Tragiczny wypadek - 16-latek w szpitalu

Niedziela, 10 lipca 20110
Kluccy policjanci badają okoliczności wypadku w Strzyżewicach w gminie Kluki.

16-letni mieszkaniec gminy kierując ciągnikiem usiłował pomóc swemu dziadkowi wyciągnąć z zagłębienia drugi ciągnik z dopiętą załadowaną przyczepą. Po spięciu pojazdów i ruszeniu doszło do przewrócenia pierwszego traktora i przygniecenia kierującego nim 16-latka. Chłopiec z rozległymi obrażeniami ciała został przewieziony do bełchatowskiego szpitala.

 

Na podstawie zebranych śladów kryminalistycznych policjanci ustalają okoliczności tragedii.

 

 

Policja przypomina o bezpieczeństwie dzieci podczas wakacyjnych prac

W okresie wakacji notujemy wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. W takich miejscach często rodzicom pomagają dzieci do 14 roku życia. Z badań Instytutu Medycyny Wsi wynika, że podczas prac polowych zdarzają się wypadki, na skutek których dzieci doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Najwięcej czasu na prace rolne poświęcają dzieci latem i jesienią. Dla wielu z nich prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Dlatego często dochodzi do wypadków wśród dzieci angażowanych do prac rolnych.
Powstaje pytanie, czy rodzice mogą angażować dzieci do prac w rodzinnym gospodarstwie rolnym?
Rodzice mogą angażować dzieci do różnych prac, w tym prac związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego, ale pod warunkiem, że wykonywane czynności nie stwarzają zagrożeń dla ich zdrowia i wszechstronnego rozwoju. Dziecko jest wręcz zobowiązane do podejmowania różnych prac na rzecz rodziny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykule 90 § 2 mówi, że dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich jest zobowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie”. Jednakże rodzice nie mogą angażować dzieci do prac, które je nadmiernie obciążają i stwarzają zagrożenia dla rozwoju, zdrowia i życia dziecka.
Zalecenie nr 190 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczące zakazu i natychmiastowej likwidacji najgorszych form pracy dzieci, precyzuje, które prace mogą zagrażać zdrowiu, bezpieczeństwu lub moralności dzieci (art.3d); są to :
• prace, które narażają dzieci na nadużycia fizyczne, psychologiczne lub seksualne;
• prace pod ziemią, pod wodą, na niebezpiecznych wysokościach lub zamkniętych przestrzeniach;
• prace z niebezpiecznymi maszynami, urządzeniami i narzędziami lub praca wiążące się z ręcznym przenoszeniem lub transportem ciężkich ładunków;
• prace w niezdrowym środowisku, które może na przykład narażać dzieci na niebezpieczne substancje, czynniki lub procesy albo temperatury, poziomy hałasu lub wibracje szkodliwe dla ich zdrowia;
• prace w szczególnie trudnych warunkach, zbyt długi czas pracy lub zajęcia wykonywane nocą, a także w pomieszczeniach ograniczających jego przestrzeń
Zabawa i prace porządkowe dzieci w rodzinnym gospodarstwie rolnym
Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin.
Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Ponadto przebywanie w pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu na: zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych, czy pyłopochodne choroby układu oddechowego.


POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat