Książka na weekend – historia, kryminał i reportaż

Strefa FM Sobota, 20 lutego 20218900
Kolejny weekend oznacza kolejne propozycje książkowe. Co warto przeczytać w wolnej chwili? Proponujemy zestaw, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie. To książka odwołująca się do historii, rzecz jasna fikcyjnej, ze staropolskimi bóstwami i wierzeniami, ale mamy też kryminał i reportaż o najgorzej płatnych pracach. Mamy nadzieję, że Waszej w nim nie ma.
fot. K. Żołądek

Pierwsza propozycja adresowana jest do miłośników powieści historycznych, okresu średniowiecza i dawnej Polski. To opowieść o takim jednym, co bardzo lubił kłopoty. Z wzajemnością. To Boryta, syn Nikogo. Jest jednym z niewielu, którzy ocaleli z klęski w bitwie na Ostrowie Lednickim. Zamierza wrócić do rodzinnego Grodziszczka, aby tam odnaleźć upragniony spokój. Przemierza więc w tym celu tereny Wielkopolski. W czasie jednego z postojów zostaje napadnięty przez bandę oprychów. Traci więc wszystko, ale szczęście wkrótce uśmiecha się do niego i Borucie udaje się znaleźć odzienie, buty i broń. Dociera do domu, ale tu okazuje się, że to jeszcze nie jest koniec jego wędrówki.

 

 

Książka pełna jest odwołań do starych pogańskich bóstw, rodzajów broni, co wszystko autor skrzętnie tłumaczy stawiając przy nazwach gwiazdki, a wyjaśnienie ich znaczenia mamy na dole każdej strony. Z jednej strony mamy ciekawą historię włóczykija rozbójnika, a z drugiej sporą dawkę wiedzy na temat dawnych wierzeń, mitów i legend. Wszystko to na kartach powieści "Bastard" Marcina Sobieralskiego, która ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res. Znajdziecie ją w księgarniach i na zaczytani.pl.

O tej książce można też posłuchać:

 


 


Dla zwolenników fabuły osadzonej w świecie współczesnym polecamy książkę Roberta Małeckiego zatytułowaną „Żałobnica”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona. Akcja książki przebiega dwutorowo. Współczesne wydarzenia mieszają się ze wspomnieniami bohaterki. Autor przenosi nas do małej miejscowości Pasowiec, gdzie poznajemy dwie dziewczynki, nierozłączne przyjaciółki. Ich losy jednak rozdzielają się po tym, jak dochodzi do zaginięcia jednej z nich. Drugą, Annę, poznajemy nieco bliżej. To tytułowa „żałobnica”, której życie możemy śledzić równolegle do wydarzeń z dzieciństwa. Jako dorosłej kobiecie przytrafia jej się rodzinna tragedia. W wypadku samochodowym ginie jej mąż Piotr i pasierbica. Do przyczyn wypadku docieramy powoli, poznając na zmianę wydarzenia bieżące, a także te z dzieciństwa „żałobnicy”. I zaskakująco łączą się one… ale zakończenie poznajcie sami...

 

Robert Małecki, autor książki „Żałobnica” to politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Jest laureatem najważniejszych polskich nagród dla autorów kryminałów – Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Kryminalnej Piły. Serca czytelników podbił serią książek o komisarzu Bernardzie Grossie. Teraz przygotował powieść „Żałobnica”, którą wydało wydawnictwo Czwarta Strona. Książkę znajdziecie już w księgarniach.

 

O książce Roberta Małeckiego mówiliśmy w jednej z audycji „Książka na weekend”:


 


Trzecia propozycja to książka „Zatyrani. Reportaż o najgorzej płatnych pracach” autorstwa Jamesa Bloodwortha. Na rynku ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Autor zanim napisał książkę, przez pół roku podejmował się najróżniejszych niskopłatnych prac na terenie Wielkiej Brytanii. Był m.in. pickerem, czyli pracownikiem magazynu Amazona odpowiedzialnym za kompletowanie zamówień, pracował jako opiekun osób starszych, był pracownikiem call i kierowcą Ubera. Podczas wielu dni spędzonych na tych żmudnych zajęciach odkrył wiele brutalnych i mało znanych szczegółów dotyczących pracy. Opisuje teraz realia rynku zatrudnienia dla ludzi bez szans na godną pracę. Z poszczególnych opisów wyłania nam się obraz współczesnego niewolnictwa w Wielkiej Brytanii.


Recenzująca książkę dziennikarka śledcza i reżyserka reportaży, Ewa Ewart, stwierdziła, że jest to „wnikliwa i zajmująca analiza podzielonego społeczeństwa w Unii Europejskiej; lektura, która wyrywa ze strefy komfortu i powinna być obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć dzisiejszy świat”. Tę pozycję też znajdziecie w księgarniach.


Życzymy udanej i miłej lektury.

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat