Czym jest marża banku przy kredycie hipotecznym?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: co to jest marża banku. Mówiąc najprościej – marża stanowi element kosztów, które są powiązane z kredytem hipotecznym, a dokładniej z jego oprocentowaniem.
Czy prowizja i marża to to samo? Nie, ponieważ:
MARŻA:
- To dodatkowy koszt doliczany do ceny kredytu.
- Jest zazwyczaj wyrażana jako procent od ceny.
- Wpływa na cenę, którą płacisz za kredyt.
- Dodaje ją bank lub inna instytucja finansowa.
PROWIZJA:
- To opłata za wykonanie określonej transakcji.
- Zwykle jest wyrażona jako procent od wartości transakcji lub jako stała kwota.
- To dodatkowy koszt.
- Pobiera ją pośrednik lub firma świadcząca usługi.
Warto również zapamiętać, że marża jako tako składa się z dwóch elementów:
- zmienna stawka referencyjna (np. WIRON lub WIBOR)
- stała marża banku
Możesz negocjować z bankiem w zakresie punktu drugiego – który bank sam narzuca i który jest zależny od kilku różnych czynników. Na stawkę referencyjną natomiast wpływają rynkowe wskaźniki. Najlepsze oferty kredytów hipotecznych możesz porównać na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne
Ile wynosi marża banku przy kredyt hipotecznym?
Aby móc lepiej odpowiedzieć na to, jaka jest marża kredytu hipotecznego – trzeba w pierwszej kolejności zrozumieć, jak liczona jest marża banku i ile obecnie wynosi marża banku (na podstawie wybranych przykładów.
Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny – marża banku zależy od kilku kluczowych elementów. Przede wszystkim jest to zdolność kredytowa wnioskodawcy, ale nie tylko. Jeśli jesteś w stanie wnieść wkład własny – również możesz liczyć na przyjemniejszą wysokość marży. Patrząc na konkretne dane z końca II kwartału ubiegłego roku – marża utrzymywała się na poziomie 1,87% przy okresie spłaty rozłożonym na 25 lat, zobowiązaniu o wysokości 300 000 złotych i LTV 75%.
Kiedy bank pobiera marżę przy kredycie hipotecznym?
Jeśli będziesz mieć świadomość, że marża banku przy kredycie hipotecznym nie jest stałym elementem, ale jedynie takim, który ustala sobie konkretny bank – łatwiej będzie Ci cokolwiek negocjować na ten temat. Wysokość marży narzucona przez bank jest w bezpośredni sposób zależna od tego, co konkretny bank uzna za słuszne. Ostateczny wpływ mają jednak na marżę również różne czynniki indywidualne dotyczące się samego kredytobiorcy.
Nie jest to jednak wartość stała! Bank może jednak być nieugięty w sytuacji, jeśli Twoja historia kredytowa odbiega od ideału i do tego masz jeszcze inne finansowe zobowiązania. Niski lub żaden wkład własny również stanowi punkt, który przekłada się na wyższą wartość narzucanej przez bank marży. Jeśli jednak jesteś stałym klientem danego banku, regularne dokonujesz wpłat i korzystasz z usług danej instytucji finansowej – Twój wniosek o zmniejszenie marży przy kredycie ma duże szanse na to, że zostanie pozytywnie rozpatrzony.
Pamiętaj jednak, że chcąc złożyć wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego warto postarać się o konkretne argumenty i popierające je załączniki. Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju dokumenty finansowe i oferty innych banków, jak również i inne dokumenty pasujące do Twojej konkretnej sytuacji.
Wysokość rat kredytu hipotecznego możesz obliczyć na stronie https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-hipoteczny-kalkulator-rat
Jak marża banku wpływa na koszt kredytu hipotecznego?
Odrębnym, a zarazem powiązanym z tym wątkiem tematem jest marża banku kredyt hipoteczny porównanie. Otóż wysokość oprocentowania kredytu jest w wymierny sposób zależna właśnie od marży banku. Tym samy, gdy wybiera się dla przykładu kredyt z oprocentowaniem zmiennym – trzeba mieć świadomość, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej tak zdecyduje – koszty kredytu mogą znaczącą się zmienić.
Mniejszy wpływ marży zauważyć można, gdy wybiera się opcję kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem. Trzeba jednak tutaj mieć świadomość, że i ta opcja nie zawsze jest najbardziej opłacalna.
Koniecznie sprawdź artykuł - Od czego zależy i ile wynosi marża kredytu hipotecznego?
Nade wszystko pamiętaj, że marża to tylko jeden z kilku elementów stanowiących koszt kredytu! Dlatego wybierając ostateczną ofertę patrz również na czynniki, takie jak:
- ubezpieczenie,
- wysokość prowizji,
- wskaźnik RRSO.
Tylko poprzez skrupulatne porównanie tych wszystkich czynników będziesz mieć możliwość podjęcia najlepszej decyzji kredytowej dla siebie. Przy tym wszystkim marża kredytu hipotecznego jest ważna, ale można ją negocjować i jest jednym z wielu innych czynników koniecznych do wzięcia pod uwagę.