Pamiętaj o usunięciu śniegu z dachu

Tydzień Trybunalski Wtorek, 07 grudnia 20102
W okresach odwilży, po obfitych opadach śniegu i przy zmiennej temperaturze (duża różnica między wartością minimalną i maksymalną), na dachach mogą tworzyć się sople o bardzo dużych rozmiarach (niekiedy do 1 m długości i znacznym obwodzie).

Zjawisko to stanowi poważne zagrożenie dla pieszych przechodzących pod budynkami, podobnie jak duże ilości śniegu, które należy co jakiś czas usuwać z dachu. - Tej zimy jak na razie takich czynności nie wykonywaliśmy – informuje Maciej Dobrakowski – rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie.

Uderzenie przez spadający z dachu sopel może nawet spowodować śmierć. Podobnie groźny dla przechodnia może być obrywający się z dachu nawis zamarzniętego śniegu. Nieusuwana pokrywa śniegu na płaskim dachu w skrajnych przypadkach może spowodować zawalenie konstrukcji (katastrofa budowlana Hali MTK w Chorzowie w 2006 r.- 65 zabitych).

- Wszystkie sygnały o konieczności podejmowania interwencji na dachach spływają do nas z nadzoru budowlanego. Takich sytuacji jeszcze tej zimy nie było. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i na takie akcje jesteśmy przygotowani. Jeżeli tylko będzie decyzja, od razu wyjeżdżamy na akcję – mówi Maciej Dobrakowski.

Przypominamy, że za odśnieżenie i odlodzenie chodnika lub przejścia przylegającego do nieruchomości, oczyszczenia ze śniegu podwórza posesji, a także za usunięcie sopli i nawisów śnieżnych z dachu odpowiada właściciel (współwłaściciel, użytkownik wieczysty) lub zarządca (administrator, jednostka organizacyjna, podmiot władający) nieruchomości. Odgarnięty śnieg musi być składowany w miejscu niezakłócającym ruchu pieszych i samochodów.

Pamiętaj!
Jako właściciel posesji, zadbaj o regularne odśnieżanie i odladzanie terenu oraz zabudowań, za które odpowiadasz. W razie wypadku i udowodnienia ci winy przez poszkodowanego - poniesiesz koszty odszkodowania i koszty sądowe. Jeśli jesteś mieszkańcem i widzisz, że w twoim budynku lub w sąsiedztwie śnieg i lód nie są usuwane - nie wahaj się, zaalarmuj zarządcę budynku i zażądaj podjęcia właściwych działań. Gdy to nie daje efektu - zadzwoń do Straży Miejskiej lub właściwych organów gminy.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

broda ~broda (Gość)07.12.2010 17:25

"gerard" napisał(a):
wczoraj ulica Dobrowskiego, przed budynkiem strazy miejskiej


Domyślam się, że ten wpis nie dotyczy Piotrkowa - a jeżeli już, to - ulica Dąbrowskiego Jarosława.
A tak na marginesie ulica Wysoka to II kategoria odśnieżania - może ktoś odpowiedzialny za odśnieżanie przypomni sobie o istnieniu tej ulicy.

00


gerard ~gerard (Gość)07.12.2010 12:37

wczoraj ulica Dobrowskiego, przed budynkiem strazy miejskiej, snieg na chodniku po kostki, ledewo mozna bylo przejsc. Zaczniejscie od siebie wymgac najpierw, potem sie czpiajcie mieszkancow.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat