Piotrkowska książnica posiada w swoich zasobach dużą kolekcję utworów Miłosza. Dzięki temu na wystawie udało się pokazać bogactwo i różnorodność twórczości noblisty, na którą składa się poezja, eseje, szkice, powieści, przekłady, prace historycznoliterackie, a także listy i dzienniki.
To poezja stanowi najważniejszą część twórczości Czesława Miłosza. Dlatego wystawa prezentuje przede wszystkim dorobek poetycki z różnych okresów działalności tego wielkiego twórcy. Na wystawie umieszczono tomiki poezji wydane oddzielnie oraz w większych zbiorach, m. in. „Druga przestrzeń”, „Hymn o perle”, „Nieobjęta ziemia”, „Orfeusz i Eurydyka”, „Poematy”, „Tak mało”, „To”, „Traktat moralny”, „Traktat poetycki”, „Wiersze ostatnie” oraz „Antologia osobista”.
Miłosz był też autorem tłumaczeń na język polski pisarzy z angielskiego i francuskiego kręgu językowego, a także poezji powstałej w języku jidysz. Na wystawie znalazł się obszerny wybór przekładów poetyckich pt. „Mowa wiązana”, a także tomiki poezji Thomasa Stearnsa Eliota i zaprzyjaźnionej z Miłoszem Denise Levertov oraz zbiór przekładów haiku dokonanych przez poetę z angielskich tłumaczeń.
Ciekawą pozycją prezentowaną na wystawie jest antologia współczesnej poezji polskiej „Postwar Polish Poetry” w przekładzie Miłosza i w jego własnym wyborze. Część wystawy poświęcona twórczości translatorskiej noblisty, obejmuje też jego przekłady biblijne, wśród których znalazły się księgi Starego i Nowego Testamentu, m. in. Księga Hioba, Księga Psalmów, Księga Mądrości, Ewangelia według św. Marka i Apokalipsa.
Na wystawie znalazły się ponadto dwie znaczące w dorobku pisarza powieści „Zdobycie władzy” i „Dolina Issy” oraz liczne eseje filozoficzne, literackie i polityczne, a także dziennik z lat 1987-1988 pt. „Rok myśliwego”. Ekspozycję uzupełnia podręcznik do historii literatury polskiej przeznaczony dla amerykańskich studentów, tom zawierający polskie przekłady wykładów Miłosza o poezji , wygłoszonych na Uniwersytecie w Cambridge oraz zbiór listów „Zaraz po wojnie. Korespondencja z pisarzami 1945-1950”.
Wystawę można oglądać do końca sierpnia w holu przed Czytelnią dla dorosłych, w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Jerozolimskiej 29.
- III edycja konkursu MOK OEA "NIE przemocy w sieci!"
- Przed nami spektakl teatralny dla dzieci w MOK pt.: "Wesoła czarownica"
- Ferie z Ośrodkiem Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury
- Książka na weekend – zestaw dla młodzieży i miłośników tenisa
- Przed nami XVII Dobroczynny Bal Karnawałowy w Gorzkowicach
- Premiery w kinie Helios
- MOK w Sulejowie zaprasza na stand-up Michała Pałubskiego
- Za nami performance: „Kresy przestworu” w ODA
- MOK ogłasza nabór do zespołu "Ewki"