- Od 1972 roku osoby, które osiągnęły wiek 100 lat, mogą liczyć na specjalną premię za wiek. Zgodnie
z obowiązującymi przepisami świadczenie przyznawane jest w stałej wysokości, odpowiadającej wartości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Raz przyznana „honorowa emerytura” pozostaje niezmienna i jest wypłacana do końca życia w tej samej kwocie – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Wysokość kwoty bazowej zmienia się co roku 1 marca, co powoduje, że z roku na rok, stulatkowie nabywający prawo do świadczenia mają wyższą kwotę świadczenia honorowego. Tak więc w zależności od daty urodzenia, w rezultacie stulatkowie pobierają świadczenie w różnej wysokości.
Od 1 marca 2024 roku nowi stulatkowie otrzymują świadczenie w wysokości 6 246,13 zł brutto. Natomiast osoby, które ukończyły 100 lat, na przykład w styczniu 2024 roku, otrzymują świadczenie honorowe w wysokości 5 540,25 zł brutto. Świadczenie jest wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury lub renty.
Co należy zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze?
Osoby, które pobierają świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, aby uzyskać świadczenie honorowe. ZUS przyzna im dodatkową gratyfikację z urzędu, a wypłatę przekaże od miesiąca, w którym osoba uprawniona ukończyła 100 lat. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku seniorów, którzy nie otrzymują emerytury ani renty z żadnej instytucji.
W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek, który należy złożyć w ZUS-ie. Wniosek może również złożyć członek rodziny w imieniu stulatka.