Jak dodaje, radni PiS w Sejmiku przedstawią propozycję uchwały w sprawie zniesienia VAT-u na "Orliki". W takim wypadku kompleksy sportowe byłyby tańsze o 23%.
Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku stwierdził jednak, iż jest to propozycja nierealna. - Jeżeli rząd zniesie podatek VAT od "Orlików" to taka sama sytuacja pojawi sie przy innych inwestycjach sportowych. A pamiętajmy, że mamy również duże obiekty sportowe, które kosztują 200, czy 300 mln zł. Jeśli zniesiemy VAT od obiektów sportowych to powiemy, że budujemy szkoły, przedszkola i również są to budynki użyteczności publicznej. W związku z tym też trzeba znieść VAT. Jest to nierealne, ale przed wyborami propozycje takie będą się pojawiać.
- Gminy, miasta i powiaty od lat zabiegają o możliwość zniesienia albo chociaż zwrotu podatku VAT przy budowie inwestycji samorządowych, służących społecznościom lokalnym (budowle sportowe, kulturalne, oświatowe, drogi). Już kilka lat temu wnioskowano o zniesienie podatku VAT. Oczywiście przychylamy się do tego wniosku. Jesteśmy "za" i to nie tylko przy zwrocie podatku za "Orliki", ale także za inne obiekty sportowe, oświatowe, itp. - dodaje Elżbieta Jarszak, koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Piotrkowa.
Taki pomysł popierają również wójtowie gmin powiatu piotrkowskiego, w tym Roman Drozdek, wójt gminy Wola Krzysztoporska, na terenie której oddano do użytku już dwa "Orliki". - Z punktu widzenia gminy Wola Krzysztoporska jest to rozwiązanie jak najbardziej pozytywne. Opinię te popieram z tego względu, że wpłynie to na obniżenie kosztów i przyniesie korzyści w postaci kolejnych "Orlików", które należy budować.
Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego podczas najbliższej sesji podejmą najprawdopodobniej stanowisko w sprawie zniesienia VAT-u przy budowie "Orlików", aby móc zwrócić się w tej sprawie do parlamentarzystów województwa łódzkiego. Ci być może podejmą pracę nad stosowną ustawą, ale o tym czy to nastąpi przekonamy się nie wczesniej niż za kilka miesięcy.