W roku 2019 funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 6136 nietrzeźwych kierujących. Każdy z nich stanowił ogromne zagrożenie na drogach. Dlatego policjanci samego pionu RD wykonali 539 tys. 291 badań stanu trzeźwości kierujących.
W 2019 roku do największej liczby wypadków (tak jak w latach poprzednich) dochodziło na drogach powiatowych – 1551. Najmniej na autostradach – 92. Najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w piątki w godzinach 15.00 - 17.00. Natomiast ofiar śmiertelnych najwięcej było w środy w godz. 14.00 - 15.00 oraz 18.00 - 19.00. Nadal główne przyczyny wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących to nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (810) i niedostosowanie prędkości do warunków, w jakich ruch się odbywał (745).
Główną przyczyną wypadków spowodowanych przez pieszych było nieostrożne wejście na jezdnię tuż przed jadący pojazd (78). W 2019 roku odnotowano 697 wypadków z udziałem pieszych, w których 648 osób zostało rannych, a 68 zabitych.
Łódzcy funkcjonariusze przez cały rok prowadzili na terenie województwa wiele akcji prewencyjnych. - Zależy nam na edukacji uczestników ruchu drogowego niezależnie od ich wieku – mówią funkcjonariusze z KWP. - Dlatego w minionym roku prowadziliśmy zajęcia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie tylko dla najmłodszych, których odwiedzaliśmy w przedszkolach i szkołach czy uczelniach, ale także dla dorosłych, w tym seniorów. Docieramy zarówno do kierujących, jak i pieszych, dla których nieodłącznym elementem powinny być odblaski. Były także autorskie i mniej typowe akcje np. walentynkowa „Zwolnij. Jak kocha to poczeka”. Czynny udział braliśmy także we wszystkich działaniach inicjowanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji jak np. „Dojedź(MY) bezpiecznie do celu”, „BEZPIECZY PAS(ażer)”, „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” czy listopadowe działania „Twoje światła - nasze bezpieczeństwo”. Nie zabrakło również bieżących działań podejmowanych wobec piratów drogowych w sposób rażący łamiących przepisy ruchu drogowego. Pozytywnym trendem jest rosnąca liczba tzw. obywatelskich zgłoszeń od świadków, którzy widząc niepokojące sytuacje na drodze, alarmują policję.