artykuł sponsorowany

5 względów praktycznego bezpieczeństwa, o których musi pamiętać każdy kierowca w sezonie jesienno-zimowym

Środa, 27 grudnia 2023
Zmiana pogody w sezonie jesienno-zimowym to pogorszenie warunków jazdy. Niby oczywiste, a jednak co roku wielu kierowców daje się zaskoczyć. Nie warto czekać na pierwszy śnieg i już dziś zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów. W tym artykule przypominamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
pixabay.com pixabay.com

Opony

 

Nie daj się zaskoczyć. Podstawowa zasada mówi, że opony zimowe należy zamontować, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury opony letnie zaczynają być zbyt twarde, źle amortyzują i łatwo je uszkodzić np. uderzając przypadkowo w krawężnik. Wybierając opony, zdecydujcie się na wersję zimową, a nie wielosezonową, która wymaga sporych umiejętności od kierowcy, zwłaszcza zimą. Jeżeli nie są to nowe opony, warto sprawdzić wysokość bieżnika, a po wymianie zadbać o wyważenie kół i odpowiednie ciśnienie w oponach.


Oświetlenie

 

Dobra widoczność to nie tylko sprawność i moc świateł, ale także przejrzystość i szczelność osłon. Zachodzące parą lub matowe wymagają naprawy lub wymiany.  Zadbaj również o prawidłowe ustawienie świateł. Poprawi to Twój komfort jazdy i będziesz miał gwarancję, że nie oślepiasz innych. Można to zrobić na Stacji Kontroli Pojazdów lub podczas bezpłatnych akcji organizowanych np. przez policję. Przed zimą warto zaopatrzyć się w zapasowy zestaw żarówek.

Szyby

 

Zamarznięte od środka szyby to zmora wielu kierowców. Zbierająca się na nich para jest wynikiem złej wentylacji. W takiej sytuacji sprawdź filtr kabinowy. Jego właściwa przepustowość powietrza ma istotny wpływ na ewentualne parowanie szyb od wewnątrz.

Pamiętaj, że prawidłową wentylację samochodu mogą również zakłócać zatkane kanały wentylacyjne, w szczególności te w okolicach podszybia. Koniecznie zadbaj o usunięcie zalegających w nich liści i innych zanieczyszczeń.

Przed zimą warto też sprawdzić stan szyb i zadbać o naprawę rys. Każdy przymrozek może sprawić, że nawet małe uszkodzenia mogą się niebezpiecznie powiększyć, co w efekcie może doprowadzić do całkowitego pęknięcia szyby.

Płyny

 

Przed zimą należy wymienić płyn do spryskiwaczy oraz zastosować właściwy olej silnikowy do eksploatacji w niskich temperaturach. 

Jeżeli chodzi o płyn hamulcowy, to producenci zalecają jego wymianę raz na dwa lata. Jeśli od dłuższego czasu go nie wymieniałeś, warto go wymienić przed zimą.

Obecne płyny chłodnicze są odporne na zamarzanie do wartości ujemnych temperatur nienotowanych w naszej szerokości geograficznej. Zachowują przy tym identyczne właściwości chłodzące niezależnie od temperatury otoczenia i należy wymieniać je zgodnie z zaleceniami producenta.

Ubezpieczenie

Sezon jesienno-zimowy to test umiejętności kierowców, i to nie tylko tych świeżo upieczonych. Trudne warunki jazdy potrafią zaskoczyć nawet najlepszych. Dlatego oprócz obowiązkowego ubezpieczenia samochodu warto wykupić też dodatkowe ubezpieczenie NNW, które obejmuje życie i zdrowie zarówno kierowcy, jak i pasażerów.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat