artykuł sponsorowany

Niedobór witamin i minerałów - 8 sygnałów, których nie wolno ignorować

Poniedziałek, 12 lutego 2024
Witaminy i minerały pełnią w organizmie funkcję regulatorową. Uczestniczą w wielu procesach biochemicznych i fizjologicznych. Najlepiej, gdy pochodzą ze zdrowej i zbilansowanej diety, gdyż wówczas są najlepiej przyswajalne. Niestety, nie zawsze udaje nam się zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na te składniki w tradycyjny sposób. Z pomocą przychodzą suplementy, po które sięga aż 70% Polaków. Niestety, często są one przyjmowane intuicyjnie bez wykonania stosownych badań. Poznaj sygnały, które mogą wskazywać na niedobór witamin i minerałów.
Niedobór witamin i minerałów - 8 sygnałów, których nie wolno ignorować

Niedobór witamin i minerałów jest równie szkodliwy jak nadmiar

 

Suplementy diety często wydają się niewinne, ponieważ zawierają witaminy, minerały, kwasy omega-3 i zioła. Poza tym są dostępne bez recepty. Możemy kupić je nie tylko w aptece, ale też w drogeriach i supermarketach. Uważamy, że sięgając po tabletki, kapsułki i krople z witaminami oraz minerałami, wspieramy swój organizm. W rzeczywistości zarówno niedobór, jak i nadmiar składników jest niebezpieczny dla zdrowia. Np. niedostateczna podaż żelaza prowadzi do anemii, ale przekroczenie dopuszczalnej dawki zagraża zdrowiu stawów, wątroby, trzustki i serca. Zwiększa również ryzyko rozwoju zmian nowotworowych.  

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://auraherbals.pl/blog/bezpieczna-suplementacja-okiem-farmaceutki-jak-robic-to-dobrze/

 

Zanim sięgniesz po suplementy diety, potwierdź niedobory w badaniach

 

Specjaliści rekomendują, aby przed rozpoczęciem suplementacji witamin i minerałów, wykonać stosowne badania. Niedobór warto potwierdzić, aby ustalić, jakich składników potrzebujemy i w jakich ilościach. Podobne objawy występują bowiem przy niedostatecznej podaży różnych witamin i minerałów. Jednocześnie zaleca się, aby nie przyjmować preparatów wieloskładnikowych, jeśli nie istnieją ku temu wyraźne przesłanki. Lepiej działać w sposób ukierunkowany. Niektóre oznaczenia z krwi można wykonać w ramach NFZ, wystarczy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie.

 

Jakie sygnały mogą wskazywać na niedobór witamin i minerałów?

  1. Wzmożone wypadanie włosów - jeśli nasza fryzura zaczęła nagle znacząco się przerzedzać, zareagujmy. Sprawdźmy, czy naszemu organizmowi nie brakuje jakichś substancji odżywczych. Zazwyczaj ich niedobór w pierwszej kolejności odbija się na stanie naszej urody. Przy wypadaniu włosów warto oznaczyć zawartość biotyny, witaminy A, D, kwasu foliowego, witaminy B12, żelaza, cynku i ferrytyny.
  2. Problemy z cerą - nadmierna suchość skóry, podobnie jak przetłuszczanie czy łuszczenie może wskazywać na niedobór określonych składników. Należy zwrócić szczególną uwagę na podaż kwasów omega-3, cynku, żelaza, siarki, witamin A, E, D i biotyny.
  3. Skurcze mięśni - drgająca powieka zazwyczaj sygnalizuje nam niedobór wapnia lub magnezu. Trzeba wykonać oznaczenie obu minerałów i przekonać się, który z nich wymaga suplementacji. Pamiętajmy o tym, aby nie łączyć magnezu z żelazem i cynkiem. Nie należy go również przyjmować po posiłkach bogatych w wapń, czyli opartych na soi, nabiale, jajach, roślinach kapustnych i strączkowych, bo utrudnia to jego wchłanianie.
  4. Zawroty głowy - mogą świadczyć o wielu nieprawidłowościach. Towarzyszą anemii, niedoborowi magnezu, ale także cukrzycy, miażdżycy, zmianom nowotworowym. W związku z tym nie należy ich lekceważyć. Warto wykonać stosowne badania, aby ustalić źródło dolegliwości. W razie potrzeby lekarz zleci odpowiednią suplementację i podpowie, jak łączyć ją z dotychczas przyjmowanymi lekami.
  5. Ospałość i brak energii do działania - wspomniany symptom jest dość powszechny w przypadku anemii (niedoboru żelaza).
  6. Problemy z kośćmi - osłabienie ich wytrzymałości mechanicznej często wiąże się z niedostatecznym spożyciem wapnia i witaminy D.
  7. Łamliwość paznokci - stanowi jeden z pierwszych symptomów niedoboru biotyny, cynku, żelaza i krzemu.
  8. Bezsenność - pojawia się przy niedoborze magnezu.

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat