medyczną w województwie, która taki certyfikat otrzymała.
Akredytacja to przede wszystkim bezpieczeństwo opieki. Dostosowanie funkcjonowania szpitala do wymogów standardów akredytacyjnych pozwala na redukcję ryzyka związanego z hospitalizacją, pozwala na ustandaryzowanie funkcjonujących w szpitalu procedur medycznych, organizacyjnych i technicznych, a w efekcie służy poprawie bezpieczeństwa świadczonej opieki medycznej.
Decyzję o podjęciu starań o przyznanie certyfikatu szpital podjął w październiku 2009 roku. - Od tej chwili szpital rozpoczął pracę związaną z pozyskaniem akredytacji dla jednostki - mówił podczas wczorajszej uroczystości dyrektor szpitala Marek Konieczko. - Szpital chcący poddać się zewnętrznej, obiektywnej ocenie musi spełnić szereg wymagań określonych właśnie we wskazanych standardach, które tworzą zbiór 15 działów (Ciągłość opieki, Prawa pacjenta, Ocena stanu pacjenta, Opieka nad pacjentem, Kontrola zakażeń, Zabiegi i znieczulenia, Farmakoterapia, Laboratorium, Diagnostyka obrazowa, Odżywianie, Poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta, Zarządzanie ogólne, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Zarządzanie informacją, Zarządzanie środowiskiem opieki). Każdy dział zawiera szczegółowe i rygorystyczne wytyczne, do których spełnienia powinien dążyć każdy szpital, a które bezwarunkowo musi spełniać szpital akredytowany - mówił dyrektor.
Szpital poddany został procedurze oceniającej, którą przeprowadzili wyznaczeni przez Ośrodek Akredytacyjny zewnętrzni wizytatorzy. Według dyrektora przygotowanie szpitala do tej oceny nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu osób, własnej inicjatywy i kreatywności, a przede wszystkim chęci zrobienia czegoś, co pomoże w dalszej pracy i opiece nad pacjentem. - Ten zgrany zespół ludzi, widzący potrzebę przeprowadzenia takiego procesu, rozumiejący założenia i ideę akredytacji, sprawił, że dziś możemy cieszyć się z wyróżnienia przyznanego nam przez ministra zdrowia, obdarzenia nas zaufaniem. Wiemy, że szpital akredytowany jest postrzegany inaczej, że więcej się od niego wymaga. Mam nadzieję, że wszyscy pracownicy do tej pory zaangażowani w proces akredytacyjny szpitala będą dalej z takim zapałem i chęcią pracowali na rzecz poprawy jakości opieki medycznej w szpitalu - mówił Marek Konieczko.
Akredytacji, na okres trzech lat, udziela minister zdrowia. Szpital akredytowany nie uzyskuje bezpośrednio dodatkowych środków finansowych, ale spełnienie rygorystycznych standardów akredytacyjnych i uzyskanie statusu szpitala akredytowanego niesie za sobą, oprócz renomy i niewątpliwej dumy, także inne wymierne korzyści. Standaryzacja umożliwia lepszą i efektywniejszą pracę, pozwala na objęcie pacjentów bezpieczną i wielopłaszczyznową opieką, umożliwia minimalizowanie ryzyka popełnienia błędów i wystąpienia działań niepożądanych oraz ich ciągłe monitorowanie i ocenianie celem poprawy jakości i bezpieczeństwa opieki medycznej w przyszłości.